Doporučení na nedělní večer: Pusťte si IndyCar!

Doporučení na nedělní večer: Pusťte si IndyCar!

Kromě zítřejší exotické podívané na okruhu Marina Bay, kde se pojede již patnáctý závod letošní sezóny Formule 1, se za oceánem pojede poslední závod americké formulové série IndyCar Series. O titul šampiona bojují čtyři jezdci.

Po zítřejším závodě v Singapuru přesune tisíce evropských fanoušků motorsportu svůj pohled z východu přes oceán na západ. Na věhlasném okruhu Laguna Seca, který se nachází pouze 16 kilometrů od kalifornského města Monterey, se totiž pojede poslední závod letošní sezóny IndyCar Series.

Americká „open-wheel“ série (anglický výraz pro otevřené formulové monoposty) patří mezi nejsledovanější motoristickou show v USA. Šampionát se skládá ze 17 závodů, které se jedou na území Spojených států, výjimkou je pouze kanadské Toronto.

Co nás čeká v posledním závodě letošní sezóny, který se koná na okruhu Laguna Seca?

Krásná scenérie

Okruh Laguna Seca patří mezi nejkrásnější přírodní tratě na světě. Ikonická je pak zatáčka číslo 8, která se nazývá Corkscrew (v překladu „Vývrtka“). Naposledy zde americké formule startovaly v roce 2004 pod záštitou tehdejšího šampionátu Champ Car.

Posledním vítězem je Kanaďan Patrick Carpentier, který závodil pro tým Forsythe Championship Racing. Na pódium se dostal také Oriol Servià, který každý rok pravidelně startuje v závodě Indy 500. Ze současného jezdeckého obsazení se na okruhu Laguna Seca prohnali Scott Dixon, Sébastien Bourdais, Ryan Hunter-Reay a Tony Kanaan.

Zatáčka Corkscrew je známá díky svému divokému převýšení. Jezdci se zde zhoupnou ve vysoké rychlosti, apex zatáčky je v jejím nájezdu prakticky nemožné vidět. V minulosti tu došlo k několika strhujícím soubojům – v roce 1996 zde na poslední chvíli využil příležitosti Alessandro Zanardi, který pár stovek metrů do cíle předjel Bryana Hertu a získal vítězství.

Kromě automobilového závodění se zde jelo několik Grand Prix v šampionátu MotoGP. Na zatáčku Corkscrew má šťastné vzpomínky například Valentino Rossi a Marc Márquez. Dodnes zde jezdí šampionát Superbiků.

Souboj o titul mezi čtyřmi jezdci

Ve Formuli 1 se tak stalo naposledy v roce 2010 – o titul šampiona se zítra poperou 4 závodníci. V posledním závodě sezóny se udělují stejně jako během závodu na 500 mil v Indianapolis dvojité body. Vítěz zde bere 100 bodů, jezdci si pak můžou rozdělit další 4 (1 bod za pole position – získal ho Colton Herta, 1 bod za vedení alespoň v jednom kole závodu a 2 body za největší počet kol ve vedení).

Lídrem šampionátu je před závěrečným podnikem sezóny šampion z roku 2017 Josef Newgarden (593 bodů). Druhý je Alexander Rossi, který si v roce 2015 zkusil několik závodů ve Formuli 1 pro tým Manor. Ten má na kontě 552 bodů. O pouhý bod za ním je Simon Pagenaud, vítěz šampionátu z roku 2016. Čtvrtým kandidátem v boji o titul je pětinásobný šampion amerických formulových sérií Scott Dixon (508 bodů).

Všichni čtyři kandidáti skončili v sobotní kvalifikaci v top 6. Pole position vybojoval nováček Colton Herta, nejlépe umístěným ze čtveřice adeptů na titul je druhý Scott Dixon. Rossi odstartuje třetí, ze čtvrtého místa vyrazí Newgarden a jako šestý vyrazí do závodu Simon Pagenaud.

Jako vždy lze předpokládat, že nás čeká napínavý závod plný předjížděcích manévrů a s divokou specifikací tratě s největší pravděpodobností také několik žlutých fází, které mohou jezdcům zamíchat se strategiemi a ovlivnit tak průběžné pořadí a výsledek závodu.

Kdo se stane nováčkem roku?

V šampionátu IndyCar Series se uděluje také titul nováčka roku. Šanci mají před posledním závodem roku tři jezdci – Švéd Felix Rosenqvist, Američan Santino Ferrucci a jeho krajan Colton Herta.

Ferrucci ztrácí na Rosenqvista 26 bodů, což z ohledu na dvojnásobný počet bodů, který se v nedělním závodě uděluje, nemusí znamenat nic. Herta sice ztrácí víc (49 bodů), ale do závodu odstartuje z pole position a s vítězstvím má zkušenosti z druhého letošního závodu na okruhu Circuit of The Americas.

Konkurz na sedačky pro příští rok

Jedná se o poslední závod roku, a tudíž je okruh Laguna Seca poslední příležitostí, kde se jezdci mohou předvést v závodní rychlosti svým sponzorům a potenciálním zaměstnavatelům pro příští rok.

Titul nováčka roku může pomoct v hledání angažmá Felixu Rosenqvistovi a Santinu Ferruccimu. Jisté místo nemá pro příští rok ani testovací jezdec Alfy Romeo Marcus Ericsson. Veterán amerického závodění Tony Kanaan také nemá podepsanou smlouvu, stejně jako jeho týmový kolega Matheus Leist.

O sedačku si zabojuje i Spencer Pigot a svou šanci dostává i Conor Daly, kterému tým Andretti Autosport nabídl pro závod v Monterey sedačku v dodatečném pátém voze.

Spousta zábavy!

Kromě všeho výše jmenovaného nás bezpochyby čeká spousta zábavy, krásných předjížděcích manévrů, kontroverzních momentů a strategických bitev. Pokud se řadíte mezi fanoušky motorsportu obecně, vřele vám doporučuji poslední závod sezóny zhlédnout.

Naneštěstí není závod vysílán na žádné české televizní stanici, takže je třeba se spolehnout na internet. Firestone Grand Prix of Monterey, jak se podnik oficiálně nazývá, začíná v 21:15 našeho času. Čeká nás posledních 90 kol letošního šampionátu IndyCar Series, na jehož konci nám bude představeno jméno vítěze 109. šampionátu amerického formulového závodění.

Sdílejte na:
Zavřít