ONLINE: Velká cena Belgie 2015

ONLINE: Velká cena Belgie 2015

Komentář k Velké ceně Belgie 2015 na okruhu Spa-Francorchamps.

Závod začíná ve 14:00

Po sobotní kvalifikaci se nám do první řady jako obvykle postaví duo Mercedesu – Z pole-position odstartuje Hamilton, doprovodí ho druhý Nico Rosberg. Ze třetího místa bude po povedené kvalifikaci startovat Valtteri Bottas ve Williamsu. Ve druhé řadě ho doprovodí Sergio Perez. Za nimi se postaví Ricciardo, Massa, Maldonado, Vettel, Grosjean a Sainz. Pořadím na startu velmi zahýbaly četné penalizace pro mnoho pilotů. Většina penalizovaných se nachází na konci startovního pole, ke kterým se přidal i Kimi Räikkönen, který bude sesunut na šestnácté místo za výměnu převodovky. Zajímavě na tom jsou vozy Manoru, které se bez tíhy penalizací posunuly před většinu penalizovaných. Will Stevens bude startovat z patnáctého místa před Kimi Räikkönenem a Roberto Merhi ze sedmnáctého za ním. Uvidíme, jak se jim bude dařit držet například McLareny za sebou.

Spa-Francorchamps je velmi náročný okruh. Nutno ale říct, že také patří k těm nejoblíbenější. S dlouhou historií tento okruh hostil některé z těch nejlepších závodů. Momentálně je to nejdelší okruh v kalendáři Formule 1. V prvním sektoru na piloty čeká vlásenka, která nabízí různé možnosti projetí. Za ní čeká slavná soustava zatáček Eau Rouge a Radillion, za nimiž leží dlouhá rovinka Kemmel Straight. Druhý sektor se skládá z mnoha středně rychlých zatáček, velmi důležitá je zde stabilita a přilnavost. Třetí sektor je hlavně o síle motoru. Zatáčky 15, 16 a 17 se projíždějí na plný plyn ve velmi vysokých rychlostech. Okruh uzavírá šikana 18 a 19, ze které piloti opatrně zrychlují na cílovou rovinku.

Pirelli sem přivezlo kombinaci středně-tvrdé a měkké směsi.

Více informací o okruhu zde.
Více informací o kvalifikaci zde.

Závod

ZK – Zahřívací kolo začalo, Lewis Hamilto vede zbytek pole na přojížďku po krásné trati Spa-Francorchamps.

ZK – Nico Hülkenberg měl při nájezdu na starotvní rošt problémy se ztrátou výkonu motoru. Tým to prý spravil, ale nyní do rádia hlásí, že problém stále přetrvává. Tým ho volá do boxů a Hülkenberg tak do dnešní velké ceny vůbec neodstartuje.

ZK – Tak změna, Force India změnila své rozhodnutí a říká Nicovi, aby se postavil na start. Tak uvidíme, jak mu to pojede.

ZK – Massa a oba McLareny jsou jedinými vozy startujícími na středně tvrdé směsi, zbytek pole startuje na měkké žluté směsi.

ZK – Nico Hülkenberg se sice postavil na startovní pozici, ale okamžitě jak zastavil, tak začal ukazovat zkřížené ruce, což znamená problém. Ředitelství závodu tedy zrušilo startovní proceduru a Hamilton se zbytkem pole si zajede ještě jedno zahřívací kolo a závod se nám právě o to kolo zkrátí.

ZK – Dnešní závod je samožřejmě tím prvním, kdy piloti musí odstartovat sami bez pomoci softwaru z pitlane, proto všichni jsou ze startu náležité nervózní. Toto zdržení jim moc nervy neuklidní.

ZK – V druhém formačním kole hlásí problémy s výkonem i Sainz, na konci kole zajíždí i s Hülkenbergem do boxů.

1/43 – Lewis Hamilton skvěle odstartoval, zatímco Rosberg trošku zaostal. Propadl se až na páté místo. Hamilton během průjezdu skrze Eau Rouge najel na obrubník a musel zpomalit, to dovolilo dotáhnout se dobře startujícímu Perezovi, ale ten se před něj nakonec nedostal.

2/43 – Na třetím místě je Ricciardo, kterému se povedlo protáhnout se taktéž kolem Bottase, který jede za ním na čtvrtém místě. Za nimi jede už zmiňovaný Rosberg, za kterým je Vettel na šestém místě. McLareny měly seznační starty. Button, startující z devatenáctého místa je teď čtrnáctý, zatímco Alonso, startující z posledního, je momentálně dokonce na dvanáctém místě. Rosberg na konci kola úspěšně útočí na Bottase a jde na čtvrté místo.

3/43 – Před Bottase se v první zatáčce dostává i Vettel. Momentální pořadí: HAM, PER, RIC, ROS, VET, BOT, MAL, GRO, MAS, ERI.

3/43 – Pastor Maldonado zpomalil na zadní rovince, zaparkoval svůj Lotus vedle trati a odstupuje ze závodu. Zajímavé je, že Sainzovi se podařil dodatečně odstartovat z boxů poté, co se nepostavil na start závodu. Momentálně je poslední.

7/43 – Momentální pořadí: Hamilton, Perez, Ricciardo, Rosberg, Vettel, Bottas, Grosjean, Kvyat…

8/43 – Máme zde první pitstop – Daniel Ricciardo se ponořil do boxů pro novou středně tvrdou směs. Romain Grosjean se na rovince Kemmel Straight dostal před Valtteriho Bottase, za kterým je momentálně nacpaní Kvyat. Vypadá to, že Williams se zbytečně zaměřil na přítlak a na rovinkách jindy auto s nejvyšší maximálkou zaostává.

9/43 – Perez zajel do boxů z druhého místa, na které se momentálně posouvá Rosberg po špatném startu který se bude nyní snažit dohnat Hamiltona. Na trať se Perez vrací až za Ricciardem, který měl lepší zastávku v boxech. Bottas byl v boxech. Massa je do nich také povoláván.

10/43 – Do boxů se hrne velká spousta pilotů – Massa, Grosjean, Verstappen, Ericsson a Kvyat také. Grosjean se vrátil na trať opět za Bottasem, kterého už předjížděl. Bottasovi hrozí penalizace, nebo pokuta, protože během pitstopu u Williamsu očividně došlo k chybě – Bottas má na třech kolech měkkou směs pneumatik, ale na levém zadním má středně tvrdou gumu! Verstappen hezky po vnějšku zatáčky sedmnáct předjel Nasra, který se vzápětí odporoučel do boxů.

11/43 – Momentální pořadí: Hamilton, Rosberg, Vettel, Räikkönen, Ricciardo, Perez, Grosjean, Bottas, Kvyat, Massa, Verstappen, Ericsson, Button, Alonso, Merhi, Stevens, Nasr, Sainz.

12/43 V boxech se objevil Kimi Räikkönen, který po startu ze šestnáctého místa zajel do boxů z místa čtvrtého. Vrátí se na desátém místě.

13/43 – Nico Rosberg se ponořil do boxů, nasadil novou směs středně tvdých pneumatik a vrací se na trať těsně před Perezem, který se ho pokouší předjet na rovince Kemmel za Eau Rouge, ale Rosberg brzdil později a místo si uhájil. Jede nyní na třetím za Hamiltonem a Vettelem, kteří ještě nestavěli. Nicméně Hamiltona Mercedes momentálně volá, takže zajede na konci tohoto kola. Uvidíme, co Vettel.

14/43 – Lewis Hamilton v boxech, vrací se na druhém místě za Vettelem, který ještě zůstává na trati. Stewardi momentálně vyšetřují Valtteriho Bottase za smíchání směsí pneumatik. To si tedy všimli brzy. Vettel, který sice ještě nestavěl, má druhého Hamiltona těsně za sebou.

15/43 – Valtteri Bottas obdržuje penalizaci průjezd boxy. Do boxů se momentálně vydává Sebastian Vettel. Nasadil novou středně tvrdou směs. Vynožuje se na šestém místě před Bottasem. Ricciardo mezitím měl horkou chvilku nad Eau Rouge v zatáčce Radillion, kde chytl smyk, ale povedlo se mu to zachránit v únikové zóně před bariérou.

16/43 – Valtteri Bottas si odpykává svůj průjezd boxy. Pořád jede s jednou středně tvrdou pneumatikou vzadu. To by mohl být později ve stintu problém kvůli stabilitě a také jim to mohlo zamíchat s ostatními přichystanýmy sety pneumatik, na které ještě Bottas bude muset dnes přezout.

17/43 – Momentální pořadí: Hamilton, Rosberg, Perez, Ricciardo, Grosjean, Vettel, Kvyat, Massa, Raikkönen, Verstappen, Bottas, Ericsson, Nasr, Alonso, Button, Merhi, Stevens, Sainz.

18/43 – Romain Grosjean na konci Kemmel straight zaútočil na Ricciarda a v brzdné zóně se před něj dostal na čtvrté místo. Mezitím sledujeme souboj o sedmé místo, kde jede vláček Kvyat-Massa, Räikkönen.

19/43 – Souboj se ale spíše změnil v souboj mezi Massu a Räikkönena, Kvyat trošku poodjel a Massa se teď musí starat o svého bývalého kolegu z Ferrari.

20/43 – Romain Grosjean už dojel třetího Pereze a dotáhl se na něj v Eau Rouge a nyní na Kemmel Straight s pomocí DRS předjíždí Pereze a jde na prozatímní třetí místo. Naposledy Grosjean stál na pódiu, když s Lotusem v roce 2013 dojel na třetím místě ve Velké ceně USA.

21/43 – Na Pereze se nyní velmi rychle začal dotahovat i Ricciardo, ale Perez zajel do boxů, ale Ricciardo má problém! Na výjezdu ze závěrečné šikany mu přestal jet vůz a musel ho odstavit na trati. Ředitelství závodu vyhlásilo Virtuální Safety Car – vozy musí zpomalit a zajíždět pomalejší časy, než jim určí ředitelství závodu. To je pro Ricciarda smůla vloni zde zvítězil díky rivalitě mezi piloty Mercedesu, z nichž jeden musel odstoupit a druhý dostal penalizaci.

22/43 – Několik vozů zajíždí do boxů – Grosjean, Massa, Räikkönen a další. Hamilton si stěžuje, že Rosberg určitě nedodržuje čas daný virutálním Safety Carem protože je mu blíže. Krátce poté ale už virtuální safety car neplatí a opět se závodí a okamžitě začal dotírat Räikkönen na Massu, který se ale nakonec ubránil. Pitstopy pro ně tak moc nezměnily.

23/43 – Momentální pořadí – Hamilton Rosberg, Vettel, Grosjean, Kvyat, Perez, Massa, Räikkönen, Verstappen, Ericsson, Bottas, Nasr, Alonso, Button, Merhi, Stevens a Sainz. V první zatáčce se ale dostává Bottas před Ericssona a vrací se tak na bodovanou pozici. Pořád je to ale oproti třetímu místu na startu docela ztráta.

26/43 – Momentálně je na trati klid. Hamilton se po virtuálním safety caru rozjel a na Rosberga má nyní náskok už téměř pět sekund. Třetí Vettel na druhého Rosberga ztrácí už přes dvacet sekund, Mercedes si zde jede vlastní závod. Grosjean na Vettela zrácí čtyři sekundy a jednou velmi podobné časy. Mezitím se Perez velmi rychle dotahuje na pátého Kvyata, rozdíl už je pod sekundu.

28/43 – Perez už se na Kvyata velmi těsně nalepil na konci kola, ale Rus zamířil do boxů.

29/43 – Zajímavost: obvykle je Hamilton považován za velmi úsporného pilota, co se paliva týče, ale dnes má zatím nejvyšší spotřebu z celého pole. Sebastian Vettel se dotazuje týmu, jak to chystají s jeho poslední zastávkou. Kvyat na rovince Kemmel předjel Valtteriho Bottase a dostává se na deváté místo.

30/43 – Romain Grosjean na čtvrtém místě je momentálně rychlejší než Vettel na třetím a pomalu ho stahuje kolo za kolem. Na rozdíl na Rosberga, který na Hamiltona ztrácí čím dál více. Fernando Alonso se probojoval na jedenácté místo před Marcuse Ericssona. Nejrychlejší kolo nyní zajel Daniel Kvyat na nových pneumatikách.

31/43 – Lewis Hamilton zajíždí z vedení do boxů pro novou sadu pneumatik, poslední jeho zastávka. Rosberg se tedy na kolo dostává do vedení. Hamiltons se vrací na druhém místě.

32/43 – Nico Rosberg zajíždí do boxů o kolo později taktéž a vrací se opět na druhém místě za Hamiltonem. Vettel s Grosjeanem zůstávají na trati, ale pořád mají velkou ztrátu. Podruhé dnes Felipe Nasr předjíždí Fernanda Alonsa a jde na dvanácté místo.

33/43 – 40 kilometrů od okruhu začalo pršet a je tu mírná šance, že by déšť mohl dojít i nad okruh, nicméně do konce zbývá deset kol, takže by to už nemělo do závodu zasáhnout.

34/43 – Nico Rosberg zajel nové nejrychlejší kolo, Fernando Alonso je v boxech pro další pneumatiky. Momentální pořadí: Hamilton, Rosberg, Vettel, Grosjean, Perez, Massa, Räikkönen, Kvyat, Bottas, Verstappen, Ericsson, Nasr a tak dále…

34/43 – Sebastian Vettel už velmi dlouho jede na středně tvrdé směsi, zatím má za sebou pouze jedinou zastávku. Dokáže na této směsi dojet až do konce? Je to nepravděpodobné. Nejspíše všichni ostatní už v boxech byli nejméně dvakrát. Klesající teplota a šetrnost Ferrari k pneumatikám mu pomáhá jejich životnost prodloužit.

35/43 – Carlos Sainz odstupuje ze závodu, ve kterém jel celou dobu na posledním místě. Sice to vypadalo, že vůbec neodstartuje, ale na konec se na trať podíval, ale za řeč jeho dnešní závod moc nestojí.

37/43 – Romain Grosjean se velmi rychle dotahuje na Vettela, který začíná ztrácet, Lotus věří, že Grosjean na mnohem novějších pneumatikách to  dokáže. Mezitím druhé Ferrari Kimiho Räikkönena už také zpomalilo. Dlouhá jízda přímo za Massou mu musela dost zničit pneumatiky a Daniil Kvyat se před Fina na rovince Kemmel dostává s pomocí DRS a posouvá se na sedmé místo.

39/43 – Vláček Perez-Massa-Kvyat-Räikkönen bojuje o páté místo. Perez se trápí, ale stále za sebou dokáže všechny držet. Kvyat by se rád dostal před Massu stejně jako před Räikkönena, avšak Massa má také DRS od Pereze, takže Rusovi se předjetí moc nedaří. Mezitím už se Grosjean dostal pod sekundu za Vettela.

40/43 – Poslední čtyři kola. Daniil Kvyat předvedl parádní předjetí na Felipeho Massu v nájezdu do šikany na konci Kemmel straight, velmi pěkné předjetí.

41/43 – Romain Grosjean je stále nalepený na Vettelovi, který má 27 kol staré pneumatiky, což je na velmi dlouhém Spa obrovská vzdálenost. Daniil Kvyat je nezastavitelný, předjel už i Pereze a je na pátém místě. Během posledních pěti kol předjel tři výborné piloty – Räikkönena, Massu a teď Mexičana.

42/43 – Poslední dvě kola. Grosjean má posledních pár možností. Ale Pirelli mu to ulehčuje! Sebastianovi Vettelovi vybouchla pravá zadní pneumatika! Sice se udržel na trati po velmi divoké explozi, ale Ferrari se risk s velmi dlouhým stintem nevyplatil a pneumatiky už to prostě nevydržely.

43/43 – Hamilton najíždí do posledního kola. Räikkönen pod tlakem od Verstappena, který zablokoval kola při brzdění, Räikkönen se dokázal dobře bránit a udržel sedmou pozici.

KONEC! Velkou cenu Belgie 2015 vyhrává Lewis Hamilton! Na druhém místě dojíždí Nico Rosberg. Na pódiu je doplní skvělý Romain Grosjean. Za ním Kvyat, Perez, Massa, Räikkönen, Verstappen, Bottas, Ericsson, Nasr, Vettel, Alonso, Button, Merhi, Stevens. Všechny čtyři odstoupení, které jsme dnes měly, byly způsobeny technickými problémy, odstoupili Hülkenberg, Maldonado, Ricciardo a Sainz.

Výborný závod zde měl Lotus, který měl už parádní kvalifikaci a Grosjean, který využil příležitosti a problémů ostatních pilotů a po dlouhé době pro Lotus získal pódium.

Naopak velmi bídný závod zde mělo Ferrari. Při svém jubilejním 900. závodu se jim nejdříve během kvalifikaci pokazila převodovka ve voze Räikkönena, který tak ještě dostal penalizaci za její výměnu a startoval až ze šestnáctého místa, zatímco Vettel pokazil své kvalifikační kolo a odstartoval z osmého, ale kvůli riskantní strategii, kterou sám Vettel během závodu v rádiu zpochybnil, nevydržely jeho pneumatiky a v předposledním kole mu jedna vybouchla a ze třetího místa se propadl na dvanácté.

Sdílejte na:
Zavřít