Mercedes poražen! VC 70. výročí F1 vyhrál Verstappen

Poprvé jsme letos byli svědky závodu, který nevyhrál Mercedes. Pro své vítězství si dojel Max Verstappen, kterého na pódiu doplnili Lewis Hamilton a Valtteri Bottas. Verstappen profitoval z menšího opotřebení pneumatik.

Sobotní kvalifikaci na VC 70. výročí F1 ovládl opět Mercedes, tentokrát ale v čele s Valtterim Bottasem. Za druhým Hamiltonem skončil třetí Nico Hülkenberg, který vyrovnal nejlepší letošní startovní pozici pro Racing Point.

Ve druhé řadě doplnil Hülkenberga Max Verstappen. Třetí řadu na startu obsadili Daniel Ricciardo a Lance Stroll.

Jezdci před startem opět vyjádřili podporu v boji proti rasismu. Každý měl možnost si vybrat, zda poklekne, nebo ne. Sedm jezdců zůstalo stát.

Teplota vzduchu byla před startem 23 stupňů Celsia, což je o něco méně než včera. Teplota trati ale oproti posledním dnům nijak výrazně neklesla, opět se pohybovala kolem 40 stupňů Celsia.

Start! Bottas si pohlídal vedení před Hamiltonem, Verstappen se dostal před Hülkenberga. Stroll mezitím předjel Ricciarda a získal pátou příčku.

Po prvním kole vypadalo pořadí v top 10 takto: Bottas, Hamilton, Verstappen, Hülkenberg, Stroll, Ricciardo, Gasly, Norris, Albon a Leclerc. Sebastian Vettel se propadl na poslední příčku, na výjezdu z první zatáčky ztratil kontrolu nad vozem.

Valtteri Bottas dostal v 6. kole zprávu o tom, že jsou obě jeho levé pneumatiky v kritickém stavu. Startoval na středně tvrdé sadě pneumatik, která minulý týden figurovala jako nejměkčí.

První jezdec, který zajel ke svým mechanikům, byl Alex Albon. Ze středně tvrdé směsi přezul na nejtvrdší. O kolo později zastavili u mechaniků i Pierre Gasly a Antonio Giovinazzi.

Pořadí po deseti kolech: Bottas, Hamilton, Verstappen, Hülkenberg, Stroll, Ricciardo, Norris, Leclerc, Sainz a Ocon.

Tempo jezdců Mercedesu bylo opravdu nízké. Max Verstappen se dokázal dostat za Lewise Hamiltona, přičemž Britův náskok klesl pod jednu sekundu. Důležité je ale připomenout, že Verstappen měl nasazenou nejtvrdší směs pneumatik.

Ve 12. kole zajel do boxů pro nejtvrdší směs pneumatik Lando Norris. Při dobržďování probrzdil obě přední kola. O kolo později zamířil k mechanikům vedoucí Bottas.

Ke svým mechanikům zajel také Lewis Hamilton. Do vedení závodu se tak dostal Max Verstappen, který v posledních kolech na šestinásobného šampiona pravidelně dorážel.

Alexander Albon si tvrdě zazávodil s Kimim Räikkönenem v souboji o 15. příčku.

Že by souboj o sedačku u Red Bullu? V 21. kole zaútočil na třináctého Gaslyho čtrnáctý Albon. Oba spolu bojovali kolo na kolo, vše se naštěstí obešlo bez kontaktu. Souboj si zopakovali ve 23. kole, tentokrát se Albon před Francouze úspěšně dostal.

V boxech nebyli po 21 kolech Verstappen, Sainz, Ocon, Vettel a Räikkönen. Lewis Hamilton byl informován, že je Verstappen reálnou hrozbou, pokud jede jen na jednu zastávku. Nizozemec potvrdil, že jsou jeho pneumatiky v pořádku.

Do boxů zajeli na konci 22. kola Carlos Sainz a Sebastian Vettel. Sainz vyjel na třinácté příčce, Sebastian Vettel vyjel patnáctý. Brzy se posunul o příčku výše, jelikož Gasly zajel podruhé do boxů.

Mercedes mezitím začal zpomalovat. V nájezdu do 26. kola činil Verstappenův náskok na druhého Bottase zhruba 17 sekund. O další čtyři sekundy pozadu byl Lewis Hamilton, který svým inženýrům oznámil, že jeho pneumatiky nevypadají zrovna dobře.

Na konci 26. kola zajel do boxů i lídr závodu Max Verstappen. Mechanici mu nasadili středně tvrdou směs pneumatik. Do závodu se vrátil na druhém místě těsně za Bottasem, kterého ale o tři zatáčky později předjel.

Verstappenův manévr byl prvním letošním předjížděcím manévrem v boji o první místo.

Kevin Magnussen dostal pětisekundový trest za nebezpečný návrat na trať. Při souboji s Nicholasem Latifim vyhnal svého soupeře z ideální stopy.

Daniel Ricciardo mohl za první žluté vlajky dne. V souboji s Carlosem Sainzem se roztočil a ztratil řadu pozic. Vrátil se na dvanáctém místě.

Na konci 32. kola zajeli do boxů najednou jak Max Verstappen, tak Valtteri Bottas! Oba nasadili tvrdou sadu pneumatik. Do čela závodu se na chvíli vrátil Lewis Hamilton.

Pořadí po 33 kolech: Hamilton, Verstappen, Bottas, Leclerc, Hülkenberg, Stroll, Kvjat, Ocon, Sainz a Vettel.

Sebastian Vettel zajel z desátého místa podruhé ke svým mechanikům. Tým mu nasadil středně tvrdou směs. Vettelův týmový kolega Charles Leclerc se pohyboval na čtvrtém místě, ale na svém kontě měl teprve jeden pit stop.

Alexander Albon si stejně jako minulý týden pěkně zazávodil. V krásném souboji předjel Estebana Ocona a dostal se na sedmou příčku. O několik kol později zajel Thajec nejrychlejší kolo závodu.

Lewis Hamilton zůstal i nadále na trati, ačkoliv byly vizuálně jeho pneumatiky velmi těžce opotřebované.

Čekání je u konce! Lewis Hamilton zajel na konci 41. kola do boxů. Do vedení se vrátil Max Verstappen, Hamilton vyjel na čtvrté pozici za Charlesem Leclercem. Na trať vyjel opět s nejtvrdší směsí pneumatik.

Lewis Hamilton na to okamžitě šlápl. V nájezdu do 43. kola ztrácel na vedoucího Verstappena 10 sekund, zajel také nejrychlejší kolo závodu.

Nico Hülkenberg zajel ve 44. kole do boxů pro nejměkčí směs pneumatik. Na trať se vrátil za šestým Albonem.

Lewis Hamilton konečně předjel třetího Leclerca a vydal se na stíhací jízdu za vítězstvím. Leclerc mu ale nedal pozici zadarmo, v nájezdu do zatáčky Stowe Hamiltona málem vytlačil mimo trať. Šestinásobný šampion se ale nenechal zastrašit.

Prvním odstoupivším dne 6 kol před koncem Kevin Magnussen s Haasem.

Valtteri Bottas dostal zprávu od inženýra, že s Hamiltonem může závodit, ale měl by být opatrný. Lewis Hamilton byl v tu chvíli o 1,5 sekundy na kolo rychlejší.

Lewis Hamilton se v 50. kole před svého týmového kolegu dostal bezpečným předjížděcím manévrem. Charles Leclerc se i nadále držel na krásném čtvrtém místě, strategie Ferrari tentokrát vyšla na jedničku.

Vítězem VC 70. výročí F1 se stal Max Verstappen! Poprvé v sezóně byl Mercedes poražen. Na druhém místě dojel Lewis Hamilton a pódium zkompletoval třetí Bottas.

Charles Leclerc dojel na nádherném čtvrtém místě před Alexanderem Albonem. Šesté a sedmé místo obsadili jezdci Racing Pointu Lance Stroll a Nico Hülkenberg. Body si z výročního závodu odváží i Ocon, Norris a Kvjat.