Analýza: Favorita na titul nemusíme mít ani před prázdninami

Analýza: Favorita na titul nemusíme mít ani před prázdninami

Španěl Fernando Alonso se domnívá, že i letošní sezóna bude velmi vyrovnaná a opět se o titul bude ucházet několik závodníků. Zároveň je velkým překvapením, že jedním z favoritů je i Lewis Hamilton.

Fernando Alonso se stal třetím vítězem ve třetím závodě letošního ročníku, v Číně totiž nenašel přemožitele a bezpečně zvítězil před druhým Kimi Räikkönenem a třetím Lewisem Hamiltonem.

Nejúspěšnější čtyři závodníky prvních závodů dělí aktuálně v šampionátu jezdců pouze dvanáct mistrovských bodů, stejně vyrovnaný je i boj v poháru konstruktérů, kde čtyřka nejlepších týmů (Red Bull, Ferrari, Lotus, Mercedes) utekla zbytku startovního pole.

Není se tedy čemu divit, že Fernando Alonso stále odmítá favorizovat některého z jezdců do pozice kandidáta na zisk letošního mistrovského titulu.

„Myslím si, že je stále příliš brzy pro konkrétní jména,“ varuje dvojnásobný šampión z let 2005 a 2006. „Musíme si počkat minimálně do letní přestávky, kdy již reálně uvidíme, jaké rozestupy mezi jednotlivými jezdci a týmy jsou. Doufejme, že ve skupině favoritů na zisk titulu budeme i po letní pauze.“

„Věřím také, že i Felipe by mohl být součástí této skupiny, vůz je konkurenceschopný a úvod sezóny se nám vyvedl. Myslím si, že společně s Lotusem, Mercedesem a Red Bullem jsme v současné chvíli na stejné úrovni, nevšiml jsem si, že by měl některý z týmů výraznější výhodu,“ poznamenal dále španělský závodník, který ve Ferrari působí od roku 2010.

Fernando Alonso také poznamenal, že v letošní sezóně bude kromě štěstí rozhodovat také práce s citlivými pneumatikami Pirelli. Právě v tomto ohledu je na tom ale letos Ferrari společně s Lotusem velmi dobře. Španěl se také vrátil ke svému nešťastnému odstoupení ze závodu v Malajsii, které jej stále mrzí, zároveň ale poznamenal, že se něco podobného může stát každému z jezdců.

„Počkejme si na další upgrady našeho vozu a uvidíme, zda-li bude štěstí opravdu přát připraveným,“ navrhl v rozhovoru pro SkySports.

„Stalo se to Nicovi (Rosbergovi) v Austrálii, také měl technické problémy a závod nedokončil, podobně jsem na tom byl i já v Malajsii. Byla to sázka do loterie, buď křídlo vydrží a my z toho vytěžíme maximum, nebo nevydrží a budeme muset odstoupit,“ vrací se k událostem z minulého měsíce Alonso.

Je Hamilton kandidátem na titul?

Jedním z největších překvapení letošní sezóny je bezpochyby forma Lewise Hamiltona, o kterém se před začátku ročníku hovořilo nejvíce. Nebylo totiž jasné, jak se dokáže vypořádat s odchodem od McLarenu a jestli toho časem nebude litovat. Namísto toho si připsal již druhé pódiové umístění v řadě.

Forma vozu MP4-28 není stále zcela ideální, takže se dá předpokládat, že tento hazard Hamiltonovi opravdu vyšel, byť je stále ještě příliš brzy na to, abychom Mercedes řadili mezi top týmy startovního pole. Otázkou zůstává, zda-li může být se třetím místem z Číny Hamilton spokojený, protože do závodu v Šanghaji odstartoval z pole posiiton.

„Jsem velmi spokojený se třetím místem, ale naše tempo v závodě nebylo zcela ideální,“ uvědomuje si Hamilton, který se v samotném závěru závodu musel bránit útokům Sebastiana Vettela, který jel na čerstvějších pneumatikách a rychle Brita stáhl. „Je tu určitě ještě několik oblastí, na které je třeba se zaměřit a samozřejmě chceme do Bahrajnu přivést další novinky pro náš vůz.“

„Nesmíme usnout na vavřínech, i konkurence bude tvrdě pracovat na svém voze a týmy, které v současné době bojují ve středu startovního pole, mohou brzy bojovat s námi. Musíme proto dělat o to větší pokroky a snažit se porážet ty nejlepší jezdce. Celkově jsem ale s vozem spokojený, naše rychlost v kvalifikacích je dobrá, jen na tempu v závodech je stále potřeba zapracovat,“ řekl dále britský závodník, mistr světa z roku 2008.

Svou charakteristikou by okruh v bahrajnském Sakhiru mohl nejvíce sedět vozům Lotus a Red Bull, je ale v současnosti velmi těžké tipovat, kdo bude příští týden největším favoritem. Dočkáme se čtvrtého vítěze ve čtvrtém závodě letošní sezóny?

Sdílejte na:
Zavřít