Bottasův rallyový debut skončil pátým místem

Valtteri Bottas se umístil v Arctic Lapland Rally, která byla jeho premiérovým rallyovým představením, na páté pozici.

Během posledního lednového víkendu odstartovala slavnou Rally Monte Carlo nová sezona WRC. Kromě úvodního podniku světového šampionátu ovšem budilo mezi fanoušky motorsportu a zvláště Formule 1 pozornost ještě jedno rallyové klání a to Arctic Lapland Rally, která otevřela nový ročník finského šampionátu. Ve startovní listině této rally se totiž letos objevil také Valtteri Bottas, který si s vozem Ford Fiesta WRC odbyl svůj debut na rallyové scéně. V roli spolujezdce se po Bottasově boku představil velezkušený Timo Rautiainen, který v minulosti získal společně s Marcusem Grönhmolmem dva tituly světového šampiona.

Podnik čítající celkem deset rychlostních zkoušek zahájil vítěz tří velkých cen osmým nejrychlejším časem. V následující rychlostní zkoušce pak Bottas obsadil devátou příčku. I přesto si ale v celkové klasifikaci o jedno místo polepšil a posunul se na sedmou pozici. Třetí rychlostní zkouška pak přinesla rodákovi z Nastoly další posun v pořadí, když po čtvrtém nejrychlejším čase povyskočil na celkové páté místo. Na RZ4 pak pilot Mercedesu poprvé nakoukl díky třetímu času mezi nejlepší trio a poté, co na závěrečné vložce pátečního programu obsadil šestou příčku, zakončil první den soutěže na průběžném pátém místě.

Sobota začala pro Bottase čtvrtým časem na RZ6, po kterém se k celkovému čtvrtému místu přiblížil pouze na 3,6 desetin sekundy. Na sedmé rychlostní zkoušce se ale 29letý závodník poté, co skončil šestý, vzdálil „bramborové medaili“ na 16 sekund. Další RZ pak přinesla Bottasovi chvíli slávy, když se s 3,5 km vložkou dokázal vypořádat ze všech nejrychleji a zvítězil. V předposlední deváté RZ pak obsadil páté místo a na závěrečné, bezmála 50 km dlouhé vložce se Bottas umístil na třetí příčce.

Do cíle své rallyové premiéry dorazil Fin na pátém místě, když se před ním umístili vítěz Emil Lindholm (Volkswagen GTI R5), druhý Teemu Asunmaa, třetí Juha Salo a čtvrtý Henrik Pietarinen (všichni Škoda Fabia R5), jehož náskok na pilota královny motorsportu nakonec v cíli činil 45,9 desetin sekundy.

Valtteri Bottas ovšem nebyl během 54. ročníku Arctic Lapland Rally jediným startujícím zajímavým pro fanouška Formule 1. Do soutěže totiž nastoupil také účastník 109 velkých cen Mika Salo. Bývalý pilot Sauberu, Ferrari nebo Toyoty, který se letos podniku zúčastnil po devítileté přestávce již po páté, obsadil s vozem Škoda Fabia R5 11. místo.