Bottas jako další pilot zpochybňuje zákaz ohřívacích deček

Bottas jako další pilot zpochybňuje zákaz ohřívacích deček

Pilot Alfy Romeo Valtteri Bottas se stal dalším jezdcem, který zpochybnil kontroverzní myšlenku formule 1, která se chce od příští sezony zbavit zahřívacích deček.

Formule 1 se snaží postupně snižovat množství tepla, které mohou dečky vnášet do pneumatik. Cílem toho je jejich odstranění. Od myšlenky snížit letos jejich teploty ze 70 na 50°C se nakonec opustilo, ale momentálně platí, že pneumatiky Pirelli se od příštího roku nebudou předehřívat vůbec.

V loňském roce Max Verstappen předpověděl „hodně nehod“, pokud dojde k odstranění deček, zatímco Lewis Hamilton z Mercedesu nedávno kritizoval změny jako „nebezpečné“.

Bottas zaujímá o něco diplomatičtější přístup, stále ale varuje, že dostat pneumatiky do provozního okna je obtížný úkol.

„Je to relativně nová věc pro vozy formule 1, jsou velmi těžké a dostat pak pneumatiku do optimální teploty není jednoduché. Pirelli se velmi tvrdě snaží to zlepšit. Nicméně je zřejmé, že zahřívání je problém, když nemáte dečky. Ale Bahrajn je pravděpodobně nejsnazší trať na zahřívání pneumatik, takže se to vlastně dalo zvládnout.“

Fin vysvětlil, že pneumatiky se mohou také rychleji opotřebovat v důsledku změny pravidel.

„Nárůst tlaku je masivní, když začínáte za studena a končíte na 100°C, takže to samozřejmě výrazně zvyšuje opotřebení pneumatiky. Nemám pocit, že by to byla správná cesta, ale myslím si, že na tom tvrdě pracují a samozřejmě nezáleží na nás pilotech, co se stane v budoucnu.“

Sdílejte na:
Zavřít