Fan-store.cz

ONLINE: Kvalifikace na Velkou cenu Ruska 2015

ONLINE: Kvalifikace na Velkou cenu Ruska 2015

Živý komentář ke kvalifikace na Velkou cenu Ruska 2015.

Kvalifikace začíná ve 14:00

Do kvalifikace jdou týmy s dost nepřesnou představou o tom, jak zde na tom skutečně jsou se svou rychlostí. Včerejší dva tréninky byly velmi nevypovídající, neboť byly narušeny prudkým deštěm a rozlitým dieselovým palivem. Dnešní trénink jim toho o kvalifikační rychlosti také moc neřekly, neboť před závěrečnými kvalifikačními simulacemi velmi tvrdě naboural Carlos Sainz v Toro Rossu, což způsobilo přerušení a předčasný konec tréninku. Do kvalifikace určitě nenastoupí, neboť z auta toho moc v pořádku nezbylo a sám Sainz je momentálně v nemocnici na kontrolách, podle všeho by ale měl být v pořádku.

V Rusku letos Pirelli nabízí měkkou a superměkkou směs pneumatik, což je měkkčí kombinace než vloni (o čemž už jsme v několika článcích informovali, například zde). To znamená, že letos bychom se měli dočkat vyšších rychlostí a samozřejmě i rychlejších výsledných časů.

Trať v Soči je sice možná trošku šeď a nuda, ale z technického pohledu je velmi zajímavá. Ještě relativně čerstvý asfalt nabízí vysoký přítlak, máme zde hodně technicky náročných zatáček. Přítlak je zde klíčový pro ideální průjezd většiny zatáček. Ikonická je zatáčka číslo tři, která má tvar podkovy. Je to velmi náročné jak pro pilota, tak pro vůz. Důležitý je zde ta správná úroveň přítlaku a stabilita vozu.

Q1

18:00 – Na konci pitlane se nám rozsvítilo zelené světlo a drtivá většina vozů ihned vyrazila na trať. Během tréninků, které všechny byly narušeny ať už deštěm atd., toho moc nestihly a tak se alespoň část z toho musí pokusit dohnat během první části kvalifikace. Získat co nejvíce času na trati je pro týmy klíčové a tak toho musí využít i teď.

14:16 – První měřený čas nám zajel Max Verstappen, jeden z osmi pilotů, kteří ve včerejším mokrém druhém tréninku zvládl zajet měřený čas – skončil na čtvrtém místě. Jeho momentální čas je 1:40.529.

13:40 – Na opakovaném záběru je Pastor Maldonado zachycen na výletě mimo trať – dostal smyk a nedobrovolně se tak ocitl v únikové zóně s čumákem otočeným špatným směrem.

13:00 – Mnoho pilotů už zajelo první měřená kola, ale Verstappen je stále první. Zdá se, že některé týmy kvůli chladnějším teplotám mají problém zahřát měkkou směs pneumatik a první měřené kolo berou jako zahřívací.

12:00 – Nico Rosberg zajel čas 1:38.556, což je dobrý čas – pro porovnání, loňský čas Hamiltonova pole-position měl hodnotu 1:38.513. Trať za rok svého velmi řídkého používáni zrychlila, stejně jako pneumatiky Pirelli.

11:00 – Lewis Hamilton také už má měřené kolo na kontě, ale jde na druhé místo a na Rosberga ztratil přes sekundu, čemuž stěží může uvěřit a týmu se trošku zaraženě musel zeptat znovu.

9:00 – Rosberg zajel druhý pokus a svůj už tak dobrý čas ještě vylepšil o dvě desetiny na 1:38.343. Momentálně jsou v letmých kolech obě Ferrari.

8:00 – Sebastian Vettel ztratil jen pár tisícin na Hamiltona a jde na druhé místo. Räikkönen je ještě v měřeném kole.

7:00 – Nejvyšších rychlostí zde nepřekvapivě zajíždí motory Mercedesu, avšak ne v továrních vozech. 332km/h zajel Pastor Maldonado v Lotusu, za ním jsou oba Williamsy a druhý Lotus Grosjeana.

6:00 – Kimi Räikkönen na Vettela ztratil šest desetin a jde čtvrté místo. Nicméně jeho Ferrari bylo velmi nízko, což může být buď nastavením, nebo těžkým nákladem paliva, což by i ospravedlnilo o tolik pomalejší čas, než zajel Vettel.

4:00 – Většina vozů své časy zajíždí na super-měkké sadě pneumatik, jako například Romain Grosjean, který se ve svém Lotusu posouvá na čtvrté místo před Kimiho Räikkönena.

2:00 – V knock-out zóně je momentálně Perez, Ericsson, Merhi a Stevens. Sainz nenastoupil z očividných důvodů do kvalifikace, takže v první části teď vypadávají jenom čtyři piloti.

0:00 – Poslední šance! Sergio Perez se na superměkké směsi dokázal posunout na jedenácté místo a unikl s odstupové zóny, do které spadl Fernando Alonso, který se už nedokázal zlepšit a zůstává šestnáctý. Ericsson, Stevens a Merhi za ním už se také nikam neposunuli. Na poslední chvíli se na druhé místo za Rosberga posunul Valtteri Bottas ve Williamsu.

KONEC Q1!

Nejrychlejším mužem první části kvalifikace je Nico Rosberg, který na měkké sadě pneumatik zajel čas o dvě desetiny rychlejší než bylo loňské pole-position, zajeté na stejné směsi pneumatik. To značí a zlepšení jak aut, tak pneumatik i samotné tratě. Uvidíme, o kolik rychlejší nakonec Mercedes bude na superměkkých pneumatikách ve třetí části kvalifikace. Čas by mohl ještě o pár sekund spadnout.

V první kvalifikaci skončili Fernando Alonso, Marcus Ericsson, Will Stevens a Roberto Merhi. Alonso byl do sestupové zóny sesunut zlepšeným časem Sergia Pereze a už se nedokázal zlepšit. Jeho kolega Button skončil čtrnáctý a postoupil do druhé části. Button letos vypadá velmi dobře – Alonsa pravidelně poráží. Podobně je na tom i Will Stevens, který opět porazil Merhiho.

Q2

15:00 – Zelená světla svítí a už máme opět mnoho vozů rovnou na trati, včetně obou Mercedesů a Sergia Pereze, který jako první najíždí do měřeného kola.

11:00 – Perez má první měřené kolo na kontě – 1:39.486 je první čas druhé části. Za ním jede Verstappen, který je o tři desetinky pomalejší.

10:30 – Do cíle už dorazily i oba Mercedesy. Rosberg míří do čela 1:38.335. Už jede na super-měkké směsi a v prvním pokusu je o něco pomalejší než byl jeho nejrychlejší čas v první části na měkkých pneu. Hamilton zajel pomalý čas a nejspíše na to teprve teď šlápne.

9:30 – Max Verstappen je povoláván do boxů, zároveň si stěžuje na špatnou přilnavost zadních pneumatik.

9:00 – Hamilton jde na první místo s časem 1:37.672 – vskutku na to na super-měkké směsi šlápl. Zajel absolutně nejrychlejší první a třetí sektor. V prostředním je rychlejší Rosberg.

7:30 – Nico Rosberg na to ale teď šlápl více a zajel o téměř dvě desetiny rychlejší čas než Hamilton a jde zpět na první místo. Konečně to vypadá, jako že Rosberg dokáže Hamiltona vyzvat na pořádný souboj o pole-position.

6:00 – Momentální pořadí: Rosberg, Hamilton, Hülkenberg, Grosjean. Kvyat, Perez, Ricciardo, Nasr, Verstappen, Button, Maldonado. Zbytek pilotů ještě nezajeli měřená kola – ti čtyři piloti bez času jsou piloti Williamsu a Ferrari. Massa už je ale momentálně na trati a první měřené kolo bere spíše jako zahřívací záležitost soudě dle jeho mezičasů.

5:00 – Kimi Räikkönen je v měřeném kole, první sektor vypadal poměrně hladce, ale už na konci prvního sektoru na Rosberga ztrácí dvě desetiny. Vettel už je také v měřeném kole, stejně jako oba Williamsy, které musely zajet dvě měřená kola, Ferrari zahřívá pneumatiky mnohem lépe než většina týmů včetně Mercedesů.

3:00 – Räikkönen se posouvá na třetí místo o 1,2 sekundy za Rosbergem, vzápětí ho nahrazuje Vettel, který je o tři desetinky rychlejší.

2:30 – Třetí místo teď obsadil Valtteri Bottas, byl o dvě desetiny rychlejší než Vettel. Williams vypadá hezky. Massa svoje první ostré kolo pokazil výjezdem mimo trat. Bude muset zajet ještě jedno, poslední jeho šance dostat se do TOP10.

0:30 – Sebastian Vettel byl náhodně vybrán a když zajížděl do boxů, musel to vzít přes váhu FIA, aby v náhodné kontrole zkontrolovali jeho vůz.

0:00 – Pár posledních pokusů – Kimi Räikkönen se posunul na chvíli na třetí místo, ale Bottas se také ještě zlepšil a posunul se na třetí. Více nás ale zajímá sestupová zóna. Felipe Massa pokazil i svou poslední šanci a zůstává až na patnáctém místě, velký kontrast mezi ním a Bottasem.

KONEC Q2!

Takže patnáctý zůstal Massa, na čtrnáctém je Maldonado, třináctý skončil Button, pro McHondu poměrně solidní místo, Nasr je dvanáctý a bohužel pro domácí diváky na jedenáctém místě zůstal Daniil Kvyat. Kvyat v rádiu řekl, že se mu nepodařilo dostatečně zahřát pneumatiky.

Q1

12:00 – Dnes naposledy se rozsvítila zelená světla a na trať už vyjíždějí oba Mercedesy a rudé Ferrari Kimiho Räikkönena a Sebastiana Vettela.

8:20 – První měřený čas Kimiho Räikkönena je 1:45.267, takže i Ferrari musí dělat dvě zahřívací kola. Potvrzuje to i Vettel, jehož čas je sice rychlejší, ale také ani zdaleka se neblíží ostrým pokusům. Podobné to bude pro všechny, Mercedesy také vzali první měřené kolo jako druhé zahřívací.

7:30 – Obě Force Indie ale druhá zahřívací kola neudělaly a Hülkenberg jde na čelo s Perezem jenom o něco pomalejším.

7:00 – Kimi Räikkönen už se blíží do cíle při svém prvním ostrém kole, jde do čela, ale vzápětí ho překonává Vettel, kterého vzápětí překonává Bottas, kterého vzápětí překonává Rosberg, kterého vzápětí nepřekonává Lewis Hamilton, který kupodivu zůstává na druhém místě. Opravdu to vypadá, že Rosberg zde ze svého vozu dokáže vyždímat mnohem více. Hamilton ztratil přes tři desetiny.

4:30 – Nyní se většina týmů chystá na druhé pokusy, na trati je Ricciardo a Grosjean, zatímco ti s měřenými koly zamířili do boxů. Momentální pořadí je Rosberg, Hamilton, Bottas, Vettel, Räikkönen, Hülkenberg a Perez.

2:30 – Grosjean zajel měřené kolo, ale zařadil se pouze na osmé místo za všechny už zajeté časy. Rosberg zajel druhý pokus, ale nedokázal svůj čas zlepšit. Lewis Hamilton pokazil svůj pokus a místo aby najel do dalšího zajel do boxů, kde svůj vůz odstavuje a v kvalifikaci už končí! Vypadá to tedy, že Rosberg dnes získá pole-position bez velkého boje!

1:00 – Ale nepředbíhejme, v měřených kolech je celý zbytek pole – Räikkönen je momentálně první na řadě. Rosberg zajíždí mezitím do boxů, o své pole-position se asi bát nemusí. Räikkönen ve druhém sektoru ztrácel už přes sekundu a navíc poté udělal chybu a vyjel mimo trať.

0:00 – Čekáme na pár dalších časů – Valtteri Bottas zůstává na třetím místě, Sebastian Vettel se sice zlepšil, ale před Bottase se nedostal.

KONEC Q3! Pole-position získává Nico Rosberg! Konečný výsledek kvalifikace – 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Bottas, 4. Vettel, 5. Räikkönen, 6. Hülkenberg, 7. Perez, 8. Grosjean, 9. Verstappen a 10. Ricciardo.

Sdílejte na: