ONLINE: Velká cena Maďarska 2015

ONLINE: Velká cena Maďarska 2015

Živý komentář k Velké ceně Maďarska 2015.

Závod začíná ve 14:00

Ve včerejší kvalifikaci všechny suverénně převálcoval Lewis Hamilton ve svém Mercedesu. Nico Rosberg po problematických trénincích v pátek na Hamiltona jednoduše neměl a Hamiltonovi by k pole-position stačilo i první kolo v poslední části kvalifikaci, které zajel na použitých pneu. Nakonec však svůj čas ještě vylepšil a první místo na roštu měl jisté.

Za stříbrnou první řadou budou stát vozy Ferrari a Red Bullu. Sebastian Vettel znovu v kvalifikaci překonal svého týmového kolegu, stejně tak Daniel Ricciardo, který ve zlepšeném vozu Red Bullu dokázal získat místo v druhé řadě.

Třetí řadu obsadili Finové Kimi Räikkönen a Valtteri Bottas ve Ferrari a Williamsu. Dnes to vypadá na dobrý souboj mezi vozy právě Ferrari, Williamsu a Red Bullu, vypadají zde víceméně vyrovnaně, ačkoliv Williams na další dva jmenované ztrácí zejména v prostředním sektoru trati, kde je vyžadována výborná mechanická přilnavost a vyváženost.

Kompletní výsledky kvalifikace naleznete zde, zatímco její celý průběh minutu po minutě naleznete zde.

Závodí se samozřejmě na Hungaroringu, který letos pořádá již svůj 30. závod v historii. Smlouvu trať má až do roku 2021, ale již nyní se jedná o jejím prodloužení. Na plánu jsou po letošním závodu rozsáhlé opravy trati i okolí. Hungaroring je pomalá kroutící se trať, která společně s vysokými červencovými teplotami představuje pro piloty i jejich vozy velkou výzvu. Vozy musí být skvěle vyvážené a mít dobrou trakci, což není vždy lehké nastavit. Pirelli sem přivezlo středně tvrdou bílou a žlutou měkkou směs. Závod bude trvat 70 kol a očekávány jsou dvě zastávky.

Před závodem se přesně ve 13:45 držela minuta ticha za Julese Bianchiho.

Komentář 

Pro načtení nejnovějšího komentáře obnovte stránku (F5)

 ZK – Zahřívací kolo je odstartováno, všechny vozy se postupně odlepují ze svých míst a vyráží za Hamiltonem. Nikdo nezůstal stát na startovním roštu, takže žádné změny ani zdržení nehrozí. Piloti si musí rychle zvyknout na nové podmínky. Oproti včerejšku je v Maďarsku chladněji, zataženo a vítr fouká opačným směrem než včera.

ZK2 – Vozy už se řadí na startovní pole, ale někde došlo k chybě. Ačkoliv už všichni byli seřazení na svých místech a Safety Car byl vzadu a chlápek se zelenou vlajkou přeběhl přes trať, nakonec se na startovních semaforech rozsvítila zelená a žlutá světla a Lewis Hamilton tak musí vyrazit do dalšího zahřívacího kola. To znamená, že závod samotný bude o jedno kolo kratší, protože vozy jsou samozřejmě limitovány palivem a další zahřívací kolo do palivového plánu moc nezapadá. Důvodem pro zrušení prvního startu byl Felipe Massa, který zastavil mimo svou pozici na startovním roštu. Nyní je za to vyšetřován.

1/69 – A je odstartováno! Skvěle odstartovaly obě Ferrari a start se dost podobal tomu v Británii, kde Mercedesy na startu ztratili své pozice! Vedení závodu se ujal Sebastian Vettel, Kimi Räikkönen se po dvou zatáčkách souboje s Rosbergem dostal na druhé místo. Rosberg tedy je třetí. Lewis Hamilton udělal chybu ve čtvrté zatáčce, najel na trávu a vyjel mimo trať a propadl se v pořadí hluboko. Hamilton si ve vysílačce stěžuje na to, že za jeho vyjetí může Rosberg, který se moc roztahoval.

2/69 – Hektické první kolo a máme zde další maďarské překvapení, podobně jako vloni. Start se vůbec nepovedl Danielu Ricciardovi, který včera měl dobrou kvalifikaci a startoval ze čtvrtého místo. Momentálně je na sedmém místě, po souboji podlehli i svému týmovému kolegovi Kvyatovi.

3/69 – Sebastian Vettel si na čele začíná budova náskok. Lewis Hamilton je momentálně na desátém místě, jede za Felipem Massou na devátém.

4/69 – Momentální pořadí: VET, RAI, ROS, BOT, HUL, KVY, RIC, PER, MAS, HAM, SAI, VES, ALO, BUT, GRO, ERI, MAL, NAS, MAR, STE.

6/69 – Z opakovaných záběrů jde vidět, že Rosberg Hamiltona nikam nevytlačil, Hamilton už byl za ním a akorát Rosberg začal brzdit dříve než on, načež Hamilton vyjel mimo trať, což ho poslalo na výlet skrz štěrk. Momentálně je Brit stále na desátém místě a nedaří se mu najít cestu kolem Massy.

9/69 – Sebastian Vettel má náskok na Räikkönena přes dvě sekundy, zatímco třetí Rosberg už je od Räikkönena o další tři sekundy pozadu. Čtvrtý Bottas na Rosberga ztrácí už přes deset sekund. Daniel Ricciardo se i s pomocí týmového rádia dostal před svého týmového kolegu Kvyata.

10/69 – Hamilton začíná ztrácet i na Massu, vypadá to, že by mohl mít problémy s chlazením předních brzd, Mercedesy přece jenom nejsou zvyklé sledovat blízce jiné vozy. Ale v první zatáčce po startovní rovince Hamilton Massu vybrzdil a objel ho po vnější straně zatáčky! Parádní předjetí, byli u sebe tak blízko, že se dotkly jejich zadní kola, ale oba to přežili bez újmy.

13/69 – Lewis Hamilton už dojel devátého Sergia Pereze, ten se kupodivu ani moc nebránil a Hamilton se bez problémů posouvá na deváté místo. Daniel Ricciardo na to šlápl, dojel Williams čtvrtého Valtteriho Bottase a předjel ho na konci startovní rovinky, brzdil mnohem později. Takže Vettel-Räikkönen-Rosberg-Ricciardo-Bottas.

14/69 – Valtteri Bottas i Daniil Kvyat oba zajíždí do boxů. Bottas nasadil další směs měkkých pneumatik, zatímco Kvyat přezul na středně-tvrdou směs. Red Bull vypadá, že zde dokáže tuto tvrdší směs využívat lépe, než ostatní týmy.

15/69 – O kolo později zajíždí do boxů i Felipe Massa a mnoho dalších – Grosjean, Button, Verstappen. Je tam i Felipe Nasr. Na výjezdu z boxů se o pozici rvali Massa a Grosjean, ten druhý boj nakonec vyhrál. Massův pitstop se prodloužil kvůli pětisekundové penalizaci za ten pokažený první start.

16/69 – Na čele zatím do boxů nikdo nezajíždí. Hülkenberg zajel do boxů, Alonso se také chystá. Hamilton díky pitstopům ostatních je nyní na pátém místě za Ricciardem.

17/69 – Vhodně by bylo napsat momentální pořadí, ale při tomto zmatku pitstopů se neustále mění. Co se ale napsat dá, je fakt, že Sebastian Vettel zajíždí jedno nejrychlejší kolo za druhým. Tým mu zatím říká, že jeho pneumatiky jsou na tom pořád výborně. Ale je tu překvapení. S čistým vzduchem díky pitstopům nejrychlejší kolo právě předvedl Lewis Hamilton na pátém místě.

18/69 – Momentální pořadí: VET, RAI, ROS, RIC, HAM, BOT, HUL, KVY, MAL, PER, VES, ALO, SAI, BUT, GRO, MAS, ERI, NAS, STE, MER.

19/69 – Pirelli na twitteru píše, že si myslelo, že Maďarsko bude dvouzastávkový závod, nicméně nyní to vypadá, že někteří piloti zkouší i třízastávkovou zastávku. Kimi Räikkönen dává týmu zprávu, že mu upadl kousek předního křídla. Z opakovaného záběru jde vidět, že mu při přejetí obrubníku upadla kamera na boku nosu. Přední křídlo je pro Ferrari velkou starostí, během druhého tréninku Räikkönenovi zničeho nic upadlo úplně celé.

20/69 – Kontakt! V první zatáčce došlo ke kontaktu mezi Maldonadem a Perezem, Maldonado mu nedal moc místa, strčil do něj a Perez dostal smyk a propadl se až na patnácté místo za Grosjeana. Lewis Hamilton byl mezitím v boxech a vrátil se za Bottase na pátém, ale zvládl ho ihned předjet v první zatáčce.

21/69 – Nico Rosberg byl povolán do boxů. obě Ferrari na prvních dvou místech stále pokračují. Nico Rosberg se připojil zpět na trať na středně-tvrdé směsi na čtvrtém místě před Hamiltonem, Ricciardo se posouvá na třetí místo.

22/69 – O kolo později než Rosberg do boxů zajíždí Sebastian Vettel. Posouvá se na druhé místo, do vedení se prozatím dostává Kimi Räikkönen. Hamilton na pátém místě mezitím zajel nejrychlejší kolo závodu. V boxech je i Daniel Ricciardo pro měkkou směs. A Ricciardo se dostává na trať před pátým Lewisem Hamiltonem. Hamilton nicméně má nové měkké pneumatiky, zatímco Ricciardo nasadil nové středně-tvrdé, uvidíme, jak dlouho se dokáže bránit.

23/69 – Kimi Räikkönen se vydává do boxů pro novou měkkou směs, Ferrari mu nechalo starý i s upadlou přední kamerou. Hamilton mezitím útočí na Ricciarda, ten v prvních pěti zatáčkách dobře odolává.

24/69 – Momentální pořadí: VET, RAI, ROS, RIC, HAM, BOT, HUL, KVY, VES, ALO, SAI, MAL, BUT, GRO, PER, MAS, ERI, NAS, STE, MER. Kimi Räikkönen po svém pitstopu zajel prozatím nejrychlejší kolo závodu. Pastor Maldonado obdržel penalizaci průjezd boxy za kontakt s Perezem.

25/69 – Maldonado si odbývá svoji penalizaci s komentářem: „Ale no tak! Tohle je bláznivý! Naboural jsem ho, ale…“

27/69 – Lewis Hamilton si stále neví rady s Ricciardem a vypadá to, že ve špinavém vzduchu za tím Red Bullem se jeho Mercedes nechová úplně ideálně, sem tam zablokuje první kolo a ve 24. kole dokonce vyjel i z trati, protože kvůli tomu rozvířenému vzduchu se jeho vozu nedostává tolika přítlaku.

28/69 – Räikkönen na Vettela ztrácí kolem pěti sekund, Rosberg už sedmnáct. Obě Ferrari jsou momentálně značně rychlejší než Mercedesy i Ricciardo.

29/69 – Lewis Hamilton už se konečně dostal velmi blízko a na startovní rovince s pomocí svého mnohem výkonnějšího motoru a DRS jednoduše Ricciarda předjel a posouvá se na čtvrté místo. Nyní na to může šlápnout a pokusit se dohnat Nica Rosberga a případně i Ferrari.

30/69 – Hned v prvním kole Hamiltona před Ricciardem už je rychlejší než Vettel.

30/69 – Momentální pořadí: VET, RAI, ROS, HAM, RIC, BOT, HUL, KVY, VES, ALO, SAI, BUT, GRO, PER, ERI, NAS, MAS, MAL, MER, STE.

31/69 – Verstappen na devátém místě a na měkkých pneumatikách sleduje Daniila Kvyata před ním na tvrdších pneu, schyluje se nám tu k souboji Red Bull vs. Toro Rosso, což je vždy zábavné sledovat, neboť Toro Rosso má roli juniorského týmu Red Bullu a teoreticky by mělo být pomalejší. Bohužel letos je Red Bull podobně pomalý, takže tyto souboje nejsou ničím neobvyklým.

32/69 – Vettel má na Räikkönena náskok přes sedm sekund, Fin na třetího Rosberga má náskok 12 sekund.

34/69 – Jsme v přibližně polovině závodu a Felipe Nasr přezouvá na středně-tvrdou směs, na které se bude pokoušet dojet až do konce závodu. Lewis Hamilton zajel nové nejrychlejší kolo závodu, nicméně následující kolo už je opět podobné tomu, co zajíždí Vettel ve vedení.

35/69 – Grosjean v boxech, Hamilton mezitím vytrvale dohání Rosberga, rozestup mezi nimi je momentálně pod 9 sekund. Nechá Mercedes své piloty spolu závodit, až Hamilton Rosberga dojede, nebo Rosberg dostane rozkaz rychlejšího Hamiltona pustit před sebe a nechat ho dohnat Ferrari?

37/69 – Hülkenberg, Alonso,a Sainz byli podruhé v boxech. Hamilton už Rosberga stáhl na sedm sekund. Rosberg dostal zprávu, že musí jet rychleji. Alonso byl v boxech neplánovaně, měl punkturu pravé zadní pneumatiky. Přezul na středně-tvrdou směs a pokračuje na desátém místě.

39/69 – Bottas jde ze šestého místo do boxů. Vrací se na středně-tvrdé směsi a vrací se opět na šestém místě před bojujícími vozy Hülkenberga a Kvyata. Kvyat má měkkou směs pneumatik, Hülkenberg středně tvrdou. Verstappen na Kvyata už něco ztratil. Kimi Räikkönen o kolo předjíždí Fernanda Alonsa v McLarenu.

41/69 – Kimi Räikkönen dává rádiem zprávu, že ztrácí výkon motoru, který zní dost podivně. Jde to vidět i na trati, protože ho začal znovu dohánět i Fernando Alonso.

42/69 – Alonso předjel Räikkönena, který se neustále propadává o hodně. Rosberg ho začíná rychle dohánět. Tým mu dává vědět, že má problém s částí motoru MGU-H, tedy elektrický motor starající se o sběr tepelné energie.

43/69 – A máme „vyjetý“ virtuální Safety Car! Nico Hülkenberg ztratil přední křídlo a zapíchl se do bariér, ještě nevíme, co se stalo. Toho využívají Mercedesy, které zajíždějí do boxů. Rosberg i Hamilton zajeli pro středně-tvrdé pneumatiky.

44/69 – Do boxů zajíždí o chvíli později i Vettel a Räikkönen. Z opakovaných záběrů jde vidět, že Hülkenbergovi prostě selhalo přední křídlo, podobně jako Räikkönenovi v pátečním tréninku.

44/69 – A reálný Safety Car vyjel na trať, aby maršálové mohli uklidit trať, která je plná karbonových úlomků.

45/69 – Safety Car se všemi vozy za sebou bude projíždět skrz boxovou uličku, aby maršálové mohli uklidit karbonové úlomky podél pitwall.

46/69 – Räikkönen dostal zprávu, že jeho MGU-H je pryč, v reálu to znamená, že proti Mercedesům za sebou Fin nebude mít žádnou šanci.

47/69 – Perez si udělal pitstop, Force India preventivně měnila přední křídlo, aby se mu nestalo totéž co Hülkenbergovi. Vozy o kolo zpět nyní mohou předjet ostatní a připojit se zezadu.

48/69 – Safety Car zajede do boxů na konci tohoto kola. Podaří se alespoň jednomu Ferrari udržet před Mercedesy?

49/68 – Na startovní rovince se Nico Rosberg dostává před Kimiho Räikkönena, kterému schází výkon. Ricciardo zaútočil na Hamiltona a došlo ke kontaktu. Ricciardo se dostává před Hamiltona, Kvyat a Bottas využívají zpomaleného Hamiltona a dostávají se před něj také. Valtteri Bottas najednou zpomaluje a jede velmi pomalu s propíchnutou zadní pneumatikou. U Mercedesu chystají pitstop.

50/69 – Z opakovaného záběru jde vidět, že Ricciardo Hamiltona předjížděl z boku, Hamilton ale zablokoval kola a do Australana naboural. Bottas si pneumatiku propíchl během předjíždění Hamiltona o křídla Maxe Verstappena, Räikkönen s napůl fungujícím Ferrari se brání zuby nehty před Ricciardem a Kvyatem.

51/69 – Räikkönen má vysloveně smůlu, když se mu daří, tak se vždy stane něco, co mu závod zničí. Momentálně se propadl mimo pódium za Ricciarda. Stěžuje si vysílačkou, že na rovince prostě nemůže nic dělat, Ferrari mu odpovídá „Víme, Kimi, víme. Omlouváme se.“

52/69 – Lewis Hamilto zajíždí do boxů pro nové přední křídlo, Sainz je vyšetřován za překročení rychlosti za Safety Carem. Kvyat se na rovince dostal před Räikkönena také. Komisaři vyšetřují kontakt mezi Hamiltonem a Ricciardem. Kimi Räikkönen zajíždí do boxů a odstupuje ze závodu, který pro něj zpočátku vycházel velmi dobře.

53/69 – Zajímavé! Räikkönen zajel do boxů, vypnul motor a už to vypadalo, že bude odstupovat, ale nakonec mu tým motor znovu nastartoval a pokračuje v závodě! Maldonado je mezitím vyšetřován za překročení maximální povolené rychlosti v boxech. Räikkönen se na trať vrátil až na sedmnáctém místě. Hamilton obdržel penalizaci průjezd boxy za způsobení kontaktu s Ricciardem.

54/69 – Räikkönen hlásí, že motor stále moc nefunguje. Ferrari odpovídá, že se snažili, ale že to bohužel dál nepůjde. Takže Fin odstupuje a zrovna tak i Sergio Perez.

55/69 – Vettel se mezitím drží prvního místa, ale Rosberg je pouze 7 desetin za ním. Lewis Hamilton si odpykává svou penalizaci.

56/69 – Zajímavé překvapení! Alonso a Button se svými McLareny jedou na šestém a osmém místě! A Max Verstappen získává penalizaci průjezd boxy za překročení rychlosti za Safety Carem. Podobnou penalizaci dostává Maldonado, který překročil rychlost v pitlane.

58/69 – Momentální pořadí: VET, ROS, RIC, KVY, VES, ALO, GRO, BUT, SAI, MAL, ERI, NAS, HAM, MAS, BOT, MER, STE.

59/69 – Daniel Ricciardo jede na měkké směsi pneumatik a je nalepený za druhým Rosbergem, který se musí bránit. Sebastian Vettel toho zatím využívá a pokouší se získat nějaký náskok.

60/69 – A Pastor Maldonado je znovu vyšetřován komisaři! To je dnes odpoledne již potřetí. Tentokrát za předjetí během Safety Caru.

61/69 – Carlos Sainz dostává zprávu, že budou muset odstoupit ze závodu kvůli technickému problému.

64/69 – Lewis Hamilton se po své penalizaci posouvá už na osmé místo. Daniel Ricciardo zaútočil na Nica Rosberga velmi divokým manévrem a došlo ke kontaktu, během kterého prořízl Rosbergovi zadní pneumatiku. Takže oba Mercedesy jsou pryč z pódia a Ricciardo musí také k mechanikům. Vrací se zpět na trať na třetím místě! Na druhé místo se posunul Daniil Kvyat. Rosberg se vrací až na osmém místě za Lewisem Hamiltonem!

65/69 – Kvyat dostává desetisekundovou penalizaci za vyjetí mimo trať a získání výhody ihned po restartu závodu, kdy předjel Lewise Hamiltona, nicméně to jeho pozici pravděpodobně nijak nezmění.

66/69 – Lewis Hamilton momentálně jede nalepený za Romainem Grosjeanem, který se zatím velmi dobře brání.

67/69 – Ricciardo a Rosberg jsou kvůli svému incidentu vyšetřováni. Lewis Hamilton útočí na Grosjeana v první zatáčce a posouvá se na šesté místo. Na čtvrtém a pátém místě jsou dosti překvapivá jména: Max Verstappen a Fernando Alonso.

68/69 – Pastor Maldonado dostal třetí penalizaci dne – deset sekund za předjetí za Safety Carem.

69/69 – Poslední kolo závodu, kontakt mezi Ricciardem a Rosberg komisaři nikterak trestat nebudou. Ricciardo zajel parádní nejrychlejší kolo závodu.

KONEC VELKÉ CENY MAĎARSKA! Sebastian Vettel vyhrává na Hungaroringu! Na pódiu ho doplní Daniil Kvyat a Daniel Ricciardo! Senzační závod!

Neoficiální pořadí na konci závodu: Vettel, Kvyat, Ricciardo, Verstappen, Alonso, Hamilton, Grosjean, Rosberg, Button, Ericsson, Nasr, Massa, Maldonado, Merhi, Stevens. Odstoupili Sainz, Räikkönen, Perez a Hülkenberg.

Po velmi těžkém týdnu pro celou komunitu kolem Formule 1 a ponuré náladě před startem tohoto závodu nám F1 nabídla další skvělou podívanou, která zase a znovu dokazuje, že tento sport rozhodně nudný není. Nyní hurá na letní pauzu a uvidíme se v Belgii na Spa-Francorchamps!

Sdílejte na:
Zavřít