Formule regional v Barceloně: Mají Švýcaři novou hvězdu?

Formule regional v Barceloně: Mají Švýcaři novou hvězdu?

V rámcovém programu velké ceny Španělska startoval i evropský šampionát Formule Regional by Alpina. Velkým vítězem tohoto druhého podniku sezony 2021 se stal – podobně jako na úvod v Imole – 21letý Švýcar Gregoire Saucy.

Po dvou letech trapného živoření nového šampionátu FIA F3 Regional, ve kterém se na startu zpravidla nesešel ani tucet konkurentů, se FIA rozhodla výjimečně správně: Ve spolupráci s Renaultem spojila tuto třídu s dosavadním evropským šampionátem Renault, nazvala seriál „Formula Regional European Championship by Alpine“ a voi-la – najednou tu bylo pole o síle více, než tří desítek monopostů! V rámci GP Španělska absolvoval tento šampionát druhý víkend sezóny.

Sobotní závod: Saucyho dokázal předjet jen safety car

První startovní řadu sobotního závodu okupovala dvojice týmu ART, Švýcar Gregoire Saucy s Italem Gabrielem Minim. Zatímco jsou letošní výkony Saucyho (vyhrál v Imole a do Barcelony přijel jako lídr tabulky), který v minulých letech zvláště výrazný talent, velkým překvapením, patří „prototyp italského závodníka“ Mini mezi favority budoucnosti. Za nimi se kvalifikovali domácí Marl Boya (Van Amersfoort), Estonec Paul Aron (Prema), Brit Alex Quinn (Arden) a Švéd Dino Beganovic (Prema). Pole obsahuje i jedno opravdu „velké jméno minulosti“ – Eduardo Barrichello  zajel 24. čas, za to není mezi talenty F-Regional ani jeden Čech. Petr Ptáček, který zde startoval minulé dvě sezony, jaksi zmizel z mezinárodního obzoru…

Do 30 minutového závodu vyrazil Saucy výborně a vedl před Minim, Aronem, Quinnem, Boyou a Alatalem. Ještě v prvním kole se ovšem neutralizovalo, když po na sobě nezávislých strkanicích skončili ve štěrku vítěz prvního závodu sezony Vidales a Marinangeli. Barcelonští maršálové museli spravit SAFER-bariéru a než se znovu mohlo jet naostro, tak byla polovina (!) závodu „v pytli“.  Ještě, že většina sponzorů stejně neví, za co zde platí…

O průběhu druhé poloviny zývodu mnoho napoví skutečnost, že se pořadí prvních šesti až do cíle nezměnilo. Největší tah směrem kupředu ukázal Francouz Hadrien David, který se z posledního 34. místa na startu probojoval kupředu na 12. pozici. „Dudu“ Barrichello se ještě musí hodně učit: Po jízdě hodně vzadu nakonec nedojel. Obě děvčata v kokpitech neopustily role statistek:  Švýcarka Lena Buhlerová  skončila 25., Španělka Belen Garciová o dvě místa za ní…

Výsledek prvního závodu F-Regional v Barceloně:

 1. Gregoire Saucy, ART
 2. Gabriele Mini, Art
 3. Paul Aron, Prema
 4. Alex Quinn, Arden
 5. Mari Boya, Van Amersfoort
 6. Wiliam Alatalo, Arden

Nedělní závod: Saucy znovu bez konkurence

Rozjetý Saucy se prosadil i ve druhé kvalifikaci a tak mu pole position patřila také v neděli. Tentokrát před Quinnem, Minim, Aronem, Colapintem a Hadjarem.

Saucy na startu nezaváhal ani tentokrát, Alex Quinn ovšem předvedl raketový odpich a do první šikany šly vozy ART a Ardenu vedle sebe. Zde se ovšem projevila neuvěřitelně vystupňovaná sebedůvěra Švýcara, který se dokázal prosadit, aniž by vyvolal havárii. Brzy poté se ovšem nedaleko za lídry střetli Colapinto s Davidem a tak tempo na trati zase začal diktovat safety car.

„Rychlost“ maršálů připravila jezdce tentokrát „pouze“ o třetinu závodu, výborného Saucyho to ale nerozházelo a po restartu s přehledem vedl. Poté si suverénně držel Quinna od těla a dojel si pro třetí triumf roku. Na předních místech se o rozruch postaral vlastně jen Francouz Isaack Hadjar (R-Ace). Před poločasem předjel Miniho a závěrem závodu si rozdal pěkný duel o třetí místo s Aronem, ve kterém se dokázal prosadit. Barrichello junior byl od takového výkonu znovu hodně vzdálen a dojel 23.

Saucy nyní jasně vede v celkové tabulce a svůj talent bude smět znovu předvést za dva týdny v Monaku, kam F-Regional smí F1 znovu doprovodit.

Výsledek druhého závodu F-Regional v Barceloně:

 1. Gregoire Saucy, ART
 2. Alex Quinn, Arden
 3. Isaack Hadjar, R-Ace
 4. Paul Aron, Prema
 5. Gabriele Mini, ART
 6. Thomas Ten Brinke, ART

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít