David Coulthard podruhé v kariéře vyhrál Závod šampionů

29. ročník Závodu šampionů se konal v Rijádu v Saúdské Arábii. Bylo to vůbec poprvé, co se tento závod jel na Blízkém východě. Zároveň to bylo poprvé od roku 1998, kdy se ho nezúčastnil žádný aktivní pilot F1. I přes tuto skutečnost se bylo na co dívat.

Závod šampionů se poprvé konal v roce 1988 ve francouzském Montlhéry. Tehdy ho vyhrál Fin Juha Kankkunen. Znovu se mu to povedlo o tři roky později. Absolutně neúspěšnějším jezdcem je ale Francouz Didier Auriol, který Závod šampionů vyhrál hned čtyřikrát. Poprvé se tak stalo v roce 1993 na španělském ostrově Gran Canaria. Zde triumfoval i v letech 1994, 1996 a 1999.

Letos se tohoto závodu poprvé od roku 1998 nezúčastnil žádný aktivní pilot F1. Sebastian Vettel prohlásil, že se chce soustředit na práci na simulátoru a Felipe Massa si užívá „důchodu“, i když by rád ještě závodil. Co se týče bývalých pilotů F1, tak dva z nich se tohoto závodu zúčastnili. Jednalo se o Juana Pabla Montoyu a Davida Coultharda. Kolumbijec navíc obhajoval vítězství z loňského ročníku, který se konal v Miami. Montoya v současné době působí v IndyCar. Nebyl, ale jediný, kdo reprezentoval tuto sérii.

Krom něho se tohoto závodu zúčastnili i Hélio Castroneves, Josef Newgarden a Ryan Hunter-Reay.

Jako každý rok, tak i tento se závodu zúčastnili i domácí závodníci. Konkrétně se jednalo o Yazeeda Al-Rajhiho a Ahmeda Bina Khanena. Z Arabského poloostrova se Závodu šampionů zúčastnili i Spojené arabské emiráty. Ty reprezentovali Khaled Al Qubaisi a Khalid Al Qassimi. Z Blízkého východu to ale není vše. Krom Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů se tohoto závodu zúčastnil i Lebanon, za který jezdili Karl Masaad, který působí v britské F4 a Mansour Chebli.

Krom těchto jezdců se Závodu šampionů zúčastnili i jezdci z virtuálního světa. Ze všech se na tuto akci dostali Nizozemec Rudy van Buren a Ital Enzo Bonito. Buren mimo jiné pracuje pro McLaren, jehož rezervním jezdcem je Lando Norris, který do tohoto závodu také nastoupil.

Brit vloni bojoval o titul v evropské F3 se Švédem Joelem Erikssonem, kterého jsme v Rijádu také viděli. Krom něho reprezentoval Švédsko i Johan Kristoffersson, který závodí v rallycrossu. Odtud pochází také další účastník Závodu šampionů Petter Solberg, který včera reprezentoval tým Norska a Dánska v Poháru národů. Jeho týmovým kolegou byl Tom Kristensen.

Barvy Německa reprezentovali Timo Bernhard a René Rast.

Na začátku dnešního dne se jela kvalifikace, kde se bojovalo i o poslední čtyři místa v závodě jednotlivců. V ní si to mezi sebou rozdali reprezentanti Mexika Memo Rojas a Abraham Calderón. Vzájemný duel nakonec vyhrál Rojas. Krom něho do skupinové fáze postoupili také již zmiňovaní Rudy van Buren, Joel Eriksson a Ahmed Bin Khanen.

Skupinu A tvořili převážně piloti z IndyCar. Juan Pablo Montoya vyhrál všechny závody, totéž se povedlo i Petteru Solbergovi ze skupiny D. Velmi vyrovnané to bylo ve skupině C. Johan Kristoffersson, René Rast a Joel Eriksson vyhráli dva závody, a nakonec rozhodoval rychlejší čas. Ten hrál v neprospěch úřadujícího šampiona DTM Reného Rasta, který včera společně s Timem Bernhardem vyhrál Pohár národů. Ani druhý Němec ale nedokázal navázat na včerejší úspěch. Co se týče Landa Norrise, tak ten při své první jízdě havaroval a nevyhrál ani jeden duel. Do vyřazovací části dále postoupili Ryan Hunter-Reay, David Coulthard, Tom Kristensen a úřadující šampion IndyCar Josef Newgarden. Tomu se ale vyřazovací část nepovedla.

Ve čtvrtfinále nastoupil proti Johanu Kristofferssonovi. Američan ale havaroval a Švéd postoupil do semifinále, kde ho porazil Petter Solberg. Proti Norovi ve finále nastoupil Brit David Coulthard, kterému ve čtvrtfinále podlehl Ryan Hunter-Reay a v semifinále Tom Kristensen.

Coulthard ve finále vyhrál obě jízdy a stal se tak podruhé ve své kariéře šampionem šampionů, čímž se stal nejúspěšnějším Britem v celé historii Závodu šampionů.