Nováčci v poli: Max Chilton

Nováčci v poli: Max Chilton

Posledním z nováčků letošní sezony je mladík Max Chilton, který letos nastoupí za Marussii po boku Julese Bianchiho.

Max se narodil v roce 1991 v Británii do rodiny Grahama Chiltona, multimilionáře a vlastníka závodního týmu Carlin Motorsport, Max měl tedy ideální zázemí pro to, stát se závodníkem. Ostatně stejně na tom byl i jeho bratr Tom, který v současnosti závodí ve Světovém Šampionátu Cestovních Vozů (WTCC).

Chilton svou závodní kariéru započal v deseti letech, kdy začal jezdit s motokárou. Po dvou letech trénování se přihlásil do juniorské soutěže TKM. Začal si budovat jméno a pravidelně se umisťoval na pódiu. Ve čtrnácti se jeho pozornost obrátila k závodění s automobily. 

V roce 2005 vyměnil motokáry za sériová auta v sérii T Cars, což byla série pro mladíky od čtrnácti do sedmnácti let. V tomto roce se umístil na osmém místě, ale v následujícím roce už sérii zakončil na druhém místě.

V roce 2007 Max debutoval v britské Formuli 3 pro tým Arena Motorsport a umístil se v celkovém pořadí na osmnáctém místě. V dalším roce se přesunul do týmu Hitech Racing a skončil desátý. Poslední pokus učinil v roce 2009 v týmu Carlin Motorsport, který vlastní jeho otec, a sezonu zakončil na čtvrtém místě. V tomto roce se také podíval do Formule Renault 3.5 do jednoho závodu, kde ale dokončil až čtyřicátý.

Rok 2010 pro něj byl dosud nejdůležitější. Přestoupil totiž do série GP2 s týmem Ocean Racing Technology a v této první sezoně se umístil dvacátý pátý. O rok později to zkusil s týmem Carlin, dalším otcovo týmu a skončil dvacátý.

V roce 2012 Marussia koupila Carlin a s ním i Maxe Chiltona, který s týmem podepsal i smlouvu jako testovací jezdec do F1 týmu. Ukázalo se to jako moudrý krok, protože ten rok se v GP2 umístil na čtvrtém místě a na základě toho mu Marussia nabídla místo závodního pilota ve Formuli 1 pro sezonu 2013.

Tento mladík sice žádný šampionát nikdy nevyhrál, avšak prokázal, že se umí učit. Krom toho za ním stojí bohatství jeho otce, což pro Marussii také určitě bylo jisté lákadlo. Jestli si místo v F1 udrží nebo ne, to je ve hvězdách.

Sdílejte na:
Zavřít