Nepokoje v Bahrajnu ohrožují i letošní ročník VC

Nepokoje v Bahrajnu ohrožují i letošní ročník VC

Narůstající nepokoje v pouštní zemi vyvíjejí čím dál tím větší tlak na vedení Formule 1, aby odvolalo závod, který se má jezdit v Bahrajnu již za dva týdny.

Nestalo by se tak poprvé; v minulosti se mistrovství světa zrušilo dvakrát, a pokud se vyhrocená situace brzy nezlepší, hrozí, že závod F1 se zruší i po třetí. Vedení si totiž nemůže dovolit riskovat hostování závodů v zemi zmítané nepokoji. Organizátoři pečlivě sledují situaci a své rozhodnutí brzy zveřejní.

Například loňský závod byl zrušen kvůli krvavým protestům, a i když se situace trochu uklidnila, Bahrajn se sám vzdal druhé šance o hostování závodu. Vypadá to, že ostrovní stát má opět neutichající problémy. V hlavním městě došlo minulý týden ke střetu demonstrantů s policií.

Jeden z uvězněných aktivistů drží hladovku dlouhých 50 dnů, a pokud by náhodou zemřel do zahájení závodů, je zcela jisté že se Formule 1 v Bahrajnu konat nebude. Aktivisté bojkotující Velkou cenu se snaží upozornit na situaci v zemi a na ohavné činy, které se dějí v ulicích.  

I navzdory všem nepřízním jsou organizátoři odhodláni závod v Bahrajnu startovat a celá situace přitahuje pozornost médii po celém světě. Pro Bahrajn se přitom jedná o nejvíc výdělečnou mezinárodní událost od roku 2004, kdy se stal první arabskou zemí hostující Velkou cenu.

Samotní jezdci mají celkem jasno ohledně závodění v Bahrajnu a jsou přesvědčení, že se situace vylepší. K sázení na start závodu se přiklání i samotný šampióni Vettel a Schumacher.

Juraj Mička

Sdílejte na:
Zavřít