Max Verstappen získal pole position na domácí půdě!

Pole position do nedělního závodu VC Nizozemska získal domácí Max Verstappen. Těsně na druhém místě skončil Charles Leclerc a na třetím místě se umístil jeho týmový kolega, Carlos Sainz. Sergio Pérez pokazil své poslední měřené kolo, když se roztočil. Znepříjemnil tak závěr i jezdcům Mercedesu. Lando Norris je vyšetřován za nebezpečný výjezd z boxu.

Na nizozemském okruhu v Zandvoortu vládlo krásné slunečné počasí, tudíž všichni piloti vyjeli na červených nejměkčích pneumatikách.

Mezi prvními vyjeli na trať jezdci Haasu a Williamsu. Deset minut před koncem první části kvalifikace zajel domácí Max Verstappen zatím nejrychlejší kolo víkendu: 1:11.3. Jezdci Mercedesu se zatím dokázali dostat k Verstappenovi nejblíže. Obsadili prozatím druhé a třetí místo se ztrátou dvou desetin.

Lando Norris bude po konci kvalifikace vyšetřován za nebezpečný výjezd z boxů, po tom, co ho jeho mechanik vypustil k projíždějícímu Cunodovi.

5 minut před koncem Q1 jsou v ohrožení: Vettel, Ricciardo, Albon, Schumacher a Latifi.

V posledních dvou minutách vyjeli všichni jezdci, kromě Verstappena a Leclerca, na trať, aby zajeli své poslední měřené kolo v Q1. Ricciardo se nedokázal zlepšit a zůstal na 18. místě, na rozdíl od jeho týmového kolegy, Landa Norrise, který zajel krásný čas a posunul ho tak na 5. místo. Ani Sebastian Vettel nedokázal vylepšit svůj čas, jelikož ve svém rychlém kole vyjel z dráhy do štěrkové zóny. Do Q2 postoupil Alexander Albon, který se ve svém Williamsu umístil na 10. místě.

V první části kvalifikace vypadli: Bottas, Magnussen, Ricciardo, Vettel, Latifi.

Jako první vyrazil na trať Alex Albon, ovšem přišly červené vlajky! Z důvodu světlice na trati. Závodní dráhu přišli navštívit i holubi, kteří si vychutnávali kvalifikaci v sedmé zatáčce.

Zelené vlajky! Max Verstappen i Sergio Pérez vyjeli hned na trať a Verstappen vykouzlil další nejrychlejší čas – 1:10.9. Oba jezdci Red Bullu zajeli dobré časy, zatímco Ferrari obsadilo 7. a 8. místo až za Norrisem. Lance Stroll předvedl krásné kolo a dostal se na 4. místo!

4 minuty před koncem by vypadli: Gasly, Ocon, Čou, Cunoda a Schumacher.

Tři minuty před koncem se piloti začali vracet na trať. Verstappen zůstal jako jediný v boxech. Oba jezdci Ferrari se zlepšili a skončili v top3. Ani jeden monopost Alpinu se nedokázal dostat do Q3.

V druhé části kvalifikace vypadli: Gasly, Ocon, Alonso, Čou, Albon.

Charles Leclerc zajel v Q3 nejrychlejší kolo – 1:10.456 a Max Verstappen na něj ztrácel pouhých 59 tisícin! Vypadá to, že závěr kvalifikace, bude ještě dramatický.

Pořadí po prvních pokusech bylo: Leclerc, Verstappen, Hamilton, Sainz, Pérez, Russell, Norris, Cunoda, Schumacher, Stroll.

Stáj Aston Martin neposlala Lance Strolla do boje ve třetí části kvalifikace, kvůli technickým problémům. Tudíž bude startovat z desátého místa.

Tři minuty před koncem Q3 a monoposty vyjíždějí na trať pro poslední měřená kola. Na výjezdu z pit lane byla opět světlice, která způsobila na chviličku žluté vlajky, ale vypadá to, že se kvalifikace dojede i tak.

Leclerc zajel nejrychlejší první a třetí sektor, ovšem Max Verstappen zajel nejrychlejší kolo a posunul se před Leclerca o 21 tisícin! Poslední pokus se nepodařil Pérezovi a způsobil žluté vlajky, když se ve čtrnácté zatáčce roztočil. Pokazil tak závěr jezdcům Mercedesu.

Max Verstappen získal pole position na domací půdě!