Buemi ukončil dvouletý půst, šampion zatím známý není

Buemi ukončil dvouletý půst, šampion zatím známý není

Předposlední závod aktuální sezony Formule E v New Yorku opanoval Sébastien Buemi. Závod se nevydařil Jeanu-Ericu Vergnemu a o šampionovi se tak rozhodne až zítra.

Dvouleté čekání Sébastiena Buemiho na další vítězství ve Formuli E je u konce. Švýcarský závodník totiž po startu z pole position opanoval stylem start-cíl úvodní newyorkský závod a vybojoval tak nejen svůj první triumf od Berlína 2017, ale také premiérové vítězství v šampionátu pro Nissan.

Ačkoli ale šampion sezony 2015/2016 strávil celý závod na čele, zejména v jeho první polovině neměl na růžích ustláno, neboť mu neustále dýchal na záda v té době druhý Alex Lynn. Pilota Jaguaru ovšem později vyřadily technické potíže, kvůli kterým byl nucen odstavit vůz na trati a postaral se tak o výjezd zpomalovacího vozu.

Po restartu zase musel dvojnásobný vítěz závodu 24 hodin Le Mans odrážet útoky ze strany dalšího Alexe, tentokrát Simse.

V závěru se pak na Buemiho dotahoval Mitch Evans, jenž se na 2. pozici probojoval postupně až ze 13. pozice. Na Švýcara ale nakonec recept nenašel a cílem projel se ztrátou 932 tisícin sekundy.

Společně s Buemim a Evansem se podíval na pódium také Antonio Felix Da Costa. Portugalský závodník totiž proťal cílovou pásku jako 3. Da Costův týmový kolega Alexander Sims nakonec obsadil 4. pozici před pátým Lucasem Di Grassim.

Jako šestý sice dorazil do cíle Sam Bird, Brit ale ve 2. kole poslal do hodin Josého Maríu Lópeze a obdržel za tento incident penalizaci 10 sekund, která jej v konečném účtování odsunula na 8. místo. Na 6. příčce byl nakonec klasifikován Daniel Abt a na sedmé Pascal Wehrlein.

Body si dále připsali také Wehrleinův stájový kolega Jerome D´Ambrosio, který obsadil 9. místo, a desátý Oliver Turvey ze stáje NIO.

Hrůzostrašný závod zažila stáj DS Techeetah, jejíž oba jezdci se dostali do potíží již ve 2. kole během chaosu zapříčiného zmíněnou kolizí Lópeze s Birdem.

Jean-Eric Vergne totiž v této mele utrpěl po nárazu jednak poškození nosu a po nárazu od svého týmového kolegy Lotterera také defekt pneumatiky. Němec si zase poškodil předek svého vozu a oba tak museli zamířit k mechanikům, což znamenalo pád na chvost pole.

Vergne se ovšem v dalším průběhu závodu dokázal probojovat  do nejlepší desítky zpět, v posledním kole jej ale potkala další smůla, když ve snaze uzmout Brazilcovu pozici kolidoval s Felipem Massou.

Z incidentu, do nějž se navíc připletli také Jerome D´Ambrosio, Stoffel Vandoorne a opět Vergneho parťák Lotterer, si úřadující šampion odnesl poškození předního křídla a s ním dojel do cíle až jako 15. Druhý pilot čínské stáje všem dopadl ještě hůře, když proťal cílovou pásku jako 17.

Cíl závodu nespatřili kromě již zmíněného Lynna rovněž Edoardo Mortara, který skončil ve zdi po kontaktu s Rowlandem, Robin Frijns, Maximilian Günther a Tom Dillmann.

Jean-Eric Vergne si sice v sobotu druhý titul v řadě nezajistil, před zítřejším závěrečným závodem sezony (22:00 SEČ) je stále na čele šampionátu (130 bodů) s náskokem 22 bodů na druhého Lucase Di Grassiho. Ve hře o titul ovšem stále zůstávají také třetí Mitch Evans (105 bodů) se sobotním vítězem Buemim (104 bodů), jemuž patří 4. příčka.

DS Techeetah zůstává lídrem i v hodnocení týmů, kde vede s 216 body. Ohrozit jej může již jen druhé Audi (192 bodů), které za čínskou ekipou zaostává o 24 bodů.

Sdílejte na:
Zavřít