DTM na Norisringu: Ekströmův faux-pas byl štěstím Wickense.

DTM na Norisringu: Ekströmův faux-pas byl štěstím Wickense.

Vítězem pátého závodu seriálu DTM na Norisringu se stal po diskvalifikaci nešťastného Mattiese Ekströma mladý Kanaďan Rob Wickens. K vyloučení jezdce audi došlo pro zajímavý přestupek proti regulím parc-fermé: otec vítěze schladil minerálkou!

O poločas renomovaného šampionátu DTM si může pět pilotů stále ještě dělat oprávněné naděje na titul. Pátý závod v Norimberku daroval sezoně pátého vítěze a lze vycházet z toho, že se o mistrovi tradičně rozhodne až v posledním podniku. DTM se zatím dokázala vyvarovat inflaci závodů á-la F1 a její kompaktní kalendář deseti podniků neumožňuje ani jednomu z účastněných rozhodující únik.

Ten si jezdci koneckonců znemožňují navzájem. Ouvertůra ročníku v Hockenheimu patřila BMW a Augusto Farfusovi, v anglickém Brands Hatchi se prosadil krotitel audi Mike Rockenfeller, načež BMW odpovědělo vítězstvím úřadujícího mistra Spenglera na Red Bull Ringu. Mercedes se dokázal prosadit porvé díky Gery Paffettovi na Eurospeedwayi a desetitisíce na zaplňených tribunách Norisringu se ptaly, kdo bude dalším na řadě.

Další úspěch „domácí“ automobilky Audi z 50km vzdáleného Ingolstadtu by jistě byl na místě a fandové značky „čtyř kruhů“ se po průjezdu cílem skutečně mohli radovat – i když ne dlouho.

Taktika hraje v závodech DTM sezony 2013 bohužel rozhodující roli a nejlépe byli v tomto ohledu minulou neděli připraveni ve stáji Abt-Audi. Bývalý mistr Mattias Ekström startoval sice jen z deváté pozice, šikovně načasovanými stopy a s využitím neutralizací to byl právě on, kdo v 63. kole převzal špičku. Švéd v závěrečné fázi využil souboje Paffetta a Mortary, kteří v zájemné potyčce o druhé místo nemohli držet jeho tempo. V den svých 35. narozenin si tedy po delším „půstu“ sám daroval vítězství!

Pro Paffetta a Mortaru skončil závod na Norisringu zle. Jejich strkanice nabývala na agresivitě a skončila srážkou, po které nemohli pokračovat. Ještě před tím tuto slepě bojující dvojici předjel poleman Rob Wickens na čerstvých pneumatikách.

Krátce po dokončení závodu se z Wickensova druhého místa mělo stát jeho první vítězství: šťastný Ekström se ještě nacházel v parc-fermé, tedy před vážením, když mu jeho otec za 29stupňového vedra na hlavu vylil ku schlazení láhev minerálky. Z dobře míněné akce se brzy stala katastrofa. Váha vítěze byla de facto manipulována a komisaři neměli na vybranou: diskvalifikace! V oficiálním výsledku se tedy na první tři místa posunuly mercedesy Wickense, Vietorise a Juncadelly.

V celkovém hodnocení DTM stále ještě vede Mike Rockenfeller, který dojel na Norisringu čtvrtý před Bruno Spenglerem na nejlepším BMW. 

 

 

 

 

 

Foto: Roman Klemm 

 

Průběžný bodový stav Deutsche Tourenwagen Masters:

  1. Mike Rockenfeller (Něm.) Phoenix-Audi      71 b.
  2. Bruno Spengler (Kan.) Schnitzer-BMW          69 b.
  3. Christian Vietoris (Něm.) AMG-Mercedes    58 b.
  4. Robert Wickens (Kan.) AMG-Mercedes       52 b.
  5. Gary Paffett (Brit.) AMG-Mercedes               47 b.
  6. Marco Wittmann (Něm.) MTEK-BMW            34 b.
  7. Augusto Farfus (Bra.) RBM-BMW                    33 b.
  8. Dirk Werner (Něm.) Schnitzer-BMW               23 b.
  9. Daniel Juncadell (Špa.) AMG-Mercedes     23 b.
  10. Joey Hand (USA) RBM-BMW                           22 b.  

 

 

Druhá polovina kalendáře DTM 2013

  4. srpen – Moskva

18. srpen – Nurburgring

15. září – Oschersleben

29. září – Zandvoort

20. říjen – Hockenheim

Sdílejte na:
Zavřít