NLS na Nürburgringu: Vítězný comeback Astonu Martin

NLS na Nürburgringu: Vítězný comeback Astonu Martin

53. ADAC-Barbarossapreis, osmý závod (co do počtu účastníků) největšího vytrvalostního seriálu světa NLS (Nürburgring Langstrecken Serie) vyhrála britská značka Aston Martin. Hvězdní Nicky Thiim a Maxime Martin tím na jejich Vantage GT3 při comebacku této firmy na Severní smyčce nečekaně „vypálili“ rybník domácím specialistům Audi, Porsche, BMW a Mercedes.

A při tom se kvalifikace (jela se kvůli v pohoří Eifel obligátní mlze o hodinu později) německým značkám vydařila dle přání. Časem 7:53.542 a průměrem 185,175 km/h si prestižní pole position zapsal tovární jezdec Porsche, Julien Andlauer z Francie. Svůj Frikadelli Porsche 911GT3 si měl v závodě dělit s Klausem Abbelenem. Jen o dvě desetinky pomalejší byl dřívější jezdec české stáje ISR, Frank Stippler na Phoenix-Audi R8. Zkušeného Stipplera směl v závodě střídat benjamínek Vincent Kolb. Následovaly hned tři vozy BMW M6 GT3 (jeden juniorského týmu a dva stáje Walkenhorst). Tovární Aston Martin pozdějších vítězů stále „jen“ na 8 pozici senzačního pole čítajícího 116 vozidel. Mezi nimi i RPM-Porsche 911 jediného českého účastníka Milana Kodídeka.

Polední start 4hodinovky využil Andlauer k tomu, aby pole provedl prvním 25 km dlouhým kolem jako první. Za ním se usadil Walkenhorst-BMW posádky Krognes-Pittard-Tuck, jemuž následoval Stippler. Nebezpečný Aston ovšem již v prvním kole „udělal“ dvě pozice.

Po půlhodině měli stewardové zlou zprávu pro lídry: Andlauer se dopustil předčasného startu (a to při závodu na 4 hodiny!), za což si musel odpykat penalizaci stop-and-go. Brzy na to postihl špičkový Walkenhors-BMW defekt pneumatiky a vedení tedy převzalo Stipplerovo audi. Andlauer ale měl našlápnuto a po první hodině závodu se znovu vrátil na první místo.

Nejrychlejším vozem slunečného odpoledne ovšem byl zmíněný nový Aston Martin. Mistr světa vozů GT, Nicky Thiim a bývalý pilot DTM Maxime Martin převzali hodinu před koncem vedení, které pak zkušený Dán s Belgičanem nedali až do cíle z ruky. Postarali se tak o první vítězství Astonu Martin po tříleté absenci značky v tomto šampionátu.

O setinky se bojovalo o 14 sekund za nimi. Mladý Kolb nakonec zachránil po 29 kolech druhé místo pro Phoenix-Audi o pouhých 0,148 sekundy před BMW juniorů, Němcem Hessem, Britem Harperem a Američanem Verhagenem. O půl minuty za nimi dojel čtvrtý Car-Collection- Audi jezdce DTM Nico Müllera s kopiloty Niederhauserem a Kolbem, který se prosadil o pouhé 4 vteřiny před továrním BMW ex-hvězd DTM, Philippem Engem a Augusto Farfusem.

Krodídek a jeho spolujezdec Bob Wilwert z Lucemburska odstoupili po 4 kolech.

O šampionovi NLS se rozhodne při finálovém podniku za dva týdny. O celkový titul bojují především posádky slabších tříd, plné body se totiž rozdávají nejen za celkový výsledek, ale i v podtřídách a to dle počtu zúčastněných. Favority proto jsou Brink/Leisen (Alzner-BMW) a Blickle/Schneebarth(Kronberg (WS-Porsche).

Výsledek Barbarossapreisu, 4hodinovky NLS na Nürburgringu:

  1. Thiim/Martin, Aston Martin Vantage GT3
  2. Stippler/Kolb, Phoenix-Audi R8 LMS
  3. Harper/Hesse/Verhagen, Junior Team-BMW M6
  4. Muller/Kolb/Niederhauser, Car Collection-Audi R8
  5. Eng/Farfus, BMW M4 GT3
  6. Haupt/Metzger/Assenheimer, HRT-Mercedes AMG

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít