Živě: Kvalifikace – VC Singapuru

Živě: Kvalifikace – VC Singapuru

Živý komentář ke kvalifikaci na Velkou cenu Singapuru 2013.

Kvalifikace začíná v 15:00.

Vítejte u živého komentáře ke kvalifikaci na Velkou cenu Singapuru 2013. Horkým favoritem na pole position je Sebastian Vettel, který vyhrál druhý a třetí trénink, ale rozhodně nesmíme zapomenout ani na Lewise Hamiltona, který vyhrál první trénink a vloni zde získal pole position. V dobré formě zde je i Mark Webber a Romain Grosjean.

Připomeňme si, že oproti loňské verzi tratě nám zde letos chybí šikana v zatáčce číslo deset a také byl položen nový asfalt v zatáčkách 1-4, který nabízí více přilnavosti. Díky těmto změnám by mohly být letošní časy přes sekundu lepší, než vloni.

Místo šikany číslo 10 nalezneme pouze středně pomalou zatáčku na druhý stupeň.

Důležité je také vědět, jaké pneumatiky přivezlo Pirelli. Pro zdejší okruh přivezlo měkkou kombinaci super měkké (červené) a středně tvrdé (bílé) gumy. Kvůli velkému rozdílu ve výkonnosti (zde několik sekund) očekávám, že i v Q1 budou i top týmy jezdit se super měkkou směsí.

S počasím by při dnešní kvalifikaci by neměl být nejmenší problém, dle aktuálních informací je v Singapuru poměrně suchá a horká noc s teplotami vzduchu okolo 30°C. Podobnou teplotu má i asfalt na trati.

Aktuální pohled na Singapur…

 

Helmy a pití mechaniků Caterhamu.

Horká novinka: drncavá singapurská trať údajně nebyla moc hodná k páteři Kimiho Räikkönena, který si po třetím tréninku začal stěžovat na bolavá záda. Navzdory tomu se však pokusí kvalifikovat co nejvýše.

Charles Pic už sedí ve svém Caterhamu a chladí se…

 

Kimi Räikkönen i se svými bolavými zády už je také v kokpitu.

 Q1

20:00 – Zelená světla na konci boxové uličky svítí, ale ven se nikdo nežene, někteří piloti ještě ani nejsou v kokpitu, například Mark Webber a Sebastian Vettel.

18:00 – Prvním mužem na trati je Pastor Maldonado, který plánuje tři měřená kola na středně tvrdé směsi.

17:00 – Už více než polovina pilotů je na trati. Maldonado v prvním měřeném kole.

16:00 – Räikkönen kvůli bolavým zádům nenajezdil moc kol ve třetím tréninku, v tabulce byl až dvanáctý, nyní však už krouží po trati.

15:00 – Všichni piloti v této počáteční fázi Q1 mají nasazené středně tvrdé pneu. Chtějí nejdříve trošku více pogumovat a zahřát trať.

15:00 – Pastor Maldonado zajel první měřený čas: 1:48.458. Za ním Button, di Resta, Raikkonen a Sutil.

14:00 – Nyní na první místo přijel Massa, vzápětí ho překonal Romain Grosjean a pár dalších lidí, ale nakonec je z nich nejrychlejší Lewis Hamilton.

13:30 – Hamiltonův čas je 1:47.087.

12:50 – Asi jen polovina pilotů už zajela čas.

12:00 – U týmů na chvostu pole Caterhamu a Marussie už vidíme super měkké pneumatiky. Fernando Alonso trošku proklouzl druhou zatáčkou. Pastor Maldonado má také problémy s utrhnutou zádí vozu.

11:00 – Nico Rosberg nyní zajel nejrychlejší kolo, za ním je druhý Alonso.

11:00 – Saubery už jsou také na super měkké směsi. Red Bully ještě nevyjely. Společně s nimi ještě Perez.

10:00 – Hamilton získává opět druhé místo za svým kolegou, třetí je Grosjean. Hülkenberg nyní zajel nejrychlejší prostřední sektor, ovšem on jede na super měkké směsi. Většina lidí na středně tvrdé směsi zajíždí do boxů pro super měkkou taktéž.

8:00 – A Nico Hülkenberg jde na první místo o devět desetin, zajel absolutně nejrychlejší všechny tři sektory.

7:00 – Red Bully vyjely z boxů. Perez stále v boxech. Možné problémy pro Mexičana?

6:30 – Očividně nemá, zrovna opustil garáž na super měkkých. Red Bully jsou na středních pneu.

5:30 – První Vettelův čas byl o čtyři desetiny pomalejší, než Hülkenbergův a jde na druhé místo. Webber je ve velmi rychlém kole.

5:00 – A jde na první místo o jednu desetinu před Hülkenberga. Zajel dva nejrychlejší sektory – 1:45.271

4:30 – Mercedes Nica Rosberga na super měkkých pneumatikách najíždí do měřeného kola.

3:00 – Rosberg na super měkkých je pochopitelně rychlejší, než Webber. Jde na první místo, ale vzápětí ho mnoho pilotů překonává! Perez, Button, Alonso, Hamilton…

1:30 – Momentálně je první Hamilton. Narozdíl od Red Bullů a Lotusů ale své kolo zajel na super měkké směsi.

0:50 – Momentálně je v drop out zóně Felipe Massa! Před chvilkou přešel na super měkkou směs, stihne to?

0:00 – Van der Garde během svého snažení pohladil zadním kolem zeď, ale jde před obě Marussie. Charles Pic je však o něco málo rychlejší. Poslední šance pro Massu a pár dalších.

Konec! Nejrychlejším mužem Q1 je Lewis Hamilton. Vypadávají Chilton, Bianchi, van der Garde,  Pic, Maldonado a di Resta na Force Indii!

Nakonec jedinými, kteří zajely svůj čas na střední směsi byly Red Bully na šestém a sedmé místě a Grosjean na čtrnáctém.

Potěšený nebude Pastor Maldonado, který skončil už v Q1 a byl poražen svým týmovým kolegou nováčkem Bottasem, který byl šestnáctý a byl o více než půl sekundu rychlejší, než právě Maldonado. Dobré zprávy pro krajana Kimiho Räikkönena. Massa se na poslední chvíli posunul na třinácté místo a zachránil si tak zadek.

Tempo Red Bullu na střední směsi naznačuje, jak rychlí budou na super měkké směsi. Trošku se bojím, že to bude zdrcující dominance Vettela a Webbera.

Q2

15:00 – Zelená světla svítí. Ven se nikdo nežene.

13:30 – Prvním mužem venku na trati je Kimi Räikkönen. Jeden a červených super měkkých pneumatikách. Stejně tak i Ricciardo a Massa.

12:50 – Na trať už pospíchá i Rosberg a Alonso…A v podstatě i velká část ostatních vozů.

12:20 – Vypadá to, že některé z vozů vyjely na super měkkých pneumatikách použitých v první kvalifikaci.

11:00 – Kimi Räikkönen v prvním měřeném kole, jede na použitých pneu a má natankováno na dvě měřená kola.

10:00 – První Räikkönenův čas 1:44.794. Hamilton v Q1 byl o tři desetinky rychlejší. Nico Rosberg v rychlém kole. Vettel a Webber ještě nevyjeli, podobně jako Button a Perez a Grosjean.

8:30 – Aktuálních TOP5 – Rosberg, Hamilton, Alonso, Hülkenberg, Räikkönen.

7:30 – Nejrychlejší čas Rosberga je 1:43.892. Vypadá to, že použité super měkké pneu jsou momentálně rychlejší, než úplně nové.

7:00 – Vettel a Grosjean vyjíždí na trať. Räikkönen a spol naopak zajíždí dovnitř.

5:30 – Grosjean, Vettel a Webber nyní mají trať jenom pro sebe. Mercedesy, které jsou nyní na čele se chystají na další výjezd a ostatní týmy pravděpodobně také. Vettel s Grosjeanem za sebou začínají svá měřená kola.

3:00 – Vettelovo kolo velmi hladké, bez problémů, neagresivní, ale velmi rychlé. Vettel je o téměř sekundu rychlejší, než Rosberg. Webber je o osm desetin pomalejší. Vettel jezdí prostě neuvěřitelně! Jeho Red Bull je perfektně vyvážený, skvěle ovladatelný, prostě perfektní stroj. Absolutně bez problémů je Vettel nyní na čele s Webberem o osm desetin za ním. Tomu říkám dominance.

1:00 – Pro ty co to zajímá: Vettelův čas e 1:42.905.

0:30 – Mercedesy nakonec zůstávají v klidu v garáži a v Q2 už se neobjeví.

0:00 – Čas vypršel, většina pilotů však ještě dojíždí svá kola.

Konec Q2! Nejrychlejším mužem Q2 je Sebastian Vettel ve velkém stylu. Vypadávají: Hülkenberg, Vergne, Räikkönen, Perez, Sutil, Bottas.

Další příšerná kvalifikace pro Kimiho Räikkönena. Naopak velkou radost musí míst u Sauberu, se kterým se Esteban Gutierrez dostal do Q3! Kolega Hülkenberg skončil na jedenáctém místě.

Kimi Räikkönen dojel do garáže, vystoupil a rovnou odešel na pořádnou masáž zad. Z replaye jde vidět, že jezdí s dost nízkým vozem a dost to v něm skáče, nechtěl bych být na jeho místě.

Jak říká Martin Brundle, bude to skvělý souboj o druhé místo na startu. Vítejte ve Formuli Vettel.

Q3

10:00 – Zelená světla, na konci uličky už je mnoho vozů. Překvapivě i Vettel a Webber vyjíždějí mezi prvními a pokusí se o dva stinty.

9:00 – Räikkönen už jde po paddocku převlečený do trička a kraťasů a už z jeho chůze jde poznat, že jeho záda na tom nejsou nejlépe.

8:30 – V garáži zůstává Gutierrez, Alonso, Massa, Alonso a Ricciardo.

8:00 – Vettel najíždí do měřeného kola. Button jede na střední směsi pneumatik. Všichni ostatní na super měkké. McLaren zřejmě udělá to, co již letos udělal několikrát. Button si zajede jedno pomalé měřené kolo na středních pneumatikách a zítra odstartuje s téměř novými středními pneumatikami a bude mít strategickou výhodu.

6:00 – Vettelovo první měřené kolo – 1:42.841.

6:00 – Nico Rosberg jde na druhé místo, Webber třetí, Hamilton čtvrtý, Grosjean pátý… Button jak předvídáno na to zrovna moc netlačí, ani nedokončuje měřené kolo a zajíždí zpět do boxů.

4:30 – Tím, že Button vyjel a zajel měřený první a druhý sektor se umístí před kýmkoli, kdo v zájmu strategie vůbec nevyjede.

3:50 – Všichni v boxech, připravují se na druhý výjezd, krom Ferrari, které využívá prázdné trati a Massa nyní vyjíždí na trať. Alonso ještě chvíli čeká.

2:50 – Alonso, Rosberg a všichni ostatní krom Vettela, Buttona a Gutierreze vyjíždí také z boxů pro poslední pokusy. Red Bull se Vettela ptá, zda by zvládl ještě rychlejší kolo, Vettel si myslí, že ještě jednu dvě desetiny by stáhnout zvládl. Red Bull se tedy rozhodl, že nemá cenu ho posílat na trať, vystupuje z vozu a to je od něj pro Q3 vše.

1:00 – Button a Gutierrez taktéž na trati.

0:45 – Massa v měřeném kole.

0:00 – Čas vypršel, ještě však hodně časů přijde.

KONEC Q3! Sebastian Vettel v klidu získává pole position! Za ním Rosberg, Grosjean, Webber, Hamilton, Massa, Alonso, Button, Ricciardo, Gutierrez.

Massa překonal Alonsa! Dodrží své sliby o tom, že nyní už jezdí jenom za sebe a o Fernanda se starat nebude? Uvidíme zítra?

Skvělý výkon jistě předvedl i Romain Grosjean, který s omezenými jízdami v prvních dvou trénincích dokázal zajet třetí nejlepší čas a zítra bude startovat o deset míst výše, než jeho kolega Kimi Räikkönen.

To je ode mě pro dnešek vše. Uvidíme se zítra u živého komentáře k samotnému závodu v Singapuru. Přeji pěkný zbytek dne.

Sdílejte na:
Zavřít