Jerez de la Frontera: Charles Leclerc je šampionem Formule 2!

Jerez de la Frontera: Charles Leclerc je šampionem Formule 2!

Favorizovaný Cherles Leclerc přicestoval na jih Španělska ve vědomí, že na něj v Jerezu ohledně titulu mistra čeká první „mečbal“. Vše, co potřeboval, bylo zajet na pole-position a vyhrát v sobotu. Něco takového se mu letos již několikrát podařilo. Podařilo se mu to i v tentokrát a bylo jasno: První mistr „novodobé“ FIA-Formule 2 se jmenuje Charles Leclerc!

Trénink a kvalifikace

Těžko posoudit, co přimělo FIA při návrhu kalendáře sezony 2017, pořádat začátkem října nezávislý podnik Formule 2 ve španělském Jerezu, výsledek byl ovšem málo překvapivý: víkend připomínal test před prázdnými tribunami, bez zájmu veřejnosti, který přilíkal na trať více účastnílů, než diváků. A přesto šlo o dost: Senzace roku, Charles Leclerc mohl již při tomto předposledním podniku předčasně dobýt titul mistra.

Dobrá, pole roku 2017 není co do celkové kvality pilotů jedním z nejkvalitnějších dějin   F2/GP2, Leclerc ovšem představuje zářivou výjimku, která by příští rok znatelně zkomplikovala život i Vettelovi, kdyby mu k tomu Scuderie dala příležitost. Své výsadní postavení demonstroval jezdec z Monaka i v Jerezu de la Frontera hned od volného tréninku, ve kterém byl jakoby samozřejmě nejrychlejší, před tradičními zástupci „druhého proudu F2“, Rowlandem, de Vriesem, Sette-Camarou, Latifim a Macušitou.

Se stejným elánem pokračoval Charles, který ve Španělsku dopoledne nastoupil s designem přilby svého zesnulého otce, i odpoledne, když šlo o pole-position a tím i o první body víkendu. Při svém úvodním pokusu vypálil za krásného slunečna na čerstvý asfalt trati nejlepší čas, který pak těsně před koncem seance o další tři desetiny zlepšil. Výsledkem byla jeho osmá pole-position roku, tentokrát před silnými Ghiottem a Sette Camarou. Rowland, který před víkendem oplýval již jen teoretickou nedějí na titul, zajel po hrubé chybě jen čtvrtý čas. Následovali málo překvapivě Markelov, Albon, Macušita, de Vries, Latifi a Nato. O jakési „osvěžení“ zaběhlého pořadí F2 se postaral dobrý debutant Alex Palou. Domácí jezdec sice minulou sezonu v GP3 nedokázal přesvědčit, do svého prvního závodu Formule 2 ovšem směl chráněnec Adriana Campose (v jehož týmu nahradil Rumuna Visoiua) vyrazit z dobrého 11. místa.  Hůře dopadl druhý „nováček F2“, René Binder. Rakušan s bohatými zkušenostmi z GP2, nahradil u Rapaxu Roberta Merhiho, kterému se pro domácí závod nepodařilo najít peníze a zajel pouze 17. čas.

Sobotní závod

Výchozí pozice polemana Leclerca byla jednoduchá: Věděl, že když vyhraje, tak se zároveň předčasně korunuje mistrem. Jeho start byl perfektní a do první zatáčky dosprintoval s takovým náskokem, že Ghiotto a Sette-Camara nemohli na útok ani pomyslet. Zvláště agresivní první kolo absolvoval Oliver Rowland a dokázal během úvodního okruhu třetího Brazilce předjet. Špička se tedy po prvním kole vrátila v pořadí Leclerc, Ghiotto, Rowland, Sette-Camara, Albon a Macušita.

V dalším průběhu závodu prováděl Leclerc to, co letos ukazoval téměř pravidelně: S neúprosnou pravidelností ujížděl ostatním, kteří jdenoduše neměli jeho třídu. Po 10 kolech byl o 6,5s před Ghiottem, který za sebou až do 11. kola držel Rowlanda, než musel pustit Brita před sebe.

O kolo později měnili lídr a pilot na druhé pozici pneumatiky. Leclerc se vrátil na trať jak 6. a Rowland jako 10.  za piloty s odlišnou strategií. Leclerc potřeboval jen dvě kola, než se dostal před Fuoca a Malju na 4. místo. Ještě před poločasem závodu předjel i Kinga s Ferrucim a byl druhý. 19 kol před cílem se pak lehce dostal před Latifiho a znuvu vedl – jaká to přehlídka jeho talentu (a převahy svěžích pneumatik)…

Ani Rowland se ovšem nevzdával. Také on se propracovával zpět kupředu a 16 kol před cílem mu patřila s odstupem 6s druhé pozice.

7 kol před koncem kolidovali v první zatáčce Ferrucci s Macušitou. Američanův vůz zůstal v záchytné zóně a stewartové zasáhli do průběhu závodu Safety Carem. Leclerc ztratil svůj náskok a najednou byli ve výhodě jezdci, kteří měnili pozdě.

Rozhodl sprint posledních tří kol. I v této kritické situaci zachoval Leclerc přehled. S Rowlandem v zádech se nedopustil chyby a na zcela vyždímaných pneumatikách udržel minimální náskok až do cíle! Monačan mohl slavit šesté vítězství roku a titul, na čemž nic nezměnila ani francozská hymna, kterou pořadatel nechal hrát…  Na třetí pozici se dokázal    posunout Antonio Fuoco, debutant Alex Palou dojel výborný osmý. 

Výsledek sobotního závodu F2 v Jerezu:

1. Charles Leclerc, Theodore-Prema
2. Oliver Rowland, DAMS
3. Antonio Fuoco, Theodore-Prema
4. Nicholas Latifi, DAMS
5. Artem Markelov, Russian Time
6. Jordan King, MP
7. Luca Ghiotto, Russian Time
8. Alex Palou, Campos
9. Nabil Jeffry, Trident
10. Sergio Sette-Camara, MP

Celkový stav šampionátu:

1. Charles Leclerc        243 b.
2. Oliver Rowland        179 b.
3. Artem Markelov       162 b.
4. Luca Ghiotto            156 b.
5. Nicholas Latifi            144 b.

Sdílejte na:
Zavřít