Pokud se Räikkönen příští rok nezlepší, bude nahrazen, říká Marchionne

Pokud se Räikkönen příští rok nezlepší, bude nahrazen, říká Marchionne

Prezident Ferrari Sergio Marchionne se nechal slyšet, že tým obmění jezdecké složení pro rok 2019, pokud v následující sezóně Räikkönen nedokáže, že má stále svou rychlost.

Finský jezdec má za sebou těžké čtyři roky u týmu Ferrari, ke kterému se v roce 2014 vrátil po pětiletém odloučení. Bohužel, už od začátku se trápí, což dokazovaly výsledky v roce 2014, kde Kimi figuruje až na dvanáctém místě celkového pořadí. Nejlepším umístěním sezóny pak bylo čtvrté místo z Belgie, zatímco kolega Alonso získal dvě pódia a skončil celkově šestý.

Ani v následujícím roce Kimi nezářil. Jako kolega Sebastiana Vettela získal v této sezóně 3 pódia a celkově skončil čtvrtý, zatímco Němec vyhrál tři závody a na pódiu byl celkem třináctkrát. V roce 2016 byly výsledky obou jezdců za celé tříleté partnerství nejvyrovnanější. Finský závodník i přesto skončil za Vettelem se čtyřmi pódii a v šampionátu figuroval na šestém místě.

Letos přišla malá vzpruha, Iceman vystoupal na stupínek vítězů celkem sedmkrát a skončil na čtvrtém místě v poháru jezdců, ale na kolegu Vettela opět rychlostně ztrácel. Vše poté dokazují statistiky vítězství Ferrari. Sebastian Vettel za tři roky působení u italské stáje zvítězil v osmi závodech, zatímco Räikkönen stál na nejvyšším stupínku naposledy s Lotusem v roce 2013.

Oznámení Kimiho Räikkönena na sedačku pro příští sezónu se nedalo příliš očekávat, ale i přesto s ním italský tým kontrakt o jeden rok prodloužil. Finský závodník ovšem nemá vyhráno. Pokud si bude chtít smlouvu udržet i pro roky následující, musí najít svou starou formu. Podle Marchionneho to občas vypadá jako by si Räikkönen „dával pauzičku“.

„Jsem zastáncem názoru, že pokud nalezneme ten správný klíč, Räikkönen bude řídit jako Bůh,“ oznámil na tradiční předvánoční večeři konané pro média Sergio Marchionne. „Jen je ten klíč třeba najít!“

„Pokud vše klape jako hodinky, je potěšením sledovat ho závodit. Je neskutečně klidný. V jiných případech to vypadá jako by si dával pauzičku.“

„Potřebuje větší konzistentnost, ale důležitým krokem je nalézt pro něj klíč, který mu umožní závodit stejně jako letos v Monaku i na jiných tratích. Pravděpodobně je to poslední sezóna pro hledání tohoto klíče a naším úkolem je toto poselství splnit. Byla by škoda, kdyby odešel z F1 bez ukázky jeho pravého potenciálu.“

Marchionne řekl, že pokud by byla změna jezdeckého složení nutná, ohlédne se po mladších jezdcích jako například po Charlesu Leclercovi, letošním šampionovi formule 2.

„Máme tu Leclerca, Verstappena a Giovinazziho, závodníky se skvělým talentem a schopnostmi, kteří mohou zamávat s jezdeckým trhem,“ řekl Marchionne. „Jsem rád, že jsme u Alfy Romeo pro rok 2018 zvolili Charlese Leclerca.“

„Pokud se nám s Kimim nepodaří najít klíč k úspěšné spolupráci, volba padne na mladšího závodníka.“

Vettel se musí poučit z chyb

Prezident Ferrari také prohlásil, že se čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel musí poučit z chyb, které v letošní sezóně udělal v boji o mistrovský titul.

I přesto si Marchionne nemyslí, že by byl Vettelův temperament slabost. Tím naráží na kontakt mezi ním a Hamiltonem za safety carem během závodu v Baku.

„Nevidím žádnou slabost v jeho výbušnosti. Vettel má v sobě ducha muže z jižní Itálie. Několikrát to letos předvedl, ale já si myslím, že se z těchto situací poučil.“

„Tvrdím, že naší povinností je dát jezdcům auto schopné k boji o vítězství, což jsme v roce 2016 neudělali. Letos to bylo jiné, dostal vůz schopný zvítězit v boji o titul. Od této chvíle je jeho povinnost zvítězit, a on to ví,“ dodal Marchionne.

Už teď se můžeme těšit na představení nového Ferrari pro příští sezónu, které bude představeno 22. února příštího roku.

Sdílejte na:
Zavřít