Pole position si na Nürburgringu vyjel Bottas

Pole position si na Nürburgringu vyjel Bottas

Pole position na Nürburgringu získal Valtteri Bottas s Mercedesem. Získal více než dvě desetiny sekundy náskoku na druhého Lewise Hamiltona. Z třetí příčky odstartuje v neděli Max Verstappen, navrátilec Nico Hülkenberg nedostal šanci na přípravu, do zítřejšího závodu tak odstartuje z posledního místa.

Zhruba 45 minut před startem kvalifikace byl oznámen návrat Nica Hülkenberga. Německý závodník zaskočil za Lance Strolla, kterého od rána trápily zdravotní problémy. Do závodu se Hülkenberg kvalifikoval na posledním místě, jelikož neměl žádný čas na přípravu.

Z pole position v neděli vyjede Valtteri Bottas, který svým posledním pokusem porazil jak Lewise Hamiltona, tak Maxe Verstappena. Nizozemský závodník se musel spokojit se třetí příčkou, ačkoliv po prvních pokusech v Q3 vedl.

Milé překvapení nadělil fanouškům Scuderie Charles Leclerc. Monacký jezdec se kvalifikoval na čtvrtém místě, porazil Alexandera Albona, který odstartuje z pátého místa. Poslední vítěz závodu na Nürburgringu Sebastian Vettel odstartuje do nedělního závodu jedenáctý.

Průběh kvalifikace

Před startem kvalifikace byla teplota vzduchu 9 stupňů Celsia. Trať měla jen o 8 víc. Nejednalo se o optimální podmínky, jezdci si ve třetím tréninku stěžovali na pneumatiky, které se rychle drolí.

Nico Hülkenberg si na poslední chvíli zvykal na monopost RP20. Mechanici stihli vyměnit čísla na voze, nestihli však vyměnit ceduli nad garáží.

Trať byla suchá, mraky v pozadí však představovaly určitého strašáka. Předpokládala se 40% šance deště.

První Hülkenbergovo kolo bylo pomalé. Nedalo se předpokládat nic jiného, neměl před víkendem žádnou přípravu. Byl zhruba o 3 sekundy pomalejší než v tu chvíli nejrychlejší Pierre Gasly.

Po prvních pokusech byl nejrychlejší Max Verstappen. Na druhé místo se dostal Valtteri Bottas, třetí byl Lewis Hamilton a čtvrtý překvapivě Charles Leclerc. Ferrari bylo silné i ve třetím tréninku.

Na chvostu pole byli opět jezdci Haasu, Alfy Romeo a Williamsu. Prozatím se na posledním místě držel Nico Hülkenberg.

Z první kvalifikace nepostoupili Grosejan, Russell, Latifi, Räikkönen a z posledního místa Hülkenberg. Romain Grosjean se mohl kvalifikovat do Q2, jeho nejrychlejší kolo mu ale bylo smazáno.

Jezdci Ferrari, Mercedesu a Daniel Ricciardo s Renaultem nasadili v druhé kvalifikaci středně tvrdou směs pneumatik. Zejména u jezdců Ferrari a u Ricciarda byl tento strategický krok překvapením.

Jediný Lewis Hamilton zajel reprezentativní čas. Valtteri Bottas se nacházel na osmém místě, za ním byli Leclerc a Ricciardo. Sebastian Vettel byl na středně tvrdé směsi mimo postupovou desítku. Nejrychlejším jezdcem byl Max Verstappen, za druhým Hamiltonem se nacházel Alexander Albon.

Všichni jezdci, kteří vyjeli na středně tvrdé směsi, museli nasadit na jeden pokus měkkou směs. Lewis Hamilton vyjel jen pro jistotu, jeho čas by měl na postup do Q3 stačit. Bottas však na vedoucího Verstappena nestačil! Ztratil čtvrt sekundy.

Lewis Hamilton překvapil a s nejměkčí sadou své kolo dokončil! Přeskočil Verstappena a skočil do vedení s náskokem více než 3 desetin sekundy.

Do nejlepší desítky se nedostali Vettel, Gasly, Kvjat, Giovinazzi a Magnussen. Max Verstappen v posledním kole sice Hamiltona nepřekonal, ale srazil ztrátu na pouhých 77 tisícin sekundy.

První pokusy v Q3 ovládl Max Verstappen! Na druhém místě se pohyboval Valtteri Bottas se ztrátou 0,068 sekund, jen o 13 tisícin sekundy za ním byl třetí Lewis Hamilton! Čtvrté místo patřilo Alexanderovi Albonovi, krásné páté místo musel ke konci kvalifikace obhájit Charles Leclerc!

Poslední pokusy Mercedesu vyšly na jedničku. Valtteri Bottas se dokázal dostat na pole position s náskokem více než čtvrt sekundy na druhého Lewise Hamiltona! Max Verstappen se sice dokázal zlepšit, ale na duo stříbrných šípů to nestačilo. Krásné čtvrté místo vybojoval Charles Leclerc s Ferrari.

Páté místo patřilo Alexanderu Albonovi, za ním se jezdci seřadili v pořadí Ricciardo, Ocon, Norris, Pérez a Sainz.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Petr Čermák)
Sdílejte na:
Zavřít