Předloni přišel o nohy, dnes Monger z chvostu pole vyhrál v Pau!

Neskutečný přiběh napsala letošní Grand Prix v Pau. Prestižní závod EuroFormula Open totiž po startu z posledního místa vyhrál handicapovaný Billy Monger.

Billy Monger senzačně triumfoval v letošní Pau Grand Prix, závodě, který se jel jako součást kalendáře seriálu EuroFormula Open.

Britský mladík v roce 2017 na okruhu Donnington Park při hrůzostrašné havárii přišel o obě nohy. Dokázal se však vrátit do závodění s formulovými monoposty a pokračovat ve své kariéře. Na náročné trati ve francouzském městě Pau se přitom dočkal prvního triumfu od své nehody.

Celému příběhu ještě přidal fakt, za jakých okolností Monger závod vyhrál. Pilot Carlinu měl po kvalifikaci startovat z 11. místa, krátce před závodem však začalo pršet, na konci zaváděcího kola proto Brit zajel do boxů pro drážkované obutí. Čekal jej tedy start z boxové uličky.

„Před dvěma lety bych nevěřil, že budu vyhrávat závody. Nemohu tomu uvěřit. Když jsem v prvním kole zajel do boxů, byl jsem beznadějně poslední. S inženýrem jsme se hádali přes vysílačku, on říkal, že zůstaneme na slickách. Tolik to ale klouzalo, že jsem zajel (pro mokré), a to bylo správné rozhodnutí.“

Billy Monger

Risk se však vyplatil a Monger dokázal postupně sbírat jednu pozici za druhou. Do čela se dostal, když se na kluzké trati společně vybourali vedoucí dva závodníci, Julian Hanses a Liam Lawson.

Monger pak po restartu udržel za svými zády týmového kolegu Nicolaie Kaergaarda, cílem projel s náskokem 1,121 sekundy.