Živě: Kvalifikace – VC Japonska

Živě: Kvalifikace – VC Japonska

Živý komentář ke kvalifikaci na VC Japonska.

Kvalifikace začíná v 7:00.

Vítejte u živého komentáře ke kvalifikaci na Velkou cenu Japonska.

V trénincích jsme pokaždé viděli na čele někoho jiného. V prvním tréninku byl nejrychlejší Lewis Hamilton, v druhém Sebastian Vettel a ve třetím Mark Webber. Není tedy moc jasné, kdo bude nejrychlejším v kvalifikaci.

Připomínám, že Pirelli zde v Japonsku nabízí středně tvrdou (bílou) a tvrdou (oranžovou) směs pneumatik, tudíž to nejtvrdší ze své nabídky.

Na obrázku si můžeme připomenout, jak Suzuka vlastně vypadá. Na pár vlásenek je to velmi rychlý okruh složený ze středně rychlých a velmi rychlých zatáček. Společně s Monakem je to jediný okruh s jedinou DRS zónou a to na startovní rovince.

Q1

20:00 – Zelená světla a první část kvalifikace začíná! Nikdo se ven nežene.

18:00 – Prvním na trati je Sauber Estebana Gutierreze.

16:00 – 1:33.380 – První Gutierrezův čas. Na trať vyjel Kimi Räikkönen.

14:00 – A Kimi Räikkönen na čele.

10:00 – Trať se nám hodně zaplnila a podobně i tabulka časů. V polovině první části kvalifikace máme na čele Fernanda Alonsa. Vettel s Webberem ještě nevyjeli na trať. V boxech je s nimi jenom pár pilotů.

5:00 – Mark Webber vyjel na trať.

3:30 – Mark Webber na čele, ale jede ještě jedno měřené kolo.

3:00 – Červené vlajky! V zatáčce číslo jedenáct se na voze Jeana Erica Vergneho objevily plameny a kouř! Vystupuje z vozu, který hasí traťoví maršálové, trénink stále stojí. Vergne je momentálně na šestnáctém místě. Postup do Q2 tedy zatím garantován nemá.

3:00 – Zopakujeme si zatím pořadí: WEB, HAM, ALO, VET, BUT, GRO, BOT, HUL, PER, RAI. Na sestupových pozicích jsou zatím BIA, CHI, VDG, PIC, SUT, GUT.

3:00 – Čekáme na restart, na konci boxové uličky stojí už Mercedes Nica Rosberga a za ním mnoho dalších vozů. Všichni stihnou pouze jedno měřené kolo.

3:00 – A všichni vyjíždí z boxů na trať, rychlejší vozy budou mít problém s pomalejšími vozy před sebou. Všichni mají středně tvrdou směs, krom Grosjeana na nové tvrdé směsi.

2:30 – V boxech zůstává pouze HAM, WEB, ALO, VET a BUT.

KONEC Q1! Nejrychlejším mužem byl Romain Grosjean na nejtvrdších pneumatikách! Vypadávají SUT, VER, CHI, PIC, VDG, BIA.

Chilton se předvedl se svou Marussií, když překonal nejen svého kolegu Bianchiho, ale i oba Caterhamy. Oba Williamsy po několika neúspěšných kvalifikacích se po dlouhé době dostaly z Q1.

Q2

15:00 – Zelená světla svítí a prvním vozem na trati je Paul di Resta ve Force Indii.

13:00 – Di Resta najíždí do prvního měřeného kola.

11:30 – 1:33.000 – to je první měřený čas Q2 Paula di Resty.

11:00 – Romain Grosjean je na trati opět na tvrdé směsi pneumatik, je na nich extrémně rychlý, jak už dokázal při Q1, kdy jako jediný prolomil čas 1:32, zatímco všichni ostatní jezdili na měkčí směsi.

10:00 – Räikkönen má nové tvrdé pneu na voze a jde na první místo! Grosjean na použitých tvrdých pneu jde na druhé místo. Zajímavý přístup od Lotusu.

8:00 – Alonso a Hamilton v měřených kolech.

7:00 – A oba překonali Lotusy na tvrdých pneu. První je Alonso s časem 1:31.828.

6:00 – Jenson Button jde za Alonsa a Hamiltona na třetí místo. Byl objasněn původ požáru na voze Vergneho. Přehřáli se mi zadní brzdy a vzňaly.

5:00 – Sebastian Vettel v letmém kole. Mark Webber po výjezdu z boxů zdržel poměrně významně Sergia Pereze, který naštěstí právě dokončil své měřené kolo.

3:00 – Sebastian Vettel jde do čela. Mark Webber jde za něj. Třetí Alonso na Vettela ztrácí půl sekundy. Možná to zase tolik napínavé nebude.

1:40 – Romain Grosjean na středně tvrdé směsi jde na třetí místo, nejvíce času na Red Bull ztratil v poslední šikaně, přes dvě desetiny.

1:00 – Ricciardo bude mít v Q2 pouze jednu šanci.

0:00 – Čas vypršel, ale čekáme na mnoho dalších časů.

KONEC Q2! Nejrychlejším mužem byl opět docela pohodlně Sebastian Vettel. Vypadávají PER, DIR, BOT, GUT, MAL, RIC.

Dobrý výkon od Valtteriho Bottase, který ve své první sezoně už po několikáté v kvalifikaci překonal Maldonada, který jezdí svou třetí sezonu.

Q3

10:00 – Zelená světla! První na trati trošku překvapivě Sebastian Vettel a Mark Webber.

9:00 – A připojuje se k němu i pár dalších pilotů, včetně Lewise Hamiltona. Všichni na střední směsi pneumatik.

8:00 – Vettel v prvním měřeném kole. Vysílačkou dostává zprávu o tom, že mu nefunguje systém KERS! Jak to ovlivní jeho kvalifikaci? Jeho čas 1:31.312. Webber je rychlejší o tři desetiny! Že by Suzuka nepřála Vettelovi?

5:00 – Máme pouze čtyři měřené časy. První Webber, za ním Vettel, Alonso a Hamilton, který na Webbera ztrácí sekundu.

4:00 – Zbytek pilotů pojede pouze na jedno, nebo dvě měřená kola.

3:00 – Trať se pomalu začíná zaplňovat. Red Bully opět na trati, stejně tak Räikkönen a za ním vyjíždí i všichni ostatní.

2:00 – Všichni stihnou jedno měřené kolo, těm rychlejším by se pořád mohlo povést zajet dvě.

1:00 – Prvním v měřeném kole je Räikkönen, druhé kolo už nestihne. Vettel také v letmém kole, jeho KERS už funguje.

0:00 – Čas vypršel, stále mnoho časů k dokončení.

KONEC Q3! Mark Webber získává pole position před Sebastianem Vettelem!

Webber poprvé tuto sezonu překonává Vettela v kvalifikaci a přerušuje tak jeho šnůru pole positions. Dokáže zítra získat i své první vítězství?

První řadu tudíž ovládly Red Bully, v druhé řadě máme Hamiltona a Grosjeana. Ve třetí řadě budou zítra stát Massa s Rosbergem. Za nimi ve čtvrté budou vozy Hülkenberga a Alonsa a v páté řadě Kimi Räikkönen a Jenson Button.

To ode mě bylo pro dnešek vše, uvidíme se opět zítra u závodu, pokud ovšem nezaspíme. :)

Sdílejte na:
Zavřít