ONLINE: Velká cena Číny 2016

ONLINE: Velká cena Číny 2016

Živý komentář k Velké ceně Číny 2016 na okruhu v Shanghai. Pro nejnovější zprávy nezapomeňte pravidelně obnovovat stránku (F5 nebo tlačítko „Refresh“ v liště vašeho prohlížeče).

Závod začíná v 8:00.

Včerejší boj o pole-position vyhrál Nico Rosberg, i když oba vozy Ferrari měly šanci ho porazit. Nakonec Vettel i Räikkönen udělali chybu v poslední zatáčce. Protáhl se před ně překvapivým časem Daniel Ricciardo v Red Bullu, který se tak postaví do první řady vedle Rosberga. Hamilton bude startovat z úplně posledního místo s novým motorem. Nico Hülkenberg po uvolněném kole v kvalifikace dostal penalizaci +3 míst bude startovat ze 13. místa. Celkové výsledky z kvalifikace naleznete zde.

Trať v Číně je hodně náročná, obsahuje mnoho zrádných zatáček, které dokážou potrápit i zkušené piloty. Pneumatiky zde dostávají dost zabrat, toho dokáže asi nejlépe využít Ferrari. Více informací o okruhu naleznete zde.

Komentář

Zahřívací kolo – Mechanici všech týmů už se uklidili k okrajům startovní rovinky a Nico Rosberg se rozjíždí do zahřívacího kola, ostatní piloti ho následují. Na startovní pozici nikdo stát nezůstal.

ZK – Připomeňme si, že Rosberg na pole-position startuje na měkké směsi pneumatik, za ním mají nasazenou super-měkkou směs. Podaří se alespoň Ferrari prodloužit své stinty na super-měkké směsi tak, aby dokázali pokrýt strategii Rosberga?

ZK – Měkkou směs na startu zvolilo mnoho dalších pilotů – krom Rosberga to jsou Massa, Alonso, Grosjean, Ericsson, Nasr, Palmer, Haryanto, Wehrlein a Hamilton.

ZK – Vozy už se řadí na startovní pozice.

1/56 – Kontakt v první zatáčce! Hamilton bez předního křídla, stejně tak Kimi Räikkönen, který přišel do kontaktu Ricciardem a Vettelem! Vettel říká, že Ricciardo ho vytlačil do Kimiho, který na to doplatil nejvíce a je v zádu v poli. Daniel Ricciardo po kontaktu s Vettelem skvěle dojel Rosberga a protáhl se na první místo. Kvyat využil strkanic před ním a je na třetím místě.

2/56 – V boxech je Romain Grosjean, Kimi Räikkönen i Lewis Hamilton. Vettel se pomalu snaží probojovat zpět dopředu, právě se dostal před Felipeho Massu a posouvá se na sedmé místo. Toho využil i Button a také se protáhl před Massu.

3/56 – Nico Rosberg útočí na Ricciarda, je velmi blízko za ním, nicméně Ricciardo se zatím dobře brání. Na zadní rovince se Nico Rosberg snadno dostává před Ricicarda, kterému praskla pneumatika! Má punkturu levé přední pneumatiky a zajíždí do boxů!

4/56 – Na třetí místo se posouvá Sergio Perez, za ním jeden výborně odstartovaný Nico Hülkenberg. Vettel nyní ve vláčku za Sainzem a Hülkenbergem.

4/56 – SAFETY CAR na trati! Kvůli velkému počtu úlomků vozů z nehod a prasklých pneumatik byl na trať vyslán Safety Car, aby maršálové mohli uklidit trať. Hodně vozů je v boxech, Sebastian Vettel si nechal vyměnit přední křídlo.

5/56 – Lewis Hamilton zajel za Safety Carem znovu do boxů, přezul na super-měkkou směs.

7/56 – Lewis Hamilton je v boxech znovu! Přezul zpět na měkkou směs! Takže nyní už si Mercedes odbyl povinné nasazení dvou směsí pneumatik a Hamilton se za Safety Carem může znovu dotáhnout na pole a použít jenom směs, která mu bude vyhovovat.

8/56 – Pořadí za Safety Carem: 1ROS, 2MAS, 3ALO, 4WEH, 5GUT, 6KVY, 7PAL, 8HAR, 9PER, 10BOT, 11BUT, 12SAI, 13HUL, 14ERI, 15VET, 16MAG, 17RIC, 18VER, 19RAI, 20GRO, 21HAM, 22NAS.

8/56 – Safety Car zajede do boxů na konci tohoto kola!

9/56 – Znovu závodíme! Kvyat předjíždí Gutierreze a jde na páté místo. Nyní se potápí i před Pascala Wehrleina na čtvrtém místě. Vettel už se posunul na čtrnácté místo, nyní se snaží dostat před Hülkenberga a daří se mu to před zadní rovinkou. Perez předjíždí Palmera na sedmém místě. Daniil Kvyat předjíždí Alonsa. Předjíždí se úplně všude!

10/56 – Hamilton se z posledního místo (krom Nasra) posouvá už na 19. místo, je za Räikkönenem.

11/56 – Lewis Hamilton se na zadní rovince dokázal dostat před Kimiho Räikkönena. Mezitím Vettel už je na devátém místě. Nyní útočí na Bottase, který se ale dobře brání. Hamilton už je na čtrnáctém místě, předjel Haryanta a Palmera. Perez předjíždí Gutierreze, Vettel se po vnějšku předposlední zatáčky dostává před Bottase na osmé místo.

12/56 – Perez se dostává i před Wehrleina, stejně tak ho následuje i Sebastian Vettel.

13/56 – Carlos Sainz se dostává před Gutierreze, Hamilton ze třináctého místa už útočí na Ricciarda, který útočí na Gutierreze, Ricciardovi se to daří, Hamiltonovi o pár zatáček později. Nyní Brit tlačí na Australana na jedenáctém místě. Mezitím se Vettel posouvá na páté místo před Pereze.

15/56 – Z předního křídla Sebastiana Vettela se uvolnil kousek levé části a upadla. Mezitím Kimi Räikkönen je v boxech pro středně-tvrdou směs pneumatik. Inspiruje se Ferrari u Buttona?

16/56 – Lewis Hamilton se posouvá do TOP10! Předjel McLaren Jensona Buttona. Bottas se posouvá před šestého Alonsa.

17/56 – Alonso v boxech. Přezouvá na středně-tvrdou směs. Vrací se na trať před Kimiho Räikkönena na devatenáctém místě.

18/56 – Sebastian Vettel jede na čtvrtém místě a je přímo za Massou na třetím, nicméně nyní zajíždí do boxů pro pitstop, přezouvá na měkkou směs pneumatik, ale nemění přední křídlo, ačkoliv je hodně poškozené. Vettel se vrací na třináctém místě.

19/56 – Zatímco většina pole už za sebou má dvě nebo i více zastávek, Rosberg na čele závodu jede bez jediného pitstopu a stále zajíždí velmi konzistentní kola a rozhodně rychlejší než kdokoliv za ním.

20/56 – Daniil Kvyat zajíždí z druhého místo do boxů, stejně tak Felipe Massa ze třetího. Kvyat se vrací těsně za Verstappena a před Vettela. Ale vzápětí se Kvyat posouvá na páté místo, Vettel zůstává na sedmém za Verstappenem.

21/56 – Zatímco Vettel teprve předjíždí Verstappena, Kvyat už předjíždí Buttona na čtvrtém místě. V boxech byl Nico Rosberg, přezul na středně-tvrdou směs. Vettel už je také za Buttonem, ten se sice brání, ale Ferrari se neubrání. Nico Hülkenberg je vyšetřován za úmyslně pomalou jízdu v pitlane, kterou zdržoval ostatní. Sergio Perez je vyšetřován za nebezpečné vypuštění z boxů.

22/56 – Daniel Ricciardo torpédoval Alonsa a jen tak tak to vyšlo a nikoho nestrefil. Lewis Hamilton v boxech pro další měkkou směs. Nico Hülkenberg dostal penalizaci pěti sekund.

23/56 – Momentální pořadí: 1ROS, 2KVY, 3VET, 4BUT, 5PER, 6MAS, 7, BOT, 8ERI, 9SAI, 10RIC, 11RAI, 12ALO, 13HUL, 14HAM, 15VES, 16GUT, 17WEH, 18PAL, 19MAG, 20HAR, 21GRO, 22NAS.

23/56 – Ricciardo se posouvá na deváté místo před Sainze. Nyní Ricciardo útočí ještě na Marcuse Ericssona a úspěšně! Jede na osmém místě. Carlos Sainz se nyní také dostal před Ericssona.

24/56 – Nejsme ještě ani v polovině závodu. Kimi Räikkönen se také posouvá před Marcuse Ericssona na desáté místo. Mezitím se Lewis Hamilton po posledním pitstopu nachází na dvanáctém místě, předjíždí ostatní vozy s velkou lehkostí a velkým odhodláním.

25/56 – Nyní už je Hamilton jedenáctý za Räikkönenem. Mezitím se Massa dostává před Pereze a Buttona na čtvrté místo. Nico Hülkenberg dává týmu zprávu, že by tým měl přemýšlet o alternativní strategii, tým mu odpovídá, že už jedou na alternativní strategii.

26/56 – Valtteri Bottas se po vnitřku první zatáčky snaží dostat před Pereze, nedaří se mu to. Místo toho se Perez posouvá před Buttona na páté místo, ale ne, Button se dobře brání a vzal si své místo zpátky, ale Perez mu to opět vrátil po vnějšku další zatáčky. Nyní se Brit musí soustředit na Bottase za sebou.

27/56 – Valtteri Bottas se posouvá na šesté místo před Buttona. Mezitím Nico Rosberg zajel nejrychlejší kolo dosavadního závodu. Hamilton je stále za Räikkönenem. Sice má mladší pneumatiky, nicméně je to měkčí směs a už byla použitá, než jí nasadil.

28/56 – Místo toho se Räikkönen dostává před desátého Buttona, ten se hned na to potopil do boxů pro nové středně-tvrdé pneu. Jsme v půlce závodu.

29/56 – Daniel Ricciardo útočí na Pereze a posouvá se na šesté místo. Hamilton naznačil útok na Räikkönena, neúspěšně. Perez v boxech, jede si pro středně-tvrdou směs pneumatik. Räikkönen s Hamiltonem dojeli sedmého Sainze, to pomáhá Finovi, který může využívat DRS a trochu se od Hamiltona odtáhnout. Hamilton má k dispozici DRS celou dobu.

30/56 – Hamilton má pouze o tři kola mladší pneumatiky než Räikkönen, už jsou použité. Räikkönen se ale začíná Britovi vzdalovat. Možná za to může DRS od Sainze, ale je dost možné, že Hamilton už začíná ztrácet život ve svých pneumatikách.

31/56 – Hamilton bude mířit do boxů pro středně-tvrdou směs pneumatik. V boxech je i Bottas. Hamilton už má nazuto, středně-tvrdá směs, na této už se bude snažit dostat do cíle. Vrací se na čtrnáctém místě.

32/56 – Vettel na třetím místě je pouze sekundu za Kvyatem. Oba jedou na měkké směsi, Vettel má pneumatiky o dvě kola starší.

33/56 – Graf s vývojem pozic pilotů v závodě napovídá, jak napínavý a nepředvídatelný závod dnes vidíme:

33/56 – Kimi Räikkönen je stále za Carlosem Sainzem, to hraje do karet Hamiltonovi, který tlačí na středně-tvrdých nových pneumatikách. Momentálně lehounce předjel Gutierreze.

34/56 – Sainz v boxech, Räikkönen má před sebou prázdnou trať, jede na pátém místě.

35/56 – Vettel začíná ztrácet na Verstappena, Ferrari mu dává rozkaz, aby začal tlačit. Poslední vlna pitstopů je na spadnutí. Hamilton se posouvá na deváté místo před Pereze.

36/56 – Box! Zajel do nich Kvyat a následuje ho i Sebastian Vettel, obě zastávky bez problémy, Vettel se vrací na trať za Räikkönena, který ho ale pouští před sebe, jsou na úplně jiné strategii a Fina ještě čeká pitstop. Kvyat je před nimi na třetím místě za Ricciardem. U Mercedesu se chystá pitstop, bude to druhý pitstop pro Rosberga.

37/56 – Je to tak, druhý pitstop pro Rosberga, středně-tvrdé pneu nasazeny. Mezitím Vettel tlačí na Kvyata a předjíždí ho na zadní rovince! Kvyat se ho ještě pokusil vybrzdit, málem ho ale naboural, bylo to těsné.

38/56 – Ricciardo zajíždí z druhého místa do boxů. Přezouvá na středně-tvrdou směs. Pitstop i u Ferrari – Kimi Räikkönen přezul na měkkou směs. Ferrari si s pneumatikami očividně věří více než Red Bull, oba se budou snažit dostat na těchto setech až do konce, zbývá osmnáct kol. Zpráva pro Räikkönena: „Budeš teď závodit s hodně piloty, ale my víme, že to dokážeš.“ Ricciardo se vrátil na osmém místě za Hamiltonem, Räikkönen na jedenáctém za Buttonem.

39/56 – Mezitím Nico Rosberg zajel další nejrychlejší kolo závodu. Jeho náskok na druhého Vettela je 27 sekund! :o

40/56 – Felipe Massa předjíždí čtvrtého Verstappena, který zajíždí následně do boxů, hned za ním je Valtteri Bottasa za nimi Lewis Hamilton. Hamilton předjíždí Bottase, hodně těsný souboj. Bottasovi nyní dýchá na krk Ricciardo. A předjíždí ho v předposlední zatáčce. Bottas se snaží dostat zpět, ale Ricciardo si ho pohlídal.

42/56 – Räikkönen na devátém místě tlačí na osmého Pereze. A už ho předjíždí na zadní rovince. Fin se nyní blíží k Williamsu Valtteriho Bottase, před kterým jede Ricciardo s Hamiltonem a Massou.

43/56 – Ricciardo nyní tlačí na Hamiltona, Massa toho využívá a trochu Hamiltonovi poodjíždí. Ricciardo útočí výborně na Hamiltona! Na středně-tvrdých pneu mu to jede lépe než Mercedesu. Ricciardo se posouvá na páté místo, parádní kousek v šesté zatáčce. Nyní Ricciardo útočí i na Massu a jede na čtvrtém místě! Na tomto místě dojel i předchozí dva závody.

44/56 – Kimi Räikkönen také létá, nyní je nalepen za sedmým Bottasem. A dostává se před něj, hezky si na Bottase počkal v šesté zatáčce, krásný zkušený manévr. Nyní je Kimi na šestém místě za Hamiltonem!

45/56 – Hamilton je stále za Massou, ten se dobře brání. Mezitím se třetí Kvyat rozčiluje, že ho zdržoval Jolyon Palmer o kolo zpět. Räikkönen už se pomalu blíží k zádi Mercedesu Lewise Hamiltona, který opět naznačil útok na Massu a opět z toho nic nebylo.

46/56 – Felipe Massa si nádherně hlídá stopu a nedává Hamiltonovi žádný prostor k útoku. Hezky těsně objíždí vrcholky zatáček, hlídá si i venek.

47/56 – Hamilton už skoro byl před Massou, ale ten si to po vnějšku opět pohlídal. Räikkönen už je u Hamiltona a útočí na něj na zadní rovince! Nebylo to úplně jasné! Ale Kimi se nastavil na vnitřek zatáčky a Räikkönen se dostává před Hamiltona!

48/56 – A Kimi jede dál! Nyní na stejném místě překonal i Felipeho Massu a jede na pátém místě! Parádní závod na to, že ho v první zatáčce závodu Vettel odsoudil k pitstopu pro nové přední křídlo.

49/56 – Hamilton stále nakukuje před Massu, ten si ale Brita stále hlídá. Oba jednou na středně-tvrdé směsi pneumatik, přibližně stejného stáří. Hamilton si v těchto podmínkách neví rady. Massa se skvěle brání. Navíc Hamiltonovi rychleji odchází pneumatiky, už je za Massou nalepen hooodně dlouho.

50/56 – Nejrychlejší kolo závodu nyní zajel Nico….ne Rosberg! Nico Hülkenberg ve Force Indii létá, ale až na šestnáctém místě.

51/56 – Pořadí: 1ROS, 2VET, 3KVY, 4RIC, 5RAI, 6MAS, 7HAM, 8BOT 9VES, 10SAI, 11PER, 12ALO, 13BUT, 14GUT, 15ERI, 16HUL, 17MAG, 18WEH, 19GRO, 20NAS, 21HAR, 22PAL.

52/56 – Zbývá 5 kol. Hamilton stále za Massou, už má odstup přes sekundu.

53/56 – Úžasné je, že navzdory chaosu v úvodní části závodu stále jedou úplně všechny vozy! McLareny jsou na dosah bodům – dvanáctý Alonso a jedenáctý Button, nejspíš se jich ale dnes nedočkají. V kvalifikaci si věřili oba piloti na Q3, ale červená vlajka způsobená Hülkenbergem jim to překazila.

54/56 – Poslední tři kola. Náskok Rosberga na Vettela narostl na obřích 35 sekund.

55/56 – Max Verstappen na devátém místě útočí na Valtteriho Bottase! Fin pod nátlakem nedobrzdil do předposlední zatáčky a Verstappen se bez problémů dostává na osmé místo, nyní je Bottas pod tlakem Carlose Sainze!

56/56 – Poslední kolo. Grosjean si stěžuje na neřiditelné auto, tým ho povzbuzuje, že už toho moc nezbývá, má to vydržet a dojet do cíle. Francouz si myslí, že s vozem je něco špatně, během prvních dvou závodů si vůz pochvaloval, že se řídí nádherně. Mezitím Nico Rosberg projíždí poslední zatáčkou a vyhrává Velkou cenu Číny 2016! Tři závody ze tří v kapse pro Rosberga!

KONEC ZÁVODU! Nico Rosberg vyhrává Velkou cenu Číny 2016, za ním do cíle dojíždí Sebastian Vettel a Daniil Kvyat. Třetí čtvrté místo v řadě pro Daniela Ricciarda, páté místo pro Räikkönena po velmi obtížném závodě. Na šesté místě skvělý Massa bránící Hamiltona, který dojel na sedmém místě. Osmý Verstappen, devátý Sainz dokázal v posledním kole zdolat desátého Bottase.

Sebastian Vettel zní zklamaně, cítí se hodně špatně za kontakt, který zničil závod Räikkönenovi po dobrém startu ze třetího místa, omluvil se za to týmu a viní z toho Kvyata, který podle něj zaútočil po vnitřku jako torpédo. Po zastavení v parc fermé Vettel hned vyhledal Kimiho, aby si popovídali. Tento vztah mezi týmovými kolegy je něco, co týmu Ferrati může například Mercedes hodně závidět.

Skvělý víkend měl tým Red Bullu, bez jakýchkoliv očekávání obsadili druhé místo na startu s Ricciardem a dnes pro Ricciarda čtvrté skvělé místo a nádherné třetí místo pro Kvyata, který získal druhé pódiové umístění v kariéře.

Sebastian Vettel dává Daniilu Kvyatovu v zákulisí co proti, vynadal mu jako malému dítěti za to, že do nich málem naboural, nebyl moc příjemný. Kvyat ho odbývá s tím, že to je závodění a dostal se na pódium a do nikoho nenaboural, takže je mu to jedno. Je pravda, že tady se asi člověk musí přiklonit na Kvyatovu stranu. První zatáčka závodu, dá se čekat, že to bude těsné. Závodní incident.

Není pochyb o tom, že dnes jsme byli svědky jednoho z nejlepších závodů za poslední dobu! Letošní sezona zatím vypadá skvěle. Tři úvodní závody byly všechny víceméně dobrá podívaná. Kdo říká, že Formule 1 je nudná, asi se na ní moc nekouká :)

Děkujeme za sledování, uvidíme se za dva týdny v Rusku!

Sdílejte na:
Zavřít