ONLINE: Kvalifikace na Velkou cenu Bahrajnu 2015

ONLINE: Kvalifikace na Velkou cenu Bahrajnu 2015

Živý komentář ke kvalifikaci na Velkou cenu Bahrajnu 2015

Kvalifikace začíná v 17:00

Dnešní kvalifikace slibuje ještě větší napínavost než ty předešlé. V posledním tréninku, kde se v závěru tradičně simulují letmá kvalifikační kola, se totiž zamíchalo pořadí mezi Mercedesy a Ferrari. Trénink sice nakonec vyhrál s nejrychlejším časem Hamilton, avšak pouhých 0,069 sekundy za ním skončil Sebastian Vettel ve Ferrari. Rosberg byl na třetím a Räikkönen na čtvrtém místě. Ferrari by tedy dle těchto časů mohlo být schopno bojovat o první řadu na startu zítřejšího závodu. Za Ferrari a Mercedesy je již trošku tradičně Williams, kousek za ním Lotus.

Trať v Bahrajnu bývá často kritizována za nudné závody, nicméně vloni jsme byli svědky krásných soubojů včetně toho Rosberg VS. Hamilton. Okruh je ale také oblíbený mezi závodníky, neboť díky charakteristice zatáček hezky plyne. Zatáček tu není tolik, avšak je jich tu několik náročných. Za vše mluví slavná zatáčka číslo 10, kde po celý víkend piloti z celého pole sem a tam zablokují levé přední kolo. Více informací o okruhu naleznete zde.

Pirelli sem přivezlo středně tvrdou bílou směs a měkkou žlutou směs.

Q1

18:00 – Máme zelené světlo na konci pit-lane a to znamená, že první část kvalifikace začíná. Jako první na trať vyrazil Kimi Räikkönen ve Ferrari na středně-tvrdé směsi.

16:00 – Räikkönen je ve svém prvním letmém kole, krásně se mu na cílové rovince jiskří za vozem, při brzdění do první zatáčky ale zablokoval kole a vyjel moc hluboko. Na začátku prvního sektoru objel Nica Rosberga, který už také vyjel na trať na bílých pneu.

14:30 – 1:36.731 je první Finův čas na středně.tvrdé směsi. Hamilton hlásí velmi silný vítr a prach na trati. Räikkönen po svém kole hlásí, že má plošku na pneumatice, způsobenou zablokovanými koly v jeho letmém kole a prozatím míří zpět do boxů.

13:00 – Bottas jde před Räikkönena s časem o půl sekundy lepším.

12:30 – Nyní jde na první místo Rosberg s časem 1:35.657. Hamilton je přesně o tři desetiny pomalejší a zatím se řadí na druhé místo. Za Bottase na čtvrté místo jde Massa,

11:00 – Máme žluté vlajky, Jenson Button vyjel se svým McLarenem na trať a ještě v out-lapu odstavil svůj vůz poháněný motorem Honda vedle trati, kde ho teď odklízejí maršálové. Zatím nevíme, co přesně se rozbilo.

9:30 – Žluté vlajky jsou pryč a všichni na to opět můžou pořádně šlápnout.

9:00 – Mezitím Force Indie a Nasr vyjeli na měkké směsi pneumatik a obsadili 2.-4. místo. To donutí na měkké směsi vyjet i rychlejší týmy.

8:00 – Momentální pořadí: ROS, HUL, PER, NAS, HAM, ERI, BOT, MAS, RIC, RAI, GRO, KVY, SAI, VES, MAL, STE, MER.

7:00 – Fernando Alonso je v letmém kole na měkké směsi pneumatik. Uvidíme, na co se zmůže, pokud zvládne své letmé kolo dojet. Mezitím poprvé míří na trať Sebastian Vettel, na měkké směsi.

6:30 – Alonso jde na deváté místo na měkké směsi. Před ním je Massa s podobným časem na středně-tvrdé směsi. Räikkönen vyjíždí na trať, Rosberg také, oba na měkké žluté směsi.

5:00 – Vettel je ve svém prvním letmém kole, jede na měkké směsi, po prvním sektoru je o tři desetiny rychlejší než Rosberg, který je momentálně v čele, ale svůj čas zajel na středně-tvrdé směsi.

4:00 – V druhém sektoru je Vettel už přes šest desetin napřed, Räikkönen je také v letmém kole a je v prvním sektoru o něco rychlejší.

3:00 – Vettelovo první kolo má hodnotu 1:34.919. O sedm deseti rychlejší než Rosberg.

2:40 – Kimi Räikkönen je o něco rychlejší než Vettel a jde na první místo s časem o tři desetiny rychlejší než Vettel.

2:20 – Vzápětí ale cílovou čáru protíná Rosberg a s časem ještě o dvě desetiny rychlejším jde na první místo.

2:00 – Hamilton ale byl ještě rychlejší a jde i před Rosberga s prvním časem pod 1:33.9. Vettel dává vysílačkou zprávu, že už se pravděpodobně nezlepší a zajíždí do boxů.

1:00 – Daniel Ricciardo jde na páté místo před Vettela. Valtteri Bottas předvedl senzační kolo a jde na druhé místo za Hamiltona a Massa je rychlejší než Räikkönen a jde na čtvrté místo! Že by Williams nakonec byl v kvalifikaci rychlejší než Ferrari a Rosberg?

0:00 – Vypršel čas, ještě čekáme na několik posledních časů.

KONEC Q1! Nejrychlejším mužem první části kvalifikace je Hamilton, vypadávají Maldonado, Kvyat, Stevens, Merhi a Button (který odstoupil).

Maldonado celý víkend vypadal jako kandidát na TOP10, avšak nyní ho dostihly nějaké technické problémy, za což se mu tým přes vysílačkou omlouvá. Výborná kvalifikace pro Alonsa, který se dostal do Q2 na poměrně dobrém devátém místě. Dobrá kvalda také pro Manor, oba vozy se vešly do 107% Hamiltonova času, avšak Stevens, rychlejší z Manorů, ztratil na Kvyata před sebou 3 sekundy.

Q2

15:00 – Zelená! Druhá část kvalifikace začíná.

13:00 – Dvě minuty a na trať stále nikdo nevyjíždí, pravděpodobně kvůli využití měkkých pneu v Q1 nyní týmy vyčkávají a šetří si pneumatiky.

12:00 – Po třech minutách jako první na trať míří Sergio Perez (samozřejmě na měkké směsi pneumatik), nad tratí už je úplná tma a okruh osvětluje pouze umělé osvětlení.

10:00 – Sergio Perez ve Force Indii je v prvním letmém kole druhé části kvalifikace.

8:30 – První Perezův čas hotov, Hülkenberg za ním ale je rychlejší a jde na první místo. Na tom ale nezáleží, Rosberg jde na první místo o více než dvousekundový náskok.

8:00 – Jenomže…Lewis Hamilton je ještě o další sekundu rychlejší – čas 1:32.669. Absolutně nejrychlejší čas tohoto víkendu, je už rychlejší než loňské nejrychlejší kolo z Q2.

7:00 – Massa také zajel dobrý čas, jde na druhé místo o devět desetin za Hamiltona. Bottas jde o dvě setiny za Rosberga na čtvrté místo. Pátý je zatím Grosjean, za ním Ricciardo, pak Verstappen, Sainz, Hülkenberg, Perez. Vettel nyní vyjel na trať a chystá se na své první letmé kolo. Räikkönen taktéž.

5:00 – Vettel je ve svém prvním letmém kole. Räikkönen o chvilku později taktéž. Momentálně jsou na trati pouze dva vozy a jsou to právě obě Ferrari.

3:00 – Vettel jde na třetí místo se ztrátou téměř sekundy na Hamiltona, avšak Räikkönen je o něco rychlejší a jde na druhé místo před Massu.

2:00 – Bottas je o něco pomalejší než Rosberg a jde na šesté místo.

1:30 – V odstupové zóně je zatím Hülkenberg, Perez, Alonso, Nasr a Ericsson.

0:30 – Nasr se zlepšuje a jde na deváté místo. Ericsson se zlepšuje, ale jde pouze na desáté místo.

0:00 – Čas vypršel, poslední pokusy. Hülkenberg zajel dobré kolo a jde na deváté místo. Verstappen se nezlepšuje, Alonso jde pouze na dvanácté, Perez se posouvá na desáté místo, vysouvá Nasra. Sainz se zlepšil ohromně a jde na desáté místo a odsouvá Pereze na jedenácté.

KONEC Q2! Nejrychlejším mužem druhé části kvalifikace je opět Hamilton, vypadávají Perez, Nasr, Ericsson, Alonso a Verstappen.

Q3

12:00 – Poslední část kvalifikace začala, ihned na trať vyráží Sebastian Vettel.

10:00 – Sebastian Vettel je v prvním letmém kole, objíždí Felipeho Massu, který je ve svém out-lapu. V temném hrbolatém Bahrajnu jdou krásně jiskry od podlah vozů. Räikkönen je kousek za Vettelem, Je o tři setiny pomalejší než Vettel.

8:00 – Takže na čele momentálně máme dvě Ferrari, Ricciardo je ale nejrychlejší a jde na první místo, vozy Ferrari jely s použitými pneumatikami, Ricciardo měl nové. Rosberg je v letmém kole, Bottas také.

7:00 – Bottas jde za Ricciarda, Rosberg je také pomalejší než Ricciardo a jde na druhé místo. Hamilton jde na první místo. Mercedesy, Ferrari a Williams pravděpodobně používají použité pneumatiky ve svých prvních pokusech, Ricciardo na nových pneu je nyní na pěkném druhém místě. Hamilton ještě ani zdaleka není tak rychlý, jako byl v Q2, na nových pneu to bude mnohem lepší.

3:00 – Vozy přezuty a natankovány, na trať vyjíždí Ricciardo, Grosjean, Rosberg a prakticky všichni…

2:00 – Všech deset vozů na trati, Ricciardo najíždí do měřeného kola. A za ním všichni ostatní.

0:00 – Čas vypršel, čekáme na kola všech, Ricciardo se moc nezlepšil. Vettel jde zatím na první místo, Bottas za ním je pomalejší, jde na druhé. Räikkönen je o něco pomalejší než Vettel a jde na druhé. Rosberg se ale posouvá na druhé místo místo něho. Hamilton je ve velmi rychlém kole a jde na další pole-position! Massa jde pouze na šesté.

KONEC Q3! Pole-position opět získává Lewis Hamilton! Za ním Vettel, Rosberg, Räikkönen, Bottas, Massa, Ricciardo, Hülkenberg, Sainz, Grosjean.

Článek s kompletními výsledky naleznete zde.

Sdílejte na:
Zavřít