Na pokrok během sezóny můžeme být „hrdí“, tvrdí Hasegawa

Na pokrok během sezóny můžeme být „hrdí“, tvrdí Hasegawa

Bývalý šéf projektu Honda ve Formuli 1 Jusuke Hasegawa se nechal slyšet, že si japonská automobilka může dovolit být „hrdá“ na pokrok, který během sezóny zaznamenala.

Honda se do formule 1 vrátila coby dodavatel motorů na začátku roku 2015. Odlišný koncept pohonné jednotky, který v Japonsku oproti konkurenci zavedli, se bohužel neosvědčil a během sezóny 2016 Hasegawa oznámil, že musí začít od znova a kompletně změnit celý koncept.

Ani tato změna nevedla k očekávaným zlepšením a Honda si naopak uškodila. Japonský výrobce se opět ocitl na samém začátku, motory nebyly dostatečně výkonné a bohužel ani spolehlivé. Během roku se pak Honda dokázala dostat na přijatelnou úroveň a sezónu McLaren ukončil s 30 body.

„Naše zlepšení je rozhodně něco, na co bychom mohli být pyšní,“ oznámil Hasegawa ještě předtím, než oznámil odstoupení z pozice šéfa projektu Honda ve formuli 1.

„Naše konkurenceschopnost nebyla na úrovni, s jakou bychom byli spokojení a jakou jsme očekávali, proto jsme museli zrychlit náš vývoj. Obětovali jsme čas, který byl vymezený pro kontrolu spolehlivosti, abychom mohli získávat data na závodní trati. Bylo to velice strategické.“

„Věřím, že bychom byli schopni potvrdit spolehlivost, to by byla pouhá otázka času. Naší prioritou se ovšem stal vývoj výkonové stránky motoru, kterou jsme upřednostnili před spolehlivostí.“

Hasegawa potvrdil, že spolehlivost Hondy rozhodně není přijatelná a přes zimu se musí tato stránka motorového vývoje zlepšit.

V první polovině sezóny se Honda trápila, jelikož podle dat a testů na simulátorech se motory stávaly spolehlivějšími, ale následné jízdy na závodní trati tyto testy nepotvrdily.

„Je špatné, že jsme měli tolik problémů se spolehlivostí. Měli jsme jasný cíl, odjet prvních pět závodů sezóny pouze s jedním motorem, čehož jsme nakonec nedosáhli. Všichni jsme byli zklamaní,“ řekl Hasegawa.

I přesto, že od příštího roku přechází McLaren k motorům Renault, Honda z formule 1 neodchází. Motory budou tentokrát dodávat týmu Toro Rosso, které letos jezdilo se současnými pohonnými jednotkami Renault.

Sdílejte na:
Zavřít