(Ne)oficiálně: Stroll potvrzen u Force Indie pro příští rok

(Ne)oficiálně: Stroll potvrzen u Force Indie pro příští rok

Vcelku neočekávaným způsobem byl dnes potvrzen přestup 19letého Lance Strolla do týmu Racing Point Forca India. Televizní kamery zachytily rozhovor Sebastiana Vettela a Estebana Ocona, který byl později zveřejněn na stránkách Motorsport.com.

Esteban Ocon je součástí juniorského programu Mercedes a k stuttgartské značce má velmi blízko. Před několika týdny dokonce prohlásil, že sedačka v týmu Stříbrných šípů je jen otázkou času.

Problém je, že Ocon zatím nemá podepsanou na příští rok žádnou smlouvu. Po problémech Force Indie, kterou nakonec odkoupil kanadský miliardář Lawrence Stroll, jenž je také otcem závodníka Williamsu, se ukázalo, že se z Ocona stalo páté kolo u vozu. Sedačku si totiž nemalými finančními příspěvky pojistil také Sergio Pérez.

Je jen otázkou času, než se oficiálně potvrdí jezdecké složení (nového) týmu Racing Point Force India. Na tiskové konferenci po kvalifikačních jízdách ji však nepřímo potvrdil Esteban Ocon v rozhovoru se Sebastianem Vettelem.

Vettel: Tak co příští rok? Pořád nic?

Ocon: Ne.

Vettel: Zůstaneš tu (s Force Indií), ne?

Ocon: Ne, sedačka je zabraná.

Vettel: Aha. Kdo ji zabral?

Ocon: Hádej! Ten, co si to tu koupil!

Vettel: Jo, a co ta další sedačka…?

Ocon: No, ta další (Sergio Pérez) do týmu přináší peníze…

Tento krátký rozhovor, který nebyl přímo součástí tiskové konference, vzbudil nemalou pozornost a emoce u všech fanoušků. Esteban Ocon si tak i přes své dobré výsledky z letošní a také loňské sezóny musí hledat novou sedačku pro příští rok.

Francouzova situace je nyní hodně diskutovaná a novináři se zeptali i čtyřnásobného mistra světa a současného lídra šampionátu, Lewise Hamiltona, co si o tom myslí.

„Vždycky jsem Estebana podporoval,“ oznámil 33letý Brit. „Jak se chová a jaké výsledky získává na trati, je hodně výjimečný.“

„Bohužel se ale Formule 1 nachází ve špatné pozici a místo toho, aby vzali takhle talentovaného závodníka, podepíšou s někým, kdo přinese peníze. Struktura našeho sportu je v tomto ohledu špatná.“

„Nečetl jsem, kdo s kým podepsal a jaké sedačky jsou ještě volné, ale (Esteban) potřebuje být v dobrém autě, jelikož je jedním z nejlepších závodníků v současné Formuli 1. Neměli byste upřednostňovat závodníka, který přinese balík peněz před závodníkem s větším jezdeckým talentem,“ dodal Lewis Hamilton.

I Sebastianu Vettelovi položili novináři stejnou otázku. Podle něj, a to nejen na základě kvalifikačního výsledku z Belgie, by měl Ocon dostat příležitost u některého z týmů pro příští sezónu.

„Je těžké to zvenčí soudit, ale myslím si, že svou práci odvádí dobře,“ říká aspirant na letošní mistrovský titul.

„Je skvělé, že v takové kvalifikaci dokáže auto, které rozhodně nepatří mezi nejlepší ve startovním poli, postavit na třetí místo. Myslím si, že to vypovídá o všem, když se jedná o takhle chaotickou kvalifikaci, kde dokážete snadno a během chvilky udělat chybu.“

„Je důležité to všechno zvládnout, a to právě on dnes předvedl.“

Esteban Ocon měl radost, slova chvály dvou čtyřnásobných mistrů ho potěšila.

„Je úžasné to slyšet. Samozřejmě, v tuhle chvíli nevím, kde budu příští rok závodit nebo co vůbec budu dělat. Jediná věc, kterou teď můžu, je dobře jezdit, soustředit se, a pokoušet se odvést vždycky tu nejlepší možnou práci a přivézt maximum bodů.“

„Pokud ve Formuli 1 odvedete dobrou práci, tým vás nemůže jen tak přehlížet, potřebují vás, přesně o tohle se teď budu snažit,“ zakončil ambiciózní Francouz.

Situace okolo Estebana Ocona je v posledních dnech hodně diskutovaná. Volnou sedačku by teoreticky mohl najít u Williamsu, ale rozhodně by si v současné situaci nepolepšil. Zatímco Force India (ačkoliv teď přišla o všechny své body a začíná úplně od znova) je schopná pravidelně dojíždět na bodech, Williams letos posbíral pouhé 4 body za 8. místo Lance Strolla z Velké ceny Ázerbájdžánu.

Sdílejte na:
Zavřít