Živě: Velká cena USA

Živě: Velká cena USA

Živý komentář k Velké ceně USA 2014 v Austinu.

Závod začíná ve 21:00

Vítejte po třech týdnech abstinence u dalšího závodu Formule 1! Dnes se jede na Okruhu Amerik v Austinu Velká cena USA!

Všechny tři tréninky ovládl Lewis Hamilton, avšak pole-position si ukradl Nico Rosberg, zatímco Hamilton získal druhé místo a stěžoval si na problémy s brzdami. V druhé řadě se postaví oba Williamsy s Bottasem na třetím místě. Kompletní výsledky kvalifikace zde. Kvyat však obdržel penalizaci +10 na startu za nový motor, Button +5 míst za novou převodovku. Vettel po kompletní výměně pohonné jednotky do startu odstartuje z boxové uličky.

Pirelli do Austinu přivezlo prostřední kombinaci ze své nabídky – žlutou měkkou směs a bílou středně tvrdou směs. Týmy odhadují, že nejpoužívanější a nejideálnější strategie bude se dvěma zastávkami. Výjimkou by mohl být Vettel, který by se po startu z boxové uličky mohl pokusit o pouze jednu zastávku, v trénincích předváděl opravdu dlouhé stinty. Další informace o Okruhu Amerik v Austinu zde.

Závod

 ZK – Zahřívací kolo bylo odstartováno, Nico Rosberg za sebou vede sedmnáct vozů na projížďku po Okruhu Amerik. Vettel čeká v boxech.

ZK – Všichni startují na žluté měkké směsi pneumatik Pirelli krom Kvyata, Hülkenberga a Vettela, kteří odstartují na středně tvrdé směsi.

ZK – Piloti už se řadí na startovní pole a Vettel jede na konec boxové uličky.

1/56 – Velká cena USA 2014 byla odstartována!

1/56 – Rosberg si udržel první pozici před Hamiltonem, Bottase se propadl za Massu. Na pátém místě jede Alonso, který dobře odstartoval. Ricciardo se z pátého propadl na sedmé místo. Před ním Magnussen. Na dlouhé zadní rovince se však před Magnussena Ricciardo dostal.

1/56 – Safety Car! Nehoda mezi Sergiem Perezem a Adrianem Sutilem! Perez do boxů zajíždí se zlomeným předním zavěšením. Sutil zůstal stát v místě nehody na výjezdu ze zatáčky číslo 16. Perez strefil i zadní část Kimiho Räikkönena, ten z toho však vyvázl na první pohled bez významného poškození.

2/56 – Piloti se za Safety Carem vyhýbají mnoha karbonovým úlomkům v zatáčce číslo šestnáct.

3/56 – Pořadí za Safety Carem: ROS, HAM, MAS, BOT, ALO, RIC, RAI, MAL, VER, GRO, KVY, MAG, GUT, BUT, HUL, VET. Po výjezdu Safety Caru bylo mnoho vozů v boxech, například Button, Magnussen, Vettel a další.

4/56 – Na konci tohoto kola zajede Safety Car zpět do boxů a závod bude restartován. Rosberg zdržuje.

5/56 – Rosberg na to dupl a s klidem si udržel první místo. Bottas zaútočil na Massu, avšak neúspěšně. Ricciardo si vyšlápl na Alonsa, který se propadá za něj na šesté místo. Za Alonsem na sedmém místě jede vůz číslo sedm – Kimi Räikkönen.

6/56 – Devátý Vergne zaútočil na osmého Maldonada, který zatím letos je bez bodu. Místo si před Vergnem však pohlídal. Bottas to opět zkusil na Massu, opět neúspěšně. Do souboje se chtěl vložit Ricciardo, ale byl příliš vzadu a nakonec se sám musel bránit Alonsovi.

7/56 – Mercedesy už mají náskok, avšak Hamilton je těsně za Rosbergem. Vettel je momentálně na patnáctém místě, před ním jede Hülkenberg. Hamilton dostal zprávu, že je na tom dobře s palivem.

8/56 – Nyní Hamilton zajel nejrychlejší kolo a je pouze 0,6 sekundy za Rosbergem. Po závodě stewardi vyšetří incident mezi Perezem a Sutilem. Gutierrez, Vergne, Button a Maldonado jsou vyšetřováni za příliš vysokou rychlost za Safety Carem.

9/56 – Ricciardo v rádiu diskutuje stav svých pneumatik s týmem. Pomalu mu odchází zadní pneumatiky. Rosberg nyní zajel nový nejrychlejší čas.

10/56 – Rozestup mezi Mercedesy se pohybuje kolem 0,6-0,8 sekundy. Grosean nyní s pomocí DRS zaútočil na devátého Vergneho, ale ten se urputně ubránil. Lotus zde na rozdíl od zbytku roku nevypadá vůbec špatně. Maldonado je osmý, Grosjean desátý.

11/56 – Stewardi rozhodli, že Jenson Button moc rychle za Safety Carem nejel. U ostatních se zatím neví. Vettel jede stále na patnáctém místě, stěžuje si na to, že se se svým vozem velmi pere a v zatáčkách klouže.

12/56 – Maldonado a Gutierrez obdrželi penalizaci 5 sekund stop&go, kterou si můžou odbýt během pitstopů. A vzápětí se k nim přidává i Vergne, který byl z příliš vysoké rychlosti také usvědčen. Alonso dostal zprávu, že je na tom s rychlostí velmi dobře.

13/56 – Hamilton je stále za Rosbergem, je to mezi nimi velmi vyrovnané. Ačkoliv si Hamilton stěžoval na brzdy v kvalifikaci, nyní vypadají zcela v pořádku. Mezitím Ricciardo velmi rychle stahuje před sebou jedoucí Williamsy. Rosberg si stěžuje na to, že jeho levá přední pneumatika je hotová.

14/56 – Ricciardo už je těsně za Bottasem, který je stejně rychlý jako Massa. Nyní se však musí bránit právě útočícímu Australanovi, který se nechal před závodem slyšet, že cílem je pódium. Na konci čtrnáctého kola Massa i Ricciardo zajíždí do boxů. Dostane se Ricciardo před Bottase díky pitstopu? Ricciardo přezul na středně tvrdou směs, Massa na měkkou. Vyjeli zpět za desátým Grosjeanem.

15/56 – Nico Rosberg zajíždí z prvního místa pro pitstop, přezul na středně tvrdou směs. Bottas také v boxech. Rosberg se vrací na druhém místě, Bottas se vrací až za Massou a Ricciardem, i když těsně. Maldonado a Vergne v boxech.

16/56 – Je vyšetřován Magnussen a Gutierrez za nebezpečné vypuštění z pitstopu. Bottas velmi těsně za Ricciardem, naznačil útok. Na konci kola zajíždí do boxů Hamilton. Alonso a Grosjean v boxech také.

17/56 – A Rosberg se vrací do vedení! Hamilton vyjíždí na druhém místě. Bottas vypadá to chytl druhý dech a hodně dotírá na Ricciarda. Stále se však snaží neúspěšně. Někde máme žlutou vlajku. Räikkönen zajíždí ze třetího místa do boxů.

18/56 – Je to Nico Hülkenberg, který odstupuje z Velké ceny USA! Není to nehoda, vypadá to na selhání techniky. Force India odjíždí z USA bez bodů. Na trati závodí už pouze patnáct vozů. Čeká se, až maršálové vůz Hülkenberga odstaví. Díky pitstopům se Vettel posunul na jedenácté místo, stavěl při Safety Caru.

19/56 – Třináctý Grosjean dotírá na Gutierreze. Rosberg při pitstopech získal, Hamilton na něj ztrácí dvě a půl sekundy. Rosberg má tedy trošku klid.

20/56 – Grosjean úspěšně zaútočil na Gutierreze, který při tom zpomalil a pustil tak před sebe i Jean-Erica Vergneho. Vettel si stěžuje, že po celý víkend zajížděl časy na rozmezí 1:44/1:45 a nyní má problémy zajet 1:46. Vettel je momentálně desátý.

21/56 – Problémy v boxech mezi Magnussenem a Gutierrezem zůstanou nepotrestány.

22/56 – Fantastická bitva mezi Alonsem a Buttonem, takovéhle souboje chceme vidět. V několika zatáčkách po sobě si neustále vyměňovali pozice, ale Button se prozatím ubránil. Button ještě nestavěl od Safety Caru. Mezitím na čele se Hamilton dotáhl zpět na Rosberga, je za ním o sekundu pozadu.

23/56 – Hamilton už je těsně za Rosbergem, který se nyní musí usilovně bránit. Button se stále drží na ojetých pneumatikách před Alonsem.

24/56 – A Alonso na konci cílové rovinky optimisticky zaútočil na Buttona a prošlo mu to, Button se propadá. A na konci zadní rovinky se před Rosberga dostává Lewis Hamilton! Bylo to velmi těsné, ale nakonec se Hamilton před Rosberga dostal. Hamilton je v této fázi o hodně rychlejší.

25/56 – Momentální pořadí: HAM, ROS, MAS, RIC, BOT, MAG, ALO, BUT, VET, GRO, VER, RAI, MAL, KVY, GUT.

26/56 – A je tu něco nevídaného! Vettela předjíždí Grosjean v Lotusu! A Vettel se propadá i za Vergneho a zajíždí do boxů pro nové pneu.

27/56 – Grosjean nyní zaútočil i na Buttona stále trápícího se na starých pneumatikách a posouvá se na osmé místo! Magnussen v boxech.

28/56 – Button povoláván do boxů a ten se ironicky po dlouhém trápení ptá: „VÁŽNĚ?! URČITĚ JSTE SI JISTÍ?“

29/56 – Grosjean a Vergne v boxech.

30/56 – Bottas v boxech podruhé. Střední směs.

32/56 – Ricciardo povoláván do boxů. Přezouvá na střední směs a vrací se zpět na čtvrtém místě před Bottasem, který po svém pitstopu zajel velmi rychlé kolo.

33/56 – Massa začal dohánět Mercedesy a stáhl jejich náskok pod pět sekund, avšak nyní zajíždí do boxů pro středně tvrdou směs. Vrací se ale až za Ricciarda! Ricciardo se dostává na pódium, Massa se propadá na čtvrté místo. Hamilton je povoláván do boxů.

34/56 Rosberg se posouvá zpět do čela, dostal pokyn, aby na to šlápl. Daniel Ricciardo zajel nejrychlejší kolo závodu. Na konci kola Rosberg zajíždí do boxů.

35/56 – Hamilton s velkým přehledem zůstává v čele! Rosbergův pitstop byl dost pomalý. Němec možná ještě něco i ztratil. Ricciardo s Massou nejsou od Rosberga moc daleko, konkrétně necelé čtyři sekundy. Maldonado zajíždí do boxů. Uvolňuje tak místo Räikkönenovi, který za ním nějakou dobu teď jel, a ten může dojet Alonsa na šestém místě.

37/56 – Rosberg v posledním kole na Hamiltona nahnal sekundu, zajel nejrychlejší kolo a utekl Ricciardovi, který nyní ztrácí už přes pět sekund.

38/56 – Massa na to také šlápl a začíná stahovat Ricciarda, rozestup je pod dvě sekundy. Rosberg na to opravdu tlačí, přes obrubníky jde velmi tvrdě. Vergne se ptá na možnost Safety Caru z důvodu uvolňování se kusu umělé trávy na výjezdu jedné ze zatáček.

39/56 – Rozdíly v poli jsou velmi vyrovnané. Maldonado je vyšetřován za překročení maximální rychlosti v boxech.

40/56 – Vettel naznačil útok na Magnussena. Rosberg mezitím pomalu ukusuje náskok Hamiltona. Ten však nyní zajel nové nejrychlejší kolo.

41/56 – Maldonado obdržel penalizaci za překročení rychlosti v boxech. Penalizace je to 5stop&go, která se mu pravděpodobně přičte k výslednému času, pokud tedy ještě nebude mít pitstop. Lotus to na twitteru komentuje slovy „Očividně je Pastor dneska velmi rychlý. Všude…“

42/56 – Na posledním místě jede Gutierrez v Sauberu. Na čtrnáctého Maldonada ztrácí přes osmnáct sekund a nyní ještě zajíždí do boxů. Hamilton zajel další nové nejrychlejší kolo. Opět tedy navyšuje náskok na Rosberga. Kvyat z osmého místa zajel pro pitstop.

43/56 – Räikkönen zajíždí do boxů pro měkkou směs pneumatik ze sedmého místa. Ferrari riskuje a pro měkké pošle i Alonsa, který je šestý. Kimi si vrací na třináctém místě.

44/56 – Alonso taktéž v boxech pro měkkou sadu pneumatik Pirelli. Vrací se na opět na šestém místě, na Räikkönena měl velmi dobrý náskok. Avšak Vettel se před Alonsa v první zatáčce dostal, takže Španěl se propadá na sedmé místo.

46/56 – Alonso se nakonec na zadní rovince s pomocí DRS před Vettela dostal a vrací se na šesté místo.

47/56 – Hamilton dostal varování, aby se vyhýbal již zmiňovanému uvolněnému kusu umělé trávy na výjezdu za zatáčky číslo 19.

48/56 – Risk s měkkými pneumatikami se moc nevyplatil Räikkönenovi, který je třináctý, na Maldonada ztrácí přes dvě sekundy, ale je před ním vláček dalších vozů. S osmi koly do konce to pro Fina nevypadá na body.

49/56 – Fernando Alonsa nyní zajel nejrychlejší kolo závodu. Mezitím Räikkönen se na třináctém místě na měkkých pneumatikách trápí! Předjel ho nyní Kvyat v Toro Rossu a Räikkönen se propadá na čtrnácté místo, které je dnes místem předposledním.

50/56 – Vettel v boxech, dnes po čtvrté. Williams podezřívá, že Ricciardo má problémy a pohání Massu, aby mu zatopil. Ztrácí na něj necelé dvě sekundy.

51/56 – Vergne nyní velmi agresivně vytlačil Grosjeana z tratě, došlo k menšímu kontaktu. Grosjean se propadl za Maldonada. Na Grosjeana nyní útočí i Kvyat, avšak neúspěšně. Massa na Ricciarda ztrácí už jenom 1,5 sekundy.

52/56 – Kvyat udělal chybu, vyjel mimo trať a pustil tak před sebe Kimiho Räikönena. Incident mezi Grosjeanem a Vergnem bude vyšetřen po závodu.

53/56 – Vergne nyní předjel Buttona. Grosjean je očividně v problémech po velké rány, kterou obdržel od Vergneho. Maldonado útočí na Buttona. Räikkönen zajíždí do boxů. Problémový závod pro Fina.

54/56 – Grosjeanova formule nevypadá moc dobře ovladatelná, Romain je neustále mimo trať.

55/56 – Vettel předjel Buttona a dostává se na desáté místo. Hamilton se nyní do těchto soubojů na chvostu pole připlétá a předjíždí vozy o kolo. Vettel předjíždí i Maldonada a jde na deváté místo.

56/56 – Grosjean se v posledním kole dostává pod modrými vlajkami díky Rosbergovi před Buttona. Lewis Hamilton si dojíždí pro vítězství. Maldonado ještě v posledních pár zatáčkách zdolává Vergneho a posouvá se na deváté místo!

KONEC! Velkou cenu USA 2014 vyhrává Lewis Hamilton a navyšuje tak náskok na Rosberga v šampionátu!

Konečné pořadí: HAM, ROS, RIC, MAS, BOT, ALO, VET, MAG, MAL, VER, GRO, BUT, RAI, GUT, KVY. Odstoupili Perez, Hülkenberg a Sutil.

Na konec musíme vyzdvihnout některé piloty – Hamilton, který si opět našel cestu před Rosberga; Ricciardo, který si poradil s Williamsy a dojel na pódiu; Vettel, který bojoval navzdory čtyřem pitstopům a startu z boxové uličky a celý Lotus za skvělý závod, i když škoda Grosjeana.

To je pro dnešek vše, uvidíme se příště v Brazílii!

Sdílejte na:
Zavřít