Abiteboul: Sirotkin si zaslouží svou šanci

Abiteboul: Sirotkin si zaslouží svou šanci

Šéf týmu Renault Cyril Abiteboul se nechal slyšet, že si Sergey Sirotkin zaslouží získat šanci u týmu Williams pro příští rok.

O druhé místo u Williamsu je v tuto chvíli veliký zájem, jelikož se stalo posledním volným místem pro příští sezónu. Mezi velké adepty na sedačku patřil od začátku také Paul di Resta, o kterém se v posledních dnech tolik nemluví. Pozornost vzbudil Robert Kubica, který v posezónních testech v Abú Dhabí odjel slušnou porci kol a zdálo se, že má Williams vybráno.

V tu chvíli se začalo skloňovat jméno mladého Rusa, který doteď působil ve formuli 1 pouze coby testovací a náhradní pilot. Kromě toho, že nabídl Williamsu obrovskou sumu peněz, má Sirotkin největší zkušenosti s vozy moderní specifikace než kterýkoliv jiný adept.

Sirotkin byl v posledních dvou sezónách testovacím jezdcem Renaultu a má zkušenosti ze sedmi pátečních tréninků, z toho šest jich odjel v Renaultu. Poprvé se v kokpitu F1 během závodního víkendu objevil už se Sauberem během pátečního tréninku na GP Ruska 2014.

Abiteboul tvrdí, že si mladý Rus své místo ve formuli 1 zaslouží, jelikož odvádí skvělou práci, což podle něj dokázal i v posezónních testech.

„Upřímně musím říct, že jsme vždycky byli překvapeni jeho výkony,“ oznámil šéf Renaultu v rozhovoru pro Motorsport.com.

„Během některých tréninků neměl moc štěstí, myslím, že ve dvou nebo třech trénincích, které s námi absolvoval, ho zastihly technické problémy, které neměly žádnou spojitost s jeho schopnostmi.“

„Když mu ovšem bylo umožněno jezdit, dokazoval všem, že má velkou rychlost a také byl schopný porozumět autu, což je veliký plus.“

„Myslím si, že je to pozoruhodné. I s velice omezenými zkušenostmi ve formuli 1 uměl porozumět autu naprosto dokonale, a to nám bezpochyby hodně pomohlo,“ řekl Abiteboul.

Sergey Sirotkin nahrazoval letos během prvních tréninků Nica Hülkenberga, který tak měl omezenější čas na seznámení se s vozem a tratí. Abiteboul ale tvrdí, že díky dobré zpětné vazbě ze strany Rusa nebyla tato ztráta příliš bolestivá.

„Sergey během vývoje pomáhal jak na voze, tak i na simulátoru. Doopravdy, z pohledu jeho rychlosti, loajality, soustředění a odvedené práce věřím, že si své místo ve formuli 1 skutečně zaslouží.“

„Je složité říct, jak rychlý by byl v porovnání s týmovým kolegou, ale určitě potřebuje dostat svou šanci,“ zdůraznil šéf francouzského týmu.

Cyril Abiteboul mimo jiné věří, že Renault pomohl zviditelnit Sirotkina natolik, aby se stal jedním z kandidátů na sedačku u Williamsu pro příští rok.

„Je od přírody šikovný a velice rychlý, ale v moderní formuli 1 tyto aspekty nepřicházejí samy od sebe. Musíte do toho vložit mnoho úsilí, a proto si myslím, že je Sergey lepším závodníkem, než kterým byl teprve před dvanácti měsíci.“

„Mohu říct, že pokud o něm Williams stoprocentně uvažuje, můžou poděkovat také nám, jelikož jsme Sirotkinovi pomohli se zlepšit ve všech možných ohledech,“ myslí si Abiteboul.

Na oznámení kompletního jezdeckého složení Williamsu si podle některých zpráv budeme muset počkat až do ledna příštího roku.  V tuto chvíli ale okolnosti přispívají právě ruskému závodníkovi, který by se tak stal třetím Rusem, jenž se zúčastnil Grand Prix vozů Formule 1.

Sdílejte na:
Zavřít