Živě: Velká cena Německa

Živě: Velká cena Německa

Živý komentář k Velké ceně Německa 2014.

Závod začíná ve 14:00.

Vítejte u našeho živého komentáře k Velké ceně Německa na Hockenheim Ringu.

V kvalifikaci zvítězil domácí jezdec Nico Rosberg, jež měl cestu k pole-position značně ulehčenou tím, že jeho jediný rival, týmový kolega Lewis Hamilton, v Q1 utrpěl selháním pravé přední brzdy a skončil v bariéře. Kvalifikoval se jako šestnáctý, avšak startovat nakonec bude jako dvacátý, kvůli penalizaci za výměnu převodovky, která se během jeho nehody poškodila. V přední řadě Rosberga doplní Fin Valtteri Bottas, který opět předvedl skvělý výkon a porazil Massu, který startuje za ním na třetím místě. Kompletní startovní pole naleznete zde.

V Německu poprvé letos vozy jedou bez propojeného předního a zadního zavěšení (tzv. FRIC systém). Dle výsledků tréninku a kvalifikace to trošku zpomalilo Mercedes, u kterého se to očekávalo, neboť jeho systém byl považován za nejkomplexnější. Velmi tím utrpěl také Lotus. Na druhou stranu to vypadá, že to pomohlo Sauberu, jinak rozložení sil týmů zůstává přibližně stejné.

Ani týmy ani Pirelli si ještě před závodem nejsou jisti ideální strategií, ale obecně se počítá se dvěma zastávkami. Pirelli přivezlo nejměkčí pneumatiky ze své nabídky: žlutou měkkou a červenou super-měkkou. Závod je vypsán na 67 kol a počítá se se zhruba 20% šancí na déšť. Tato šance se však před závodem zvýšila, neboť ještě před závodem Porsche Cup, který se jel před velkou cenu F1, na okruhu pršelo. Dle posledních předpovědí déšť nejvíce hrozí okolo konce závodu.

Závod

Před závodem se to nad okruhem mračí, ale déšť je očekáván nejdříve ke konci závodu.

Všichni startují na super-měkkých pneumatikách, krom Räikkönena, Grosjeana a Hamiltona, kteří potřebují zkoušet alternativní cesty dopředu.

ZK – Nico Rosberg se odlepil ze startovního roštu a vyjíždí do zahřívacího kola. Následují jej všechny ostatní vozy, nikdo stát nezůstal.

ZK – Vozy už se řadí na startovním poli, pouze pár okamžiků zbývá do startu.

1/67 – Pět červených světel zhaslo a je odstartováno!

1/67 – A máme nehodu ihned v první zatáčce! Velká nehoda mezi Kevinem Magnussenem a Felipem Massou, který se převrátil na střechu! Vyjíždí Safety Car! Další nešťastný start do závodu pro Felipeho Massy. Massa vystupuje sám a odchází pryč. Magnussen pokračuje v závodě. Došlo ke kontaktu mezi koly a Massu to vystřelilo do vzduchu.

1/67 – Při startu pomalu odstartoval Jules Bianchi, který se propadl na poslední místo. Díky nehodě se však dostal před Magnussena a Kobayashiho. Vettel se při startu dostal na třetí místo, Ricciardo se při vyhýbání se nehodě Massy a Magnussena propadl mimo body. Räikkönen se posunul na deváté místo.

2/67 – Safety Car zajede do boxů v tomto kole.

3/67 – Restart se obešel bez změn. Hamilton předjel Chiltona a jede na šestnáctém místě. Magnussen zajel do boxů, ale neodstupuje a vrací se na trať.

4/67 – Hamilton zaútočil na Maldonada a posouvá se na patnácté místo. Výborně odstartoval i Jenson Button, který momentálně jede na šestém místě za Hülkenbergem po startu z jedenáctého místa.

5/67 – Hamiltonovi to jede, předjíždí Gutierreze a Grosjeana a je na třináctém místě!

6/67 – Momentální pořadí: ROS, BOT, VET, ALO, HUL, BUT, PER, KVY, RAI, VER.

6/67 – Rosberg ujíždí Bottasovi, už má náskok dvě a půl sekundy. Na druhou stranu Bottas má v zádech Vettela.

7/67 – Ricciardo předjíždí Sutila a posouvá se na jedenácté místo. A před Sutila se dostává i Hamilton, ale bylo to natěsno a došlo k malému kontaktu. Incident v první zatáčce mezi Massou a Magnussenem je vyšetřován.

8/67 – Rosberg zajíždí jedno nejrychlejší kolo za druhým a na Bottase už má náskok 4 a půl sekundy.

9/67 – Žluté vlajky! Došlo k malému kontaktu mezi Perezem a Kvyatem, který se Mexičana pokusil předjet v zatáčce, ale nakonec se tam oba nevešli. Kvyat se roztočil a vyjel mimo trať, vrací se zpět až na dvacátém místě. Ricciardo a Hamiltom předjeli Vergneho a jedou na devátém a desátém místě.

11/67 – Za Perezem je nyní vláček Räikkönen, Ricciardo a Hamilton. Hamilton naznačil předjetí u vlásenky, ale pořadí se nezměnilo.

12/67 – Nyní se ale před Räikkönena dostal Ricciardo, Hamilton se o to pokusil také, ale Räikkönen se ubránil.

13/67 – Alonso jako první v boxech ze čtvrtého místa.

14/67 – Hamilton agresivně zaútočil na Räikkönena, probrzdil a urazil kus Räikkönenova předního křídla. Ricicardo se jim vyhýbal a za Hamiltona se také propadl. Ricciardo zajíždí do boxů.

15/67 – Alonso se z boxů vrátil za Räikkönena. Vettel a Hülkenberg v boxech.

15/67 – Vettel se z boxů vrací před Alonsa a společně pak předjeli Kimiho Räikkönena, ze kterého lítali další kusy karbonu.

16/67 – Rosberg a Bottas v boxech. Ve vlásence máme žluté vlajky kvůli úlomkům vozu Kimiho Räikkönena.

18/67 – Hamilton a Räikkönen  a Grosjean ještě stále nestavěli v boxech. Hamilton jede na druhém místě, Räikkönen s otlučeným Ferrari na šestém místě.

19/67 – Po pitstopu se na čele udržel Rosberg, Bottas vyjel až za Hamiltonem, který startoval na tvrdší žluté směsi a ještě nestavěl. Bottas nicméně jede přímo za ním na nových žlutých pneu a potřebuje se před něj dostat.

20/67 – Lewis Hamilton nedělá Bottasovi problémy a pouští ho před sebe, v rádiu dostal zprávu, že není důležité snažit se udržet ho za sebou, ale co nejvíce prodloužit tento stint.

21/67 – Räikkönen ze šestého místa v boxech. Z měkké žluté směsi přezouvá na červenou super-měkkou.

22/67 – Kvyat na patnáctém místě udělal chybu na výjezdu ze třetí zatáčky, dostal se do smyku a díky tomu se před něj dostal Maldonado. Perez se dostává před Grosjeana na jedenáctém místě. Za nimi je Kimi Räikkönen, který nyní předjel Sutila. Räikkönen nyní útočí na Grosjeana.

23/67 – Perez dostal rozkaz, aby šetřil palivo. Räikkönen se dostává před Grosjeana na dvanácté místo.

24/67 – Räikkönen se dostává před Pereze a jede nyní na jedenáctém místě.

25/67 – Druhý Bottas na prvního Rosberga ztrácí jedenáct a půl sekundy. Hamilton jede pět sekund za Bottasem a nyní ho dohnali Vettel s Alonsem.

26/67 – Romain Grosjean zajel do boxů na svůj první pitstop, přezul na super-měkkou směs. Hamilton posledním, kdo nestavěl.

27/67 – Räikkönen už se dostal před Vergneho a Magnussena a jede na devátém místě. Na superměkké směsi mu to jede.

27/67 – Hamilton jede do boxů, vrací se na osmém místě za Ricciardem a před Räikkönenem.

28/67 – Romain Grosjean končí, prý ztratil výkon. Vůz odstavuje vedle tratě.

28/67 – Vergne dostal penalizace pěti sekund stop&go za překračování limitů tratě a získávání výhody.

29/67 – Hülkenberg se potýká s nějakými problémy s nastavením vozy, zuřivě přehazuje knoflíky na svém volantu a vede o tom bouřlivé diskuze se svým inženýrem.

30/67 – Hamilton předjíždí Ricciarda a posouvá se na sedmé místo.

30/67 – Hamilton naznačil útok na Buttona ve vlásence, ale dotkl se ho a poškodil své přední křídlo. Zůstává na sedmém místě. Z replaye jde vidět, že Hamilton se vrhl na vnitřek Buttona na poslední chvíli a jeho křídlo utrpělo poměrné rozsáhlé škody.

31/67 – Hamilton se však před Buttona dostává v dalším kole. Button zajíždí do boxů.

33/67 – Hamilton je nyní za Hülkenbergem. Obávám se, že domácí pilot nebude schopný ho za sebou držet moc dlouho.

33/67 – A na dlouhé rovince před vlásenkou se Hamilton před Hülkenberga dostává.

34/67 – Alonso ze čtvrtého místa v boxech. Räikkönen si stěžuje na nedostatek přítlaku a potřeboval by do boxů, dostává však odpověď, že musí vydržet ještě čtyři kola. 

35/67 – Räikkönen si však trvá na svém a říká, že prostě musí stavět a téměř si svůj pitstop vykřičel. Inženýr povoluje a Ferrari míří do boxů.

35/67 – Vettel byl v boxech pro super-měkké pneu a vrátil se těsně před Alonsa na měkkých pneu, který ho vzápětí předjíždí. Hamilton zajel nové nejrychlejší kolo.

36/67 – Daniel Ricciardo přezouvá na super-měkké pneumatiky. Räikkönen se ze své zastávky vrátil na dvanáctém místě na měkkých pneumatik.

37/67 – Vettel nyní zahřál své superměkké pneumatiky a opět dohání Alonsa.

38/67 – Pořadí: ROS, BOT, HAM, HUL, ALO, VET, BUT, RIC, VER, MAL, MAG, VER, RAI, SUT, PER, GUT, KVY, BIA, KOB, CHI a ERI.

39/67 – Nyní ale Alonso předjel Nica Hülkenberga, stejně tak udělal i Vettel. Hülkenberg se propadl na šesté místo. Vergne zajíždí do boxů.

39/67 – Mercedes Hamiltonovi nebude měnit poškozené přední křídlo s tím, že by ztratili příliš mnoho času. Ricciardo zajíždí nejrychlejší kolo.

40/67 – Rosberg si stěžuje na velmi sjetou levou přední pneumatiku.

41/67 – Valtteri Bottas v boxech, vrací se za Hamiltona, který si stěžuje na velmi ojetou levou přední, podobně jako jeho kolega.

42/67 – Nico Rosberg v boxech z prvního místa. Přezul na měkkou směs, stejně jako Bottas. Zůstává na prvním místě.

42/67 – Sebastian Vettel musí šetřit palivo. Hamilton je povoláván do boxů.

43/67 – Hamilton měl bezproblémový pitstop, o něco rychlejší než Rosbergův. Přezouvá na super-měkkou směs, bude na ní zhruba třináct kol a pak bude muset stavět ještě jednou, alespoň podle rádia. Vyjel z boxů na pátém místě.

44/67 – Hamilton ihned zajíždí nejrychlejší kolo. Alonso je pouze kousek za Bottasem, Vettel je kousek za Alonsem a Hamilton je osm sekund za Vettelem.

46/67 – Vettel však nyní uhýbá a jede do boxů. A máme žluté vlajky! Hoří Toro Rosso Daniila Kvyata, který je očividně velmi rozhořčen.

 47/67 – Toro Rosso je odstaveno za vlásenkou, je zakázáno DRS a stále tam vlají žluté vlajky.

48/67 – Hamilton už je za Alonsem, stahuje průměrně sekundu a půl za kolo.

49/67 – Žluté vlajky jsou pryč, DRS povoleno a Hamilton se dostává před Alonsa a nyní dohání Bottase.

50/67 – Sutil se roztočil v poslední zatáčce a pravděpodobně mu zhasl motor. Vlají žluté vlajky.

51/67 – Hamilton naposledy v boxech. Armáda maršálů se nyní snaží vůz odtlačit, Safety Car ven muset nebude.

53/67 – Bottas nyní musí dbát o pneumatiky, protože do konce zbývá ještě třináct kol a jeho pneumatiky už jsou zhruba tak staré. Bojí se o to, že ho dožene čtvrtý Hamilton s novými super-měkkými pneumatikami.

55/67 – Hamilton už se dostal před Alonsa, na Bottase ztrácí pouhých sedm sekund.

56/67 – Alonso v boxech ze čtvrtého místa, přezouvá na super-měkké pneumatiky a vrací se na sedmém místě.

57/67 – Ricciardo se velmi pěkně dostal před Buttona na páté místo.

57/67 – Hamilton už jenom pět sekund ztráty na Bottase. Alonso se dostává před Buttona na šesté místo.

59/67 – Bottas dostává zprávu, aby se nesnažil moc tvrdě Hamiltonovi bránit, jde mu především o to, aby dojel do cíle.

59/67 – Alonso se nyní přetahuje o páté místo s Ricciardem. Alonso jede na červených, Ricciardo na žlutých pneumatikách.

61/67 – Hamilton už je přímo za Bottasem, který jede na velmi starých pneumatikách, které použil i v kvalifikaci. Hamiltonovy supersofty ale už také nevypadají nejlépe. Ricciardo se stále skvěle brání Alonsovi.

63/67 – Alonso se konečně dostává před Ricciarda po dalším skvělém souboji.

63/67 – Williams dává Bottasovi zprávu, že pneumatiky zatím drží a může na to trošku šlápnout. Hamiltonova levá přední červená pneumatika vypadá čím dál tím hůř, za Bottasem trpí ještě více.

65/67 – Räikkönen dostal zprávu, že za pár minut by se nad okruhem mohlo objevit pár kapek. Zbývají tři kola Räikkönen je jedenáctý.

65/67 – Bottasovi i Hamiltonovi se teď do cesty připletli Kobayashi a Maldonado o kolo zpět.

66/67 – Hamilton si stěžuje, že Bottas je příliš rychlý na rovinkách.

67/67 – Poslední kolo! Bottas je před posledním nájezdem do vlásenky, kde se Hamiltonovi dnes dařilo předjíždět, příliš daleko.

KONEC! Nico Rosberg vyhrává svou domácí Velkou cenu Německa! Valtteri Bottas dojíždí do cíle těsně před třetím Hamiltonem. Alonso dojíždí čtvrtý, Ricciardo pátý těsně za ním.

To je pro tento víkend vše. Uvidíme se opět za týden v Maďarsku!

Sdílejte na:
Zavřít