Felipe Massa po osmi letech opouští Ferrari

Felipe Massa po osmi letech opouští Ferrari

Michael Schumacher, Kimi Räikkönen a Fernando Alonso. Tři jména, která se za osm sezón vystřídala po boku Felipeho Massy u stáje Ferrari. Další již nepřibude, Massa po dlouhých osmi ročnících stáj z Maranella opouští.

„Od roku 2014 již nebudu závodním jezdcem Ferrari,“ uvedl Felipe Massa na svém oficiálním Twitter profilu. „Rád bych poděkoval týmu za skvělé momenty a vítězství, které jsme spolu zažili. Děkuji své manželce a celé mé rodině, mým fanouškům i sponzorům, od kterých se mi vždy dostávalo velké podpory!“

„V posledních sedmi závodech pro Ferrari se budu hodně snažit, mým cílem je zajistit si pro příští rok místo v konkurenceschopném týmu, se kterým budu moci bojovat o další vítězství a především o titul, to je stále můj hlavní cíl! Děkuji všem,“ dodal brazilský závodník.

From 2014 i will no longer be driving for Ferrari. I would like to thank the team for all the… http://t.co/ubhtiS79EE

— Felipe1Massa (@Felipe1Massa) September 10, 2013

Felipe Massa působil u stáje Ferrari od roku 2006, kdy přišel z týmu Sauber, učil se od samotného Michaela Schumachera a po jeho boku sledoval, jak německý závodník až do posledního závodu sezóny bojuje o mistrovský titul. Ten nakonec nezískal, Massovi to ale dalo dostatečné množství zkušeností.

V roce 2007 už byl o poznání zkušenější, získal tři vítězství (v roce 2006 triumfoval dvakrát, v Turecku a na domácí půdě v Brazílii) a celkem 10x se podíval na stupně vítězů. V šampionátu jezdců to ale stačilo jen na čtvrté místo, mistrovský titul tehdy získal Kimi Räikkönen, jeho stájový kolega.

Sezóna 2008 byla rokem brazilského pilota, ačkoli se Ferrari začátek ročníku nevyvedl a Massa první dva závody nedokončil, byl to jeho vůbec nejúspěšnější ročník v historii. Získal celkem šest vítězství a do posledního závodu před domácím publikem v Brazílii bojoval o mistrovský titul s Lewisem Hamiltonem. Veleslavný závěr ročníku, kdy se stal Felipe Massa alespoň na několik minutek mistrem světa, asi netřeba připomínat. Tehdy jej ale překonal Lewis Hamilton a Massa ve své nejkonkurenceschopnější sezóně kariéry na titul šampióna znovu nedosáhl.

Další ročník nebyl pro Ferrari úplně ideální, Massa měl do sezóny pomalý rozjezd a na stupně vítězů se podíval až v devátém závodě, kdy dojel při Velké ceně Německa na třetím místě. Hned o další závodní víkend jej ale potkal nešťastný incident, který poznamenal vývoj jeho kariéry, brazilského závodníka trefila pružina uvolněná z vozu Rubense Barrichella přímo do hlavy a Massa zapíchl své Ferrari do bariéry. Zranění nevypadalo vůbec dobře, Massa se zbytku sezóny nezúčastnil a naskočil až v roce 2010.

Od té doby jsme ale již nikdy neviděli brazilského závodníka v takové formě, jakou měl na konci sezóny 2008. Za sezóny 2010, 2011 a 2012 získal pouhopouhé čtyři umístění na stupních vítězů a pravidelně byl horší než jeho stájový kolega Fernando Alonso, ten se stejným monopostem dokázal vyhrávat a kromě roku 2011 vždy do samotného závěru sezóny bojovat o mistrovský titul.

Budoucnost Felipeho Massy ve Formuli 1 zůstává nejistá, vůbec se totiž neví, zda-li brazilský závodník nalezne pro rok 2014 angažmá v některém z týmů. U italského Ferrari by jej měl nahradit Kimi Räikkönen, který podle některých zdrojů již podepsal kontrakt se svým bývalým zaměstnavatelem, finský závodník totiž u týmu z Maranella již působil v letech 2007-2009.

Sdílejte na:
Zavřít