Bottas: Verstappen mě pořád hnal doprava

Bottas: Verstappen mě pořád hnal doprava

Valtteri Bottas řekl, že Max Verstappen „ho pořád tlačil doprava“ během incidentu v boxové uličce. Bál se, že VC Monaka bude zničena.

Bottas byl druhý za svým týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem, na trať ale v rané části závodu vyjel safety car. Zastávka v boxech od Red Bullu byla ale rychlejší a tým vypustil Verstappena přímo do cesty Bottase.

Mezi jezdci došlo ke kontaktu a Verstappen natlačil Bottase na zídku, která byla po finově pravé ruce. Jezdec Mercedesu dostal defekt, takže byl nucen ke druhé zastávce v boxech.

Druhou zastávku byl schopen absolvovat během safety caru, čímž se propadl pouze na 4. místo za Sebastiana Vettela. V konečném pořadí obsadil 3. místo, jelikož Verstappen dostal 5 sekund penalizaci.

„To byla ta věc, která udělala závod těžkým,“ řekl Bottas. „Zastavil jsem ve stejný čas jako Lewis. Než jsem zastavil, udělal jsem mezi námi mezeru.

Z nějakého důvodu byla naše zastávka pomalá. Maxe jsem měl po boku, přestože byl předtím za mnou. Byli jsme bok po boku, já jsem si držel svojí lajnu a on mě pořád natlačoval doprava.“

„Došlo mezi námi ke kontaktu a já jsem narazil do zdi, jelikož už jsem neměl místo, kde bych mohl uhnout. Upřímně, myslel jsem si, že když zajedu podruhé do boxů, propadnu se na chvost startovního pole, naštěstí jsem ale ztratil jen jednu pozici navíc. Měli jsme štěstí v neštěstí. Mohlo to být horší.“

Verstappen uvedl, že Red Bull udělal vše správně a že nevěděl, že je vedle něj Bottas.

„Nevěděl jsem, že je někdo vedle mě, jelikož mě vypustili,“ řekl. „Prostě jsem jel, celé to bylo hodně těsné. Byli jsme před nimi, je škoda, že jsme se srazili, neviděl jsem ho.“

Stevardi se domnívali, že Verstappen porušil článek 28.13a sportovních regulí,  který uvádí, že vozy „nesmějí být uvolňovány z pozice garáže nebo zastávky v boxech způsobem, který by mohl ohrozit personál v boxech nebo jiného řidiče“.

Na rozdíl od článku 28.13d, který výslovně odkazuje na auto „považované za vypuštěné v nebezpečném stavu“ a vyžaduje 10 sekundový stop-go trest, pravidlo, které Verstappen porušil, nemá zvláštní trest.

Proto byl stejně jako v podobném a nedávném případě potrestán 5 sekundovou penalizací a obdržel 2 trestné body.

Na dotaz, zda považuje trest jako dostačující, Bottas odpověděl: „Je to složité, jelikož neexistuje způsob, jakým bych mohl dostat zpět pozice, o které jsem přišel. Samozřejmě až na tu, kterou jsem po Maxově penalizaci obdržel zpět.

Ale pozici, kterou jsem ztratil ve prospěch Sebastiana (Vettel – pozn. redakce), už nikdy zpět nedostanu. Dostal penalizaci, za mě je to OK. Víc na to nemám co říct.“

Sdílejte na:
Zavřít