Kubica: Neřídím jen jednou rukou

Kubica: Neřídím jen jednou rukou

Robert Kubica má za sebou další důležitý den při své cestě k návratu do Formule 1. Při posezónních testech Pirelli v Abu Dhabi mu dal šanci Williams a poprvé si tak mohl vyzkoušet jízdu s jejich letošním vozem. Odjezdil 100 kol a zdá se, že je na dobré cestě za získáním místa v britském týmu pro příští sezonu.

Robert Kubica byl několik let nazpátek považovaný za jednoho z největších talentů ve Formuli 1. Polák se snaží o návrat do F1 šest let poté, co při závodu rally utrpěl téměř smrtelná zranění. V monopostu Williamsu odjezdil 100 kol a zdá se, že šance na návrat právě ve Williamsu je stále reálnější.

Kubica dostane další šanci v monopostu ve středu po obědě a tentokrát se bude soustředit i na výkon a časy na kolo. Kvůli zraněním, které si ze zmiňované nehody odnesl, se vedlo mnoho diskuzí, zda je vůbec schopný plnohodnotně řídit monopost Formule 1. Kritická je zejména pravá ruka, která dodnes není ve 100% stavu, ale podle samotného Poláka to není žádný problém.

„Někteří lidé říkají, že řídím jenom jednou rukou. Ne, neřídím jenom jednou rukou. Každý ví, že je prakticky nemožné řídit monopost F1 jednou rukou. Určitě tam jsou nějaká omezení, ale moje tělo se s nimi vyrovnává a nevidím na tom nic špatného. Jsme lidé a naše mozky nám pomáhají překonávat podobné překážky. Je to součást běžného života.“

Kubica v průběhu tohoto roku absolvoval velmi tvrdý trénink, který mu měl pomoci vrátit se do kondice, která je při jízdě v F1 nevyhnutelná. I díky tomu neměl větší problém zvyknout si na novou generaci monopostů F1. Přeci je se ty současné od těch, ve kterých Kubica jezdil roky nazpátek, dost liší.

„Po fyzické stránce jsem během posledních šesti měsíců odvedl skvělou práci,“ tvrdí vítěz Velké ceny Kanady z roku 2008. „Fyzicky jsem na tom možná lépe než kdykoliv předtím, určitě lépe než v roce 2010, kdy jsem byl ve Formuli 1 naposledy. Motivaci mám a moje tělo reaguje dobře. Samozřejmě, že se musím hodně učit. Posledních sedm let Formule 1 výrazně pokročila a tak začínám prakticky od nuly. Během mé kariéry v F1 jsem ale získal hodně zkušeností a i díky nim nyní nemám takový problém adaptovat se. Učím se rychleji než v minulosti.“

O tom, zda 32letý rodák z Krakowa získá místo ve Williamsu po boku Lance Strolla by se mělo rozhodnout v nejbližších týdnech. Jeho největšími konkurenty jsou Paul di Resta, Sergey Sirotkin, Daniil Kvyat a Pascal Wehrlein.

Sdílejte na:
Zavřít