Na návštěvě u GP2 v Monaku

Už je to šest let co pravidelně jezdím do Monaka na Velkou cenu Formule 1. Letos mi bylo dopřáno, že jsem mohla celý závodní víkend strávit společně se světem GP2. Tady je moje vyprávění.

GP2 je například proti konkurenčním závodům Světové série Renault značně uzavřený svět. Dovnitř se jen tak někdo nedostane. Všichni se mezi sebou znají, a já mezi nimi byla absolutní nováček. Přesto se mi od ostatních dostalo vřelého přijetí. Všichni od mechaniků po pána co tam má vše na starosti byli velmi milý.

Tato série působící ve stínu Formule 1 přestavuje proti královně motosportu úplně odlišný svět. V paddocku F1 vládne lesk a sláva, všude samé celebrity, všechno se bere smrtelně vážně. Kdežto v paddocku GP2 najdete spíše poctivou práci, přátelské prostředí, pohodu, a i čas na zábavu se najde. I to je důvod, proč mám nižší formulové série raději než F1.

I samotný paddock GP2 byl v kontrastu s ostatním prostředím Monaka zvláštní místo. Šlo o patrovou stavbu ve skále, která se běžně využívá jako parkoviště. Zatímco se tedy ostatní opalovali na jachtách, paddock GP2 mrzl v chladu a šeru. Ale i tak to byl pro fanouška, jako jsem já, ráj na zemi.

Na stránkách Svět formule Vám o GP2 pravidelně informujeme, ale jen tak pro připomenutí: Před závodem v Monaku byl vedoucí pilot šampionátu Stefano Coletti, následovaný Felipe Nasrem a Fabiem Laimeberm. Kvalifikace se však favoritům nevydařila, nejlépe skončil Fabio Laimer na čtvrtém místě. Domácí hvězda Coletti startoval až ze čtrnáctého místa.

Já měla to štěstí, že jsem se mohla podívat i na startovní rošt a závod sledovat z pitlane. Nezapomenutelný zážitek, který bych přála zažít každému. Vy průběh závodu znáte již třeba z tohoto článku.  V první zatáčce se odehrála hromadná havárie, po které odstoupilo hned 15 vozů a závod byl přesušen. Do druhého pokusu pak již odstartovalo značně prořídlé pole. Zvítězit se podařilo Samu Birdovi, druhý skončil Kevin Ceccon a třetí Mitch Evans.

Sprint, který se jezdí v Monaku tradičně v sobotu, pak už více přál favoritům. Na základě výsledků  hlavního závodu z prvního místa startoval Adrian Quaife Hobbs, druhý René Binder a třetí místo patřilo vedoucímu pilotovi šampionátu Stefanu Colettimu.  Coletti dokázal hned po startu postoupit na druhé místo, a již ve třetím kole se odvážně probojoval přes Quaife Hobbse do vedení. To si pak nikým neohrožován udržel až do cíle. Za podpory své rodiny se tak stal prvním Monačanem, který od dob Louse Chirona v roce 1931 dokázal na domácím okruhu vyhrát. Na stupních vítězů ho doplnili Quai fe Hobbs a tento víkend již  podruhé Mitch Evans.