Oliver Bearman bude od sezóny 2025 závodit za Haas

Oliver Bearman bude od sezóny 2025 závodit za Haas

Oliver Bearman podepsal několikaletou smlouvu s americkým týmem Haas a od příští sezóny se stane čtvrtým britským závodníkem na startovním roštu. Devatenáctiletý závodník zaujal především na letošní Velké ceně Saudské Arábie, kde zaskočil za Carlose Sainze a dojel na sedmém místě.

Oliver Bearman momentálně závodí ve formuli 2 za tým Prema a je součástí akademie Ferrari. Již v letošní sezóně plní funkci rezervního pilota pro tým Haas a v letošní sezóně usedne do několika tréninků.

Britský závodník všechny oslnil, když na poslední chvíli usedl do monopostu Carlose Sainze, který musel urgentně na operaci se slepým střevem. Bearman ten samý víkend závodil ve formuli 2, kde získal i pole position, ovšem narychlo nastoupil do třetího tréninku a víkend v F2 pro něj skončil. I přestože měl omezený čas aklimatizovat se na monopost formule 1, pouze s jedním tréninkem se v kvalifikaci umístil na 11. příčce. V nedělním závodě se pak dokázal propracovat na 7. místo, což je na jedné z nejtěžších tratí kalendáře obdivuhodný výkon. Za sedmé místo si Bearman odnesl 6 bodů a v Poháru jezdců se nachází na 14. místě.

Letošní sezóna ve formuli 2 není prozatím tak výborná, jak by si Prema či Bearman představovali. V celkovém hodnocení se Oliver Bearman nachází na 14. místě s 28 body. Ani jeho týmový kolega, Andrea Kimi Antonelli, na tom není až tak výtečně. Sama Prema se v Pohárů týmů nachází až na sedmém místě.

Haas nyní oficiálně oznámil, že jedním z jeho jezdců od příštího roku bude právě Oliver Bearman. Kdo bude jeho týmovým kolegou ale stále není jisté.

„Je těžké vyjádřit slovy, jak moc to pro mě znamená. Jsem neskutečně pyšný, že můžu nahlas říci, že budu pilotem formule 1 pro tým MoneyGram Haas F1. Být jedním z mála lidí, kteří mohou dělat to, o čem jako děti snili, to je něco opravdu neuvěřitelného. Gene (Haas – pozn. red.), Ajao (Komacu – pozn. red.) a všichni v Haasu, děkuji, že ve mně věříte, a že mi důvěřujete, abych Váš tým reprezentoval. Od prvního setkání v Mexiku jsem si opravdu užíval spolupráci s Vámi a nemohu se dočkat, až si tento moment a spoustu dalších v budoucnu užiju. Fredovi, Marcovi, Jockovi, Alessandrovi a všem z akademie Scuderie Ferrari, jednoduše bych tu bez Vás nebyl. Děkuji, že mě od F4 připravujete na tuto neuvěřitelnou příležitost a vězte, že do toho dám všechno,“ zní prohlášení od Olivera Bearmana.

„Je vzrušující, že můžeme poskytnout mladému a tak talentovanému jezdci jako je Oliver Bearman jeho první místo ve formuli 1. Pod vedením akademie Scuderia Ferrari se z něj stal neuvěřitelně vyspělý jezdec a o tom se svět přesvědčil, když byl na poslední chvíli povolán, aby se zúčastnil Velké ceny Saúdské Arábie. Oliver dokázal, že je na tento úkol více než připraven, a o tom jsme se přesvědčili i když jezdil ve volných trénincích za Haas v posledních dvou sezónách. Těšíme se, že ho budeme dále rozvíjet jako jezdce a těžit z jeho talentu – jak mimo, tak uvnitř vozu. Oliver je skvělý člověk a velmi vítaná posila týmu, kdykoliv se k nám na volné tréninky připojí. Nyní víme, že tento vztah bude dlouhodobý, a pro všechny zúčastněné je to pozitivní zpráva,“ vydal prohlášení Ajao Komacu, šéf týmu Haas.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Anna Gregarová, Kristýna Dytrtová)
Sdílejte na:
Zavřít