ONLINE: Velká cena Velké Británie 2015

ONLINE: Velká cena Velké Británie 2015

Živý komentář k Velké ceně Velké Británie 2015.

O kvalifikaci

Včerejší kvalifikace nám žádné velké překvapení nepřinesla. Další vítězství do své rozsáhlé sbírky přidal lídr šampionátu Lewis Hamilton, který bude následován svým týmovým kolegou Rosbergem. Ve druhé řadě budou stát oba piloti Williamsu. Jezdci Ferrari byli z výsledku kvalifikace zklamání a stěžovali si na silný vítr. Velmi bídnou kvalifikaci opět předvedl McLaren, jehož jezdci opět nepostoupili z první části a odstartují z konce startovního pole. 

Velkým tématem kvalifikace bylo krácení trati, kvůli kterému přišlo mnoho jezdců o měřený čas. Traťoví rozhodčí totiž tentokrát byli hodně tvrdí a netolerovali sebemenší překročení limitů. Uvidíme jestli se budou tvrdého metru držet i v závodě. V takovém případě by nás zřejmě čekal závod plný penalizací.

Detailní průběh kvalifikace si můžete prohlédnout zde

Důležité údaje

Délka okruhu: 5891 m
Počet kol: 52
Délka závodu: 306 km
Levotočivé zatáčky: 8
Pravotočivé zatáčky 10
Průměrná rychlost: 125 km/h
První závod: VC Velké Británie 1950 (vítěz Giuseppe Farina)
Traťový rekord: Mark Webber – 1:33,401
 
Závod 
 
0 – Ještě před začátkem zahřívacího kola máme prvního odpadlíka. Nasr má problémy již při nájezdu na startovní rošt. Uvidíme jestli bude startovat ze své pozice, z boxů, nebo do závodu nenastoupí vůbec.
 
0 – Felipe Nasr se na startovní rošt nedostal a vypadá to, že do závodu neodstartuje ani z boxů!

 
ZK – Zbylých 19 jezdců se vydává do zahřívacího kola. Vypadá to, že nikdo jiný už technické problémy nemá a startovat tedy budeme v aktuální sestavě bez Nasra.
 
1 – JE ODSTARTOVÁNO! Neuvěřitelný start předvedl Williams. Massa se ihned po startu dostal do vedení. Bottas se dostal na druhé místo, ale ihned v první zatáčce byl opět překonán Hamiltonem. Rosberg je nyní až čtvrtý. )
 
1 – Ihned po startu došlo ke kolizi a závodě už dále nepokračují Button a Grosjean. Na trať nyní vyráží safety car. Ke kolizi se zřejmě přimotal také Alonso, který míří do boxů pro nové přední křídlo.

 
2 – Tragédie pro Lotus. Maldonado odstavil svůj vůz a v závodě už taky nepokračuje ani jeden z jezdců tohoto týmu. S tímto dnem vedení rozhodně spokojené nebude…
 
2 – Těžko říct jestli za propadem Mercedesů na startu nestály technické problémy, protože start obou Williamsů vypadal oproti Mercedesům jako zrychlení Bentley oproti Trabantu.
 
3 – Ihned po restartu závodu se Hamilton přilepil na Massu a pokusil se ho předjet. To se mu však vymstilo, protože se dostal mimo trať a znovu se před něj dostal Bottas a navíc také Rosberg.

 
3 – Máme zde další nehodu. Mimo trať končí také Max Verstappen, který se tak s dnešním závodem loučí. Máme zde však jen žluté vlajky v prvním sektoru zatímco safety car zůstává v boxech.

 
5 – Vůbec se nedaří Ferrari. Na páté místo se dostal Hülkenberg. Räikkönen je šestý následován Kvyatem a Perézem. Vettel je nyní až devátý a nevypadá, že by byl pro jezdce před sebou velkým nebezpečím.
 
5- Massa zajíždí nejrychlejší kolo a ani jeden z Williamsů zatím nemám problém udržet Mercedesy za sebou.
 
6 – Aktuální pořadí: Massa, Bottas, Hamilton, Rosberg, Hülkenberg, Räikkönen, Kvyat, Peréz, Vettel, Sainz, Ricciardo, Ericsson, Alonso, Stevens, Merhi
 
7 – Jezdci mohou používat systém DRS!
 
7 – Hamilton zajíždí nejrychlejší kolo závodu a chystá se k útoku na Bottase. Nyní je zhruba o půl vteřiny na kolo rychlejší než jeho soupeři. Motivace před domácím publikem je obrovská!

 
8 – Bottas dostal z boxové zídky pokyn, aby v této fázi závodu neútočil na svého týmového kolegu. Bottas je však evidentně rychlejší a dostává se k Brazilci blíže a blíže. Pokud chce Williams dnešní závod vyhrát měl by se snažit dostat Bottase před Massu. 
 
9 – Bottas stále ohrožuje Massu a dostává od týmu další důrazné varování.
 
11 – Williams raději Finovi povolil, aby se snažil o předjetí Brazilce. Dostal však důrazné upozornění, že musí jít o naprosto čistý manévr a ihned po něm musí začít zbytku pole ujíždět.
 
12 – K první plánované zastávce v boxech míří jedenáctý Ricciardo.
 
13 – Zdá se, že práce Williamsu s pneumatikami je příkladná. Massa i Bottas jsou totiž nyní rychlejší než Hamilton i Rosberg.
 
14 – Do boxů nyní k bezproblémové zastávce zamířil pátý Räikkönen. Ferrari se snaží o změnu strategie, protože závod se zatím nevyvíjí příliš dobře. Pro italský tým bude při aktuální situaci úspěchem i případný zisk pátého a šestého místa.
 
15 – V boxech byl také Vettel, který se vrací na desátém místě a má před sebou ještě hodně těžkých 37 kol.
 
15 – Massa a Bottas zajíždí svá nejrychlejší kola. Hamilton je blízko, ale nyní nemá rychlost k tomu, aby své soupeře skutečně ohrožoval. K dalšímu útoku zřejmě dojde až během zastávek v boxech. Rosberg ztrácí na Hamiltona něco málo přes jednu vteřinu a musí přidat.
 
16 – Vettel je na čerstvých pneumatikách nejrychlejší ze všech a přibližuje se k Räikönnenovi. Jde však pouze o deváté místo.
 
18 – Co se týče spotřeby paliva, je na tom z první čtyřky nejhůře Bottas. Šetřit však zatím nemusí a stále útočí na Massu.
 
19 – Ve zhruba 50 kilometrů vzdáleném Oxfordu prší a vítr fouká směrem k Silverstonu. Dnešní závod by mohl být ovlivněn také počasím.
 
20 – Hamilton je v boxech. Mercedes se snaží něco vymyslet, protože na Williams zatím nestačí. Hamilton se vrací na čtvrém místě před Perézem, se kterým se při výjezdu z boxů málem dostal do kolize. V boxech byl také dosud pátý Hülkenberg.
 
21 – V boxech jsou také první Massa a třetí Rosberg. Využije Bottas pozdější zastávky k získání vedení?  
 
21 – Hamilton se dostává před Massu! Ten opouštěl boxovou uličku po boku Rosberga, ale pozici před ním udržel.

 
22 – V boxech je také Bottas. Zastávka nebyla nejrychlejší, ale proběhla bez problémů. Vrací se však až třetí za Massou. Hamilton je zpět ve vedení.
 
22 – Bottas má nyní plné ruce práce s dotírajícím Rosbergem. Strategie Williamsu při zastávkách boxů se příliš nevydařila.
 
23 – Ricciardo odstupuje ze závodů. Mechanici nyní uklízejí jeho auto zpět do garáže. Mizérie Red Bullu pokračuje.
 
23 – Hamilton na čele zajíždí nejrychlejší kolo závodu a vede již o tři vteřiny. Bottas dostává volné ruce pro souboj s Massou. Podle všeho je to však pozdě. Williams dnešní vítězství patrně prošpekuloval. Udrží alespoň dvojnásobné zastoupení na pódiu?
 
25 – Pořadí: Hamilton, Massa, Bottas, Rosberg, Räikkönen, Vettel, Kvyat, Hülkenberg, Ericsson, Sainz, Peréz, Alonso, Stevens, Merhi
 
26 – Déšť by mohl zasáhnout Silversone již za 20 minut, tedy zhruba okolo 40. kola! Případný déšt by nás mohl připravit ještě o několik vozů a vzhledem k tomu, že již nyní jich je na trati pouze 14 tak bychom se mohli dočkat nějakého překvapení na bodech. Na ty by rád zaútočil zejména dvanáctý Alonso, který však musí spoléhat právě jedině na smůlu ostatních, protože jeho ztráta na jezdce před ním je obrovská podobně jako u Manorů na 13. a 14. místě.
 
 28 – Merhi je prvním jezdcem, který ztrácí více než jedno kolo. Kolem jeho Manoru se již prohnala celá vedoucí čtveřice.
 
31 – Pořadí jezdců podle nejrychlejších kol vede stejně jako celý závod Hamilton.

 
32 –  Rosberg je upozorně, že je potřeba, aby z vozu v tuto chvíli dostal maximum. Nemá smysl šetřit pneumatiky, protože jezdci budou pravděpodobně již za několik kol přezouvat na pneumatiky do přechodných podmínek.
 
33 –  Zatímco Massa, Bottas a Rosberg jedou nadále ve dvou vteřinách, Hamilton už odskočil na rozdíl šesti vteřin.
 
33 – Ze závodu kvůli technickým problémům odstupuje také desátý Carlos Sainz, kterému se nepodařilo ani dostat svůj vůz do boxů. Alonso je nyní jedenáctý a od bodů ho dělí odstoupení jediného soupeře.
 
34 – Žluté vlajky po celé trati. Aktuální pořadí: Hamilton, Massa, Rosberg, Räikkönen, Vettel, Kvyat, Hülkenberg, Peréz, Ericsson, Alonso, Stevens, Merhi
 
35 – Sainzovo auto se již podařilo odstranit z okolí trati. Déšť už je však otázkou minu, takže se blíží další vzrušení.
 
36 – Diváci vytahují deštníky a pláštěnky. Týmy se připravují na boxové zastávky. Déšť je tady! Výhodou pro Mercedes bude, že díky odstupu obou jezdců mohou zastavit oba dva v jednom kole. Pro Williams by to znamenalo zdržení.
 
37 – Nyní sledujeme určitou bitvu nervů mezi i uvnitř jednotlivých týmů. Například Räikkönen přesvědčuje své mechaniky, že zatím rozhodně neprší tolik, aby bylo potřeba zastavovat. Faktem zůstává, že pro pneumatiky do přechodných podmínek zatím nezajel nikdo.
 
38 – Rosberg se nyní v poslední zatáčce okruhu nevešel na trať a má obrovské štěstí, že pokračuje v závodě bez větší ztráty. Evidentně je však čas začít přezouvat.

 
38 – Jako první dva jezdci míří do boxů Ericsson a Alonso.
 
39 – Vettel úspěšně zaútočil na Räikkönena. Fin míří do boxů pro přechodné pneumatiky. Tak uvidíme, která strategie bude slavit úspěch.
 
40 – Mechanici Mercedesu oslavují, protože Rosberg předjíždí třetího Bottas. Mercedesu svědčí voda výrazně více než Williamsu. Nyní se však zdá, že déšť pro tuhle chvíli ustal a pokračovat bude až zhruba za pět minut. To by mohlo zničit závod jezdců, kteří už přezuli pneumatiky a nyní je zbytečně poškozují.
 
41 – Rosberg využívá lepší ovladatelnosti Mercedesu a dostává se před druhého Massu. Williams tak dnešní šance patrně nevyužije a získá „jen“ třetí a čtvrté místo.
 
42 – Räikkönen je na přechodných pneumatikách o devět vteřin na kolo pomalejší než soupeři okolo něho. Tato strategie se vůbec nepovedla. Jeho pneumatiky budou při dalším dešti již natolik ojeté, že možná bude potřebovat nové. Navíc je nyní až devátý. Ericsson mezitím přezouvá zpět na pneumatiky do sucha.
 
44 – Hamiltonovi pneumatiky už byly natolik poškozené, že musel zamířit do boxů bez ohledu na počasí. Nazul pneumatiky do přechodných podmínek. 
 
44 – Prší však tolik, že do boxů míří také Vettel a další jezdci.
 
45 – Přezouvá také první Rosberg a do čela se vrátí Hamilton. V boxech také oba vozy Williamsu, čehož využívá Vettel, který se dostal na třetí místo. Další tvrdá rána pro Williams, který možná nezíská ani třetí místo!
 
46 – Celé rošády ohledně změny počasí využil také McLaren, protože Alonso se dostal před zmatkujícího Ericssona a útočí na bod za desáté místo!
 
47 – Pořadí: Hamilton, Rosberg, Vettel, Massa, Bottas, Kvyat, Hülkenberg, Räikkönen, Peréz, Alonso, Ericsson, Stevens, Merhi
 
48 – Hlavním vítězem strategické bitvy okolo počasí je Vettel, který si polepšil hned o tři místa a vymazal nevymazatelnou ztrátu na Williams. Poraženým je naopak jeho týmový kolega Räikkönen, který zariskoval, přezul příliš brzy a je až osmý.
 
48 – Ericsson je o několik vteřin na kolo rychlejší než Alonso a mohl by ještě ohrozit Španělovy body. Pro další nové pneumatiky si dojel Räikkönen, který tak ještě více ztrácí.
 
49 – Stevens se nevešel na trať a zjevně již máme pouze 12 vozů.

50 – Tak to vypadá, že Stevens se dokázal z bariéry vyhrabat, vyměnil přední křídlo a pokračuje. V některých týmech musíte alespoň o dokončení závodu bojovat za každých okolností.
 
51 – Mercedes se komplikacemi po startu ani deštěm nenechal rozhodit a míří za dalším doublem.
 
52 – Vítězem domácího závodu se potřetí v kariéře stává Lewis Hamilton!
 
KONEC ZÁVODU. Vítězem se stává Lewis Hamilton před nespokojeným Rosbergem. Šťastný bude naopak Vettel, který dnes dostal ze svého vozu více než v něm bylo a končí třetí. Zklamaný Massa končí čtvrtý před pátým Bottasem. Williams dnes závod nezvládl po taktické stránce. Šestý končí spokojený Kvyat před Hülkenbergem a naštvaným Räikkönenem. Devátý je Peréz. Pro první bod v sezóně si dojel Alonso. Trojice, která spatřila cíl, ale neboduje, se skládá z Ericssona, Merhiho a Stevense.
 

Sdílejte na:
Zavřít