ONLINE: Velká cena Ruska 2015

ONLINE: Velká cena Ruska 2015

Živý komentář k Velké ceně Ruska 2015

Závod začíná ve 13:00

V Rusku letos Pirelli nabízí měkkou a superměkkou směs pneumatik, což je měkkčí kombinace než vloni (o čemž už jsme v několika článcích informovali, například zde). To znamená, že letos bychom se měli dočkat vyšších rychlostí a samozřejmě i rychlejších výsledných časů.

Trať v Soči je sice možná trošku šeď a nuda, ale z technického pohledu je velmi zajímavá. Ještě relativně čerstvý asfalt nabízí vysoký přítlak, máme zde hodně technicky náročných zatáček. Přítlak je zde klíčový pro ideální průjezd většiny zatáček. Ikonická je zatáčka číslo tři, která má tvar podkovy. Je to velmi náročné jak pro pilota, tak pro vůz. Důležitý je zde ta správná úroveň přítlaku a stabilita vozu.

Závod

ZK – Zahřívací kolo je zahájeno, Nico Rosberg vede celé pole na prohlídku olympijského okruhu.

1/53 – A je odstartováno! Kimi Räikkönen předvedl vynikající start a skočil na třetí místo! Hamilton zaútočil na Rosberga, ten ale udržel první místo. A na trať ihned po startu zamíří Safety Car! Hülkenberg a Marcus Ericsson spolu kolidovali veprostřed tratě, jejich závod končí a na trati je Safety Car! Oba jsou ale v pořádku. Z replaye je dobře vidět, že Hülkenberg se po dobrém startu roztočil a pak do něj naboural Ericsson. Do toho se zapletl i Verstappen a poškodil si vůz.

2/53 – Verstappen a Grosjean v boxech pro nové pneumatiky.

3/53 – Pořadí za Safety Carem: ROS, HAM, RAI, BOT, VET, PER, KVY, RIC, BUT, NAS, MAS, MAL, ALO, MER, STE, SAI, VER, GRO.

4/53 – Safety Car zajíždí v tomto kole, Rosberg si udržuje první pozici a zase závodíme! Toho využívá Bottas předjíždí Kimiho Räikkönena a je zpět na třetím místě. Více vzadu Nasr předjíždí dobře odstartovaného Buttona a je na devátém.

7/53 – Nico Rosberg hlásí problémy s plynovým pedálem zpomaluje! Mercedes ho zatáčku po zatáčce informuje o tom, co pedál dělá, vypadá to, že všechno možné. Vettel s DRS útočí na Räikkönena, ten se ubránil.

8/53 – Hamilton se ujímá vedení! Rosberg s problémy vyjel mimo trať a Hamilton ho předjel! Poté Rosberg vyjel znovu a předjel ho i Bottas.

9/53 – Rosberg zajel do boxů, tým ho zatlačil do garáže a Rosberg odstupuje!

10/53 – Pořadí: HAM, BOT, RAI, VET, PER, KVY, RIC, NAS, MAS, BUT.

11/53 – A máme zde druhý Safety Car! Romain Grosjean zdemoloval svůj Lotus! A podruhé v dnešním závodě zde máme Safety Car!

15/53 – Ačkoliv Lotus Grosjeana je už odklizen, Safety Car je stále na trati. Hamilton si stěžuje, že nedokáže udržet teplé pneumatiky.

17/53 – Safety Car zajíždí do boxů! Znovu se závodí. Hamilton si udržel vedení i před dotírajícím Bottasem. Vettel zaútočil ve třetí zatáčce na Räikkönena, ten vyjel mimo trať, ale udržel se před ním. O pár zatáček dále ale Vettela už bez většího boje pouští před sebe.

18/53 – Lewis Hamilton na to šlápl a ujíždí, zajel nové nejrychlejší kolo závodu. Daniel Ricciardo předjíždí Sainze a posouvá se na desáté místo. Sainz mu to ale oplácí v dlouhé čtvrté zatáčce, avšak ta pátá nahrála do karet opět Ricciardovi, který si teď už zajistil desáté místo. Valtteri Bottas stále více ztrácí na Hamiltona, který ujíždí čím dál více.

19/53 – Další nejrychlejší kolo pro Lewise Hamiltona. Räikkönen si stěžuje na nedostatek rychlosti na rovinkách, vypadá to na problémy.

20/53 – Momentální pořadí: Hamilton, Bottas, Vettel, Räikkönen, Kvyat, Nasr, Massa, Perez, Maldonado a první desátku doplňuje Ricciardo.

21/53 – Zatímco Bottas jede na parádním druhém místě, jeho kolega Massa po pokažené kvalifikaci je zatím na sedmém místě, což je po startu z patnáctého místo dobrý výsledek, uvidíme, co dnes ještě předvede. Skvěle dvou Safety Carů využil domácí Rus Kvyat, který se po startu z jedenáctého pohybuje na pátém místě.

22/53 – Valtteri Bottas hlásí, že jeho pneumatiky jsou na tom dobře. Rozjeté to má dobře, Vettel na něj ztrácí dvě a půl sekundy.

23/53 – Dnešní závod je zatím dramatický, už nám vypadli Hülkenberg, Ericsson, Rosberg a Grosjean a měli jsme dva Safety Cary. Nyní se závod uklidnil. Po pole-position pro Rosberga jsme doufali ve víc, ale bohužel jeho souboj s Hamiltonem se nekoná kvůli technickému problému.

24/53 – Fernando Alonso dostal varování od FIA kvůli zkracování tratě v zatáčce 13. Vedení závodu také začalo vyšetřovat Carlose Sainze za nedovolené přejetí bílé čáry při nájezdu do boxů.

25/53 – Sebastian Vettel se přibližuje ke druhému Valtterimu Bottasovi, jeho ztráta už je někde kolem jedné sekundy.

26/53 – Carlos Sainz dostává penalizaci +pět sekund, takže při další zastávce v boxech bude muset zůstat na místě o pět sekund déle. Vettel se k Bottasovi přibližuje s každým metrem. Bottas hlásí špatný stav pneumatik a na konci kola zajíždí do boxů pro pitstop.

27/53 – Čelo závodu při druhém Safety Caru nestavělo, takže piloti více vzadu mají malou výhodu. Bottas se vrací za velmi hustým provozem na jedenácté místo. Bottas přezul na měkkou směs pneumatik.

28/53 – Hamiltonovy časy jsou stále dobré a zůstává na trati. Za ním je druhý Vettel a třetí Räikkönen. Vettel dostává zprávu, že Bottas je sice na nových gumách, ale má před sebou spoustu vozů, takže Vettel má zůstat na trati a tlačit.

29/53 – Vypadá to, že Ferrari zamýšlí přeskočit Bottase s oběma vozy, Kimi dostal zprávu, že pódium je stále možné, protože Bottas je zaseklý v provozu a časy Ferrari jsou stále dobré. Momentálně je rozestup mezi druhým Vettelem a jedenáctým Bottasem přes 26 sekund, což by stačilo na provedení pitstopu a návrat před ním, Kimi je o zhruba dvě a půl sekundy za Vettelem a nejspíše by mu to zatím nestačilo.

30/53 – Valtteri Bottas je stále v provozu, je nalepený za Sainzem a dalšími, ale stále se mu to nedaří. Až nyní útočí v brzdné zóně do třetí zatáčky a bere Sainzovi desáté místo!

31/53 – Ferrari se chystá na pitstopy, prvním v boxech je Vettel. Totéž říká Ferrari Kimimu – teď zajede Sebastian, kolo potom ty. Vettelovo zastávka trvala jenom 2,2 sekundy, velmi rychlý pitstop. Vettel se vrací na šestém místě před sedmým Ricciardem a osmým Bottasem, který na tom tedy hodně prodělal. Uvidíme, jestli se to povede i Räikkönenovi, který se právě blíží k boxům.

32/53 – Räikkönen v boxech, jeho zastávka trvala také 2,2 sekundy, Ferrari odvedlo parádní práci při obou zastávkách. Finovi to však moc nestačilo, Räikkönen se vrátil těsně za Valtterim Bottasem, teď bychom mohli vidět parádní souboj mezi Finy. U Mercedesu chystají zastávku pro Hamiltona, Rosberg už bohužel nejede.

33/53 – Lewis Hamilton zajíždí do boxů, pitstop je na jistotu 3,1 sekundy, mechanici Mercedesu na to nemusí tolik tlačit, jako ti u Ferrari.

34/53 – Sebastian Vettel se mezitím prokousává provozem, který stavěl už při druhém pitstopu, nyní předjel čtvrtého Sergia Pereze. Kvyat v boxech, jeho první zastávka, vrací se na devátém, těsně před desátého Buttona.

35/53 – Alonso dostal zprávu, že za ním jede Felipe Massa a že je to souboj o pozice, Alonso udělal narážku na to, že za sebou Massu moc dlouho neudrží. Dostal zprávu, že si může alespoň chvilku užít. No moc dlouho si neužil, Massa ho předjel bez větších problémů před třetí zatáčkou.

36/53 – Bottas se velmi hezky přiblížil k Ricciardovi, ten mu ale zavřel dveře Bottas musel zpomalit, toho na moment využil Kimi, ale Bottas mu to dokázal vrátit, došlo ke kontaktu kol, ale je to velmi hezké závodění, parádní na koukání!

37/53 – Ricciardo dostává zprávu, že za ním se bojuje a má toho využít a pokusit se dojet Pereze a získat DRS.

38/53 – Hamilton se na chvíli probudil a zajel nejrychlejší kolo, které se stalo i novým rekordem tratě, neboť překonal loňské nejrychlejší kolo Valtteriho Bottase. Schválně kolikrát dnes ještě zajede nový rekord.

39/53 – Momentální pořadí: HAM, VET, PER, RIC, BOT, RAI, SAI, KVY, MAS, BUT.

41/53 – Felipe Nasr předjel Jensona Buttona a posunul se na bodované desáté místo. Ve Force Indii se usmívají, Bottas a Räikkönen bojují, čímž se zdržují a Perez, který momentálně jede na třetím místě díky pitstopu při druhém Safety Caru, si může užívat volného vzduchu. Nicméně jeho tým se trošku trápí ohledně opotřebení pneumatik. Pirelli chtělo dvě až tři zastávky a vypadá to, že bude stejně jako vloni stačit jedna.

42/53 – Valtteri Bottas je velmi blízko za Danielem Ricciardem. Perez hlásí, že šetření pneumatik jde velmi těžko, ale tým ho uklidňuje, že tohle kolo se mu to dařilo skvěle.

43/53 – Daniel Ricciardo skvěle hraje roli špuntu, zdržuje za sebou Bottase a Räikkönena. Mezitím se Felipemu Massovi podařilo předjet Daniila Kvyata a posouvá se na osmé místo.

44/53 – Bottas dostává zprávu, že Perez má problémy s opotřebením pneumatik a že Bottas má stále naději na pódium. Do konce závodu nám zbývá devět kol.

45/53 – Valtteri Bottas zaútočil na Daniela Ricciardo a jde na čtvrté místo! Sergio Perez není příliš daleko. Räikkönen trochu zaostal a Ricciardo ho ještě čeká. Bottasovi se při předjíždění Ricciarda trošku zakouřilo od brzd.

46/53 – Sainz zajel do boxů poté, co se roztočil kvůli selhání přední levébrzdy. Massa se tím posouvá už na sedmé místo a před ním je teoreticky Räikkönen, který zaútočil na Ricciarda, ale vyjel mimo trať a Ricciardo se dostal zpět. Kimi si přidělal práci a nyní Ricciarda opět musí dohnat. Bottas už je pouze o trošku přes sekundu za Perezem.

47/53 – Carlos Sainz se vrátil na trať, ale jeho levá přední brzda opět selhala a znovu předvedl hodiny a zadkem se opřel o bariéru. Sice se znovu rozjel, ale z jeho zadního křídla upadl jeden z pilířů doprostřed trati, což způsobilo žlutou vlajku ve třetím sektoru.

48/53 – Kimi Räikkönen znovu zaútočil na Daniela Ricciarda do třetí zatáčky, tentokrát už jí vybral a dostává se na páté místo.

49/53 – Trať vyčistil jeden z maršálů, který vběhl na trať a část křídla sebral, těsně potom kolem něj projel Sebastian Vettel, který to okomentoval slovy „Trať je čistá, ale máme tady velmi odvážného maršála.“ Mezitím Daniel Ricciardo odstavuje svůj vůz. Velmi dlouho za sebou dokázal držet Bottase a Räikkönena a když je po tomto souboji, tak to jeho vůz vzdal. Kvůli tomu máme žluté vlajky ve druhém sektoru.

50/53 – Valtteri Bottas už dojel Pereze, ale ani s využitím DRS není schopen se k Force Indii natolik přiblížit, aby ji ohrozil.

51/53 – Posledních pár kol. Lewis Hamilton říká, že cítí něco špatně se zadním křídlem, Mercedes o tom ví a monitoruje to. Bottas je stále za Perezem, Räikkönen je teď dojíždí. Mercedes o pár zatáček později Hamiltonovi doporučil, aby DRS nevyužíval.

52/53 – Předposlední kolo, Sebastian Vettel v tom 51. kole zajel nejrychlejší kolo závodu. Bottas špatně najel na startovní rovinku a Perez vypadá velmi nadějně pro pódium. Hned za Bottasem už je rudé Ferrari Kimiho Räikkönena. Bottas zaútořil na Pereze! Dostává se před něj a využívá toho i Kimi Räikkönen, který je ihned za Valtterim Bottasem a bude tu souboj o pódium.

53/53 – Bottas se na startovní rovince Räikkönenovi ubránil, ale dochází ke kontaktu! Räikönen a Valtteri Bottas nabourali! Bottas končí, Sergio Perez je zpět na pódiové pozici a Räikkönen se snaží dopajdat do cíle!

KONEC! Lewis Hamilton vyhrává Velkou cenu Ruska 2015! Druhý Sebastian Vettel, třetí Sergio Perez! Na čtvrtém místě dojel Felipe Massa startující z patnáctého místa, Räikkönen se dokázal dostat do cíle na pátém místě, zatímco Valtteri Bottas vylézá z Williamsu zaparkovaném v bariéře.

Ještě po cíli komisaři zahájili vyšetřování kolize mezi létajícími Finy. Räikkönen dost pozdě na Bottase zaútočil, ten už zavíraj zatáčku a došlo ke kontaktu. Valtteri Bottas kontakt končící jeho pódiový závod okomentoval slovy „What the fuck did he do?“. Räikkönen by ještě mohl o své páté místo přijít.

Nicméně z kolize v posledním kole má určitě radost Sergio Perez, který se po dlouhé době opět podívá na pódium.

Diskuze v zákulisí před pódiem není tak vášnivá, neboť se zde znovu zjevil Vladimir Putin, prezident Ruské federace, který gratuluje každému z pilotů. Nicméně Sebastian Vettel vtipkuje s Lewisem Hamiltonem, kterého se ptá, kdo zajel nejrychlejší kolo závodu a ukazuje mu na obrazovce, že to byl právě Němec.

Hamilton se zeptal týmu, jestli už dnes mohou slavit zisk poháru konstruktérů. Mercedes odpověděl, že ještě ne. Jenže to není vůbec jisté, protože díky pozdnímu útoku na pódium byl Kimi Räikkönen mohl přijít o své páté místo a Mercedes už by o svůj pohár konstruktérů nemohl přijít a vyhrál by ho.

Sdílejte na:
Zavřít