F1 Academy: nová čistě ženská série pořádaná F1

Formule 1 přináší novou závodní sérii, ve které bude závodit jen čistě ženské zastoupení. Tento koncept absolvuje svou premiéru v sezóně 2023 a jeho cílem je připravit mladé závodnice na postup do vyšších kategorií, jako je F1, F2 a F3.

Tato nová série má poskytnout mladým jezdkyním cenné zkušenosti, jak z dění na trati tak i mimo ni, a snížit rozdíl zkušeností mezi muži a ženami. Cílem je maximalizovat příležitosti a potenciál mladých závodnic a připravit je na postup do vyšších kategorií – W Series, F3, F2 a formuli 1.

F1 Academy nabídne jezdkyním více času na trati, spolupráci se zkušenými týmy a hlavně vývoj technických, fyzických a psychických schopností, které jsou velmi důležité pro boj mezi elitou.

Závodní kalendář, který bude brzy zveřejněn, obsahuje sedm závodních víkendů a každý bude hostit tři závody. Celkově se tedy odjede 21 závodů. Sezónu bude ještě předcházet 15denní testování.

Monopost:

Vůz se bude skládat z podvozku Tatuus T421 a motoru Autotecnica s turbem o 165 koních. Pneumatiky Pirelli se budou používat i zde, jako globální sponzor F1. Jednou z výhod tohoto šampionátu je příspěvek 150 000 eur pro každý monopost od F1. Ty samé peníze přispějí i závodnice. O zbytek rozpočtu se postará tým.

Týmy:

Bude zde soutěžit 5 týmů a v každém z nich budou závodit tři ženy. Do této nové kategorie se zapojily známé týmy z formule 2 a 3. O kom je tedy řeč?

ART Grand Prix
Campos Racing
Carlin
MP Motorsport
PREMA Racing

MP Motorsport získal v letošní sezóně ve formuli 2 oba šampionáty. Tým získal jak pohár konstruktérů, tak i Felipe Drugovich získal pro tým šampionát jezdců. Carlin pomohl Loganovi Sargentovi k probojování se z formule 2 do F1. ART Grand Prix přivedl k titulu Victora Martinse v kategorii F3. PREMA Racing získal již potřetí titul konstruktérů ve formuli 3 a Campos Racing získal titul ve španělské F4.

Kalendář a soupiska závodnic bude brzy zveřejněna.