Jak je na tom Sergio Pérez s místem v F1

Jak je na tom Sergio Pérez s místem v F1

Red Bull je otevřen tomu, že od Sergia Péreze potřebuje víc, přestože má Mexičan smlouvu i na příští rok. Jeho sedačka je nyní v ohrožení a Red Bull možná lituje, že s ním prodloužil smlouvu.

Šéf týmu Red Bull Christian Horner v minulosti hovořil o povinnosti veřejně podporovat své jezdce. Ať už kvůli kontroverzním nebo nevýrazným výkonům. Proto bylo zajímavé zaznamenat minulý týden v Rakousku určité náznaky frustrace z výkonu Sergia Péreze, protože rozdíl mezi Mexičanem a jeho týmovým kolegou Maxem Verstappenem byl příliš velký. Jistě, Pérezův maximální potenciál v neděli omezilo poškození bočnice, které utrpěl po střetu s Oscarem Piastrim v prvním kole. Nicméně, nelze popřít, že to byl další víkend, kdy Pérez nebyl přímo vepředu, kde je nyní potřebný pro boj o šampionát.

Právě Pérezův nevýrazný sobotní výkon přiměl Hornera k tomu, aby naznačil, že tým musí hlouběji prozkoumat, co se děje špatně.

„Děláme všechno pro to, abychom našli, co je špatně, protože první čtyři až pět závodů, jsme byli konkurenceschopní a ať se stalo cokoliv, způsobilo to jeho zaostávání za ostatníma,“ Horner řekl pro Sky F1. „V Suzuce, na jedné z nejnáročnějších tratí, na Maxe ztrácel desetinu sekundy. V tomto případě s devíti zatáčkami je rozdíl výrazně větší. Takže, musíme tomu přijít na kloub a musíme mu pomoci se zotavit.“

Potřeba zotavení je nyní důležitější, protože Red Bull je pod stále větším tlakem svých nejbližších soupeřů v čele. Hrozba ze strany soupeřů znamená, že tam, kde kdysi byl rozdíl několika desetin mezi Verstappenem a Pérezem v pozicích na startovním roštu sotva znatelný, nyní je důležitá i jedna desetina sekundy. A s odstupem několika desetin od předních pozic, může být tento rozdíl nápomocný k výhře, nebo znovu Pérez nedokáže postoupit do Q3 a zůstane ve středu pole. A to se projevuje i v Poháru konstruktérů, protože zatímco Verstappen se v Poháru jezdců stále více přibližuje, v souboji týmů se situace uzavírá.

Podle posledních pěti závodů, je Red Bull jenom třetím nejlepším týmem s celkovým počtem 116 bodů. Je na čase, aby i Pérez začal podávat dostatečné výkony. A i když Red Bull samozřejmě doufá, že se to podaří a že se v Pérezovi probudí něco, co situaci změní, velkou otázkou bude, co se stane, když se to nepodaří. Další věc, která se od Japonska změnila je, že Pérez má nyní v kapse pevnou smlouvu. S týmem podepsal smlouvu do konce roku 2026. Tato dohoda byla uzavřena navzdory určitým potížím, kterým Pérez čelil s vozem RB20 již v době závodů ve Španělsku a Monaku. Red Bull se domníval, že pro Mexičana bude lepší, když bude mít jistotu sedačky, aby se zbavil všech rozptýlení mimo vůz.

Ale vzhledem k tomu, že by se stal pravý opak a Pérezův současný propad vypadá ještě hůře, objevily se názory, že Red Bull měl počkat déle, než s ním podepíše. Horner byl na toto téma dotázán a poskytl zajímavou odpověď o tom, že podepsání Péreze mohlo být předčasné. „Myslím, že Checova pozice v týmu a to, čím týmu přispěl, si to novou smlouvu zasloužilo, ale samozřejmě je tu vždy tlak na výkon, a to je irelevantní u smluv, které samozřejmě nikdy nebudeme rozebírat do detailů,“ řekl.

Zmínka o smlouvě je zajímavá, protože je téměř jisté, že Red Bull si dal do smlouvy jakousi pojistku, týkající se výkonu, která mu umožní únikovou cestu, pokud to s Pérezem nevyjde.

V současné době je Pérez v Poháru jezdců pátý a jeho 118 bodů je jen o něco málo více než polovina Verstappenových 237 bodů. Nejlepší zprávou pro Péreze však je, že na dveře nebouchá žádný zjevný kandidát, o kterém by si Red Bull mohl myslet, že okamžitě odvede lepší práci.

Daniel Ricciardo měl působit jako jistota Red Bullu a měl mu nabídnout alternativní řešení k Pérezovi pro rok 2025, ale neoslnil, a dokonce bojuje o svou vlastní budoucnost v F1. A stejně jako Pérez zjišťuje, že jediné, co šéfy Red Bullu jako je Helmut Marko, zajímá, jsou tvrdé výsledky, tvrdí Ricciardo. „Znám Helmuta už strašně dlouho, a nakonec mu na osobnosti nezáleží,“ řekl Australan. „To, co ho zajímá, jsou stopky a klasifikace. Je to závodník, a to je to jediné, co od nás opravdu chce vidět. Vím, že to může způsobit, že o mně nebude mít skvělé mínění, aby o mně najednou měl skvělé mínění. Myslím, že tento víkend v Rakousku tomu pomohl. Říkal jsem, že je to teď trochu konzistentnější, takže jen tak dál. Doufám, že do letních prázdnin bude ležet někde na pláži a říkat: Ten Ricciardo, ten na to pořád má.“

Horner však tvrdí, že Pérez nebude ignorovat skutečnost, že nastal čas odvést lepší práci. „Checo ví, že je to práce pod tlakem, a ví, jaká je tu kontrola, zejména v autě, které vyhrává hodně závodů a funguje s druhým jezdcem tak, jak funguje,“ dodal. „To je formule 1 a tento tlak přirozeně vzniká na každého týmového kolegu, který podává nedostatečné výkony. Média se začnou vyptávat a je velmi snadné ztratit hlavu. Na Checovi mi v posledních čtyřech letech zapůsobilo to , že kdykoli byl tlak opravdu velký, a to je právě teď, vždy se dokázal odrazit. Bude muset sáhnout hluboko do kapsy, aby to dokázal.“

Sdílejte na:
Zavřít