Dokáže Verstappen zlomit kletbu Monzy?

Max Verstappen vyhrál jedenáct ze třinácti závodů. Tento týden nás čeká závod na italské Monze, bude Red Bull v rukou dvojnásobného šampiona opět dominantní, nebo na něj dopadne kletba Monzy?

Královna motorsportu se po roce vrací do slavné Monzy. Max Verstappen je společně s Red Bullem v letošním ročníku opět dominantní a jen málo co dokáže Verstappenovi sebrat vítězství. Dokáže Nizozemec prolomit kletbu Monzy nebo i na neporazitelného Verstappena se podepíše?

Co je kletbou Monzy?

Ve zkratce řečeno: Pokud jeden rok na Monze vyhraješ, příští rok závod ani nedokončíš. Poslední tři roky to platilo na všechny vítěze italského okruhu. Jak to tedy začalo?

Charles Leclerc, 2020

První oběť této kletby byl Charles Leclerc.

Leclerc získal v roce 2019 vítězství na domácí půdě týmu. Ovšem následující rok – 2020 – domácí publikum z Leclercova výsledku nadšením neskákalo.

Po tom, co Kevin Magnussen odstavil svůj vůz na trati, na závodní dráhu byl povolán Safety car. Po restartu se Leclerc dostal před obě Alfy Romeo, ovšem Monačan kolo už nedokončil.

V zátáčce nesoucí název Parabolica, Leclerc ztratil kontrolu nad vozem a s tvrdým nárazem skončil v bariéře. Naštěstí vyvázl z nehody bez zranění, ale závod pro něj byl u konce.

Pierre Gasly, 2021

Po Leclercově nehodě v roce 2020, se do vedení dostal Pierre Gasly, tehdy ještě závodící za AlphaTauri. Poslední kola, byla pro Francouze dosti dramatická, protože v jeho těsné blízkosti se nacházel druhý Carlos Sainz, který také toužil po prvním vítězství. Gasly si však dokázal své vedení udržet a protnul cílovou čáru jako první.

Následující rok pro něj závod skončil již krátce po startu. Gasly měl smůlu už ve sprintu, kde v prvním kole havaroval po kolizi s Ricciardem. V hlavním závodě dokázal obkroužit pouze tři kola, pak ze závodu odstoupil.

Daniel Ricciardo, 2022

Třetí a prozatím poslední oběť kletby.

Po dramatické kolizi mezi Verstappenem a Hamiltonem ve 25 kole, přebral Ricciardo vedení. To dokázal udržet až do konce závodu a McLaren mohl oslavovat nejen vítězství Ricciarda, ale také druhé místo Landa Norrise.

Ovšem podobně jako Leclerca a Gaslyho, i Ricciarda dostihla kletba. Ve 45 kole musel Australan svůj monopost odstavit, protože z něj unikal olej. Verstappen si tak za přítomnosti Safety Caru dojel pro další vítězství.

Max Verstappen, 2023?

Čeká i stejná tragédie na Verstappena? Nebo právě on dokáže tuto kletbu prolomit? I přesto, že Red Bull je neporazitelný, vždy se může z nenadání něco stát: technický problém nebo i kontakt se soupeřem.

Pokud nás Monza něco v předcházejících letech naučila, tak to, že tento závod je nepředvídatelný, a že se může stát úplně cokoliv a vyhrát může také kdokoliv.

Jestli je tato kletba dostatečně silná, to se dozvíme až v neděli.