Živě: Kvalifikace – VC Brazílie

Živě: Kvalifikace – VC Brazílie

Živý komentář ke kvalifikaci na Velkou cenu Brazílie 2013.

Kvalifikace začíná v 17:00.

Vítejte u živého komentáře k poslední kvalifikaci letošní sezony! Ke kvalifikaci na Velkou cenu Brazílie!

Celý víkend je Sao Paulo zahaleno v oblacích a všechny tři tréninky se odjely za deště, více či méně silného. V prvních dvou trénincích byl nejrychlejší Nico Rosberg, avšak v dnešním třetím tréninku byl nejrychlejší Mark Webber. Dnes jsou podmínky o něco horší, než v pátek. V kvalifikaci bychom se přesto měli dočkat především přechodných zelených pneumatik.

Největším favoritem na pole position je jako vždy Sebastian Vettel, který se během tréninků na trati moc neukázal. Vzhledem k Weberovo rychlosti se však předpokládá, že Vettel opět bude nejrychlejší. Nico Rosberg vypadá, že mu mokré podmínky nevadí, taktéž se řadí k favoritům. Zapomenout nesmíme ani na Lotusy, které vypadají rychle a ve třetím tréninku obsadili druhé a třetí místo.

Q1

Za moment začínáme, na okruhu stále prší a údajně se déšť ještě zhorší.

20:00 – Zelená světla svítí! Na konci boxové uličky už stála fronta vozů, mezi které se výjezdu připletly ještě vozy Marussie, které vyjely trošku pozdě a nezbylo na ně místo.

19:00 – Rosberg dostává příkaz, aby předjel všechny pomalejší vozy, například Maxe Chiltona. Na trati jsou úplně všichni. Lewis Hamilton je prvním v měřeném kole.

17:30 – Lotusy a Toro Rossa vyjely na použitých přechodných pneu, zbytek pole na nových.

17:00 – První měřené kolo Hamiltona – 1:25.342. Hamilton zůstává první i poté, co zbytek pole odjel svá kola, zbytek pole se však stále mění, protože jsou stále zajížděna nová nejrychlejší kola. Lewis Hamilton se v druhém měřeném kole zdržel a nezlepšil svůj čas.

15:00 – Vettel momentálně na druhém místě za Hamiltonem. Třetí Rosberg. Vypadá to, že obě Ferrari se trápí s přetáčivostí. Pic významně zdržel Grosjeana v rychlém kole.

13:00 – Webber momentálně až devátý, v druhém sektoru na Hamiltona ztrácí přes sekundu.

12:00 – Kovalainen je až na patnáctém místě, pokaždé ho zdrží nějaké pomalejší auto. Nejdříve se zdržoval za Marussiemi a nyní za Caterhamem Charlese Pica.

11:00 – Někteří zajíždí do boxů pro nové pneu.

9:00 – Heikki se trápí i na nyní prázdné trati, za pomalejšími vozy jeho přechodné pneumatiky přišli o mnoho z jejich životnosti. Většina vozů v boxech.

7:00 – Gutierrez nyní jedním ze tří na trati, se svým Sauberem se na rozdíl od svého kolegy Hülkenberga na mokru pere. Je až na devatenáctém místě.

5:00 – Vergne jeden z prvních zpět na trati na nových pneu, je momentálně sedmnáctý. Ricciardo v druhém Toro Rossu patnáctý.

4:30 – Déšť se proměnil v pouhé poprchávání a na trati máme už vyjetou sušší stopu, podmínky se začínají zlepšovat. Vypadá to, že většina vozů už nevyjede na trať, ve snaze zachránit čerstvou sadu přechodných pneumatik do dalších částí kvalifikace.

3:00 – Na trati jsou pouze piloti, kteří musí bojovat o postup do Q2. Mezi ně patří Kovalainen, Ricciardo, Maldonado, Vergne, Gutierrez a další.

2:00 – Sutil také vyjel na trať. Gutierrez se zlepšil, avšak stačí to pouze na sedmnácté místo, což je první v knock-out zóně.

1:00 – Heikki Kovalainen se velmi zlepšil, zajel absolutně nejrychlejší třetí sektor a jde na páté místo. Fin hlásí, že trať se zlepšuje ve všech sektorech.

0:00 – Čas vypršel, pár časů ještě však přijde.

KONEC Q1! Nejrychlejším mužem Hamilton, vypadávají Maldonado, Gutierrez, Pic, van der Garde, Bianchi a Chilton.

Maldonado vypadává v Q1, jeho týmový kolega Valtteri Bottas zde opět vypadá silně, postupuje do Q2 z dvanáctého místa. Vettel nebyl od Hamiltona daleko, pouze pár setin. Grosjean na mokru vypadá pomaleji, než Kovalainen.

Všechny vozy splnili pravidlo 107%.

Q2

15:00 – Trať se oproti Q1 zlepšila a na konci boxové uličky už čeká fronta vozů. Pro Q2 je však očekáván lehký déšť.

14:00 – Prvním na trati je Rosberg, všichni krom Vettela na trati.

13:30 – Vettel se až teď vydává na trať. Rosberg mezitím už začal jeho první měřené kolo, jeho první sektor byl velmi dobrý.

12:00 – Rosberg zajel tři absolutně nejrychlejší sektory a jde na první místo. Kolega Hamilton je o něco pomalejší a jde na druhé místo.

11:30 – Felipe Massa na třetím místě, ihned ho však nahrazuje Fernando Alonso.

11:00 – Mark Webber pokazil své první kolo, na druhou stranu Vettel v jeho prvním kole byl nejrychlejší a jde na první místo.

9:30 – Hamilton nyní zajel nejrychlejší první sektor. V knock-out zóně nyní jsou Perez, Hülkenberg, di Resta, Sutil, Button, Bottas a Grosjean.

9:00 – Hamilton si zlepšil svůj čas na třetím místě, v druhém a třetím sektoru na Rosberga a Vettela ztratil.

8:00 – Všichni piloti na trati, Webber jde na čtvrté místo za něj Grosjean. Alonso na šestém.

7:00 – Felipe Massa na devátém místě se pere se svým Ferrari, které je na mokru velmi přetáčivé.

6:30 – Někteří piloti zajeli do boxů.

6:00 – Většina pilotů v boxech. Mnoho vozů nazulo nové přechodné pneumatiky.

5:30 – Mezitím je Vettel v rychlém kole, nejrychlejší prostřední sektor.

5:00 – Vettel si svůj čas zlepšil o šest setin.

4:00 – Felipe Massa nyní zajel nejrychlejší první sektor. Jediným mužem v boxech je Vergne.

3:30 – Paul di Resta se zmůže jenom na jedenácté místo. Massa se zlepšil a jde na šesté místo před Alonsa.

2:30 – Fernando Alonso zajel velmi dobré kolo jde na druhé místo.

2:00 – Ale ale! Romain Grosjean se vytáhl a jde na první místo před Vettela. Bottas se trápí, je pouze na třináctém místě, velká doprava Finovi nepřeje.

1:30 – Ricciardo jde na osmé místo a vysunul Kovalainena na jedenácté místo. Vypadá to, že se nám trošku více rozpršelo.

0:00 – Čas vypršel, mnoho důležitých časů však ještě přijde. A bouračka! Sergio Perez to se svou snahou přehnal a končí v bariéře u páté zatáčky! Vyjížděl ze zatáčky, najel na obrubník a ustřelil mu zadek a zamířil přímo do bariéry. Je v pořádku.

KONEC Q2! Nejrychlejším mužem Romain Grosjean, vypadávají Kovalainen, di Resta, Bottas, Perez, Button a Sutil.

Smůla pro McLaren i pro Force Indii, oba vozy obou týmů vypadávají. Smůlu měl i Heikki Kovalainen, kterému se nepovedlo zajet čisté kolo a je pouze jedenáctý. Vypadá to, že Vettel zde bude mít více konkurence než obvykle. V závěru kvalifikace také zesílil déšť, který pilotům v posledních šancích moc nepomohl.

Déšť hodně zesílil, po okruhu nyní jezdí Safety Car, který zkoumá podmínky. Možná bude třetí část kvalifikace o chvilku odložena.

17:48 – Vskutku, třetí část kvalifikace byla o deset minut odložena, začne v 18:00. Pravděpodobně se v Q3 dočkáme mokrých pneumatik.

17:58 – Třetí část opět odložena kvůli množství vody na trati. Další zprávu bychom měli dostat v 18:05.

18:06 – Další odložení na 18:15. Při tom všichni tvrdí, že už by se na mokrých pneu dávno dalo jezdit.

18:14 – Medical Car opět na trati, pravděpodobně už budeme začínat, déšť totiž ustal.

18:15 – Spletl jsem se, další odložení o deset minut, start posunut na 18:25.

18:24 – Medical Car opět kontroluje trať a všichni se modlí, aby se už jelo.

18:25 – Q3 začne za pět minut, trať už je v pořádku. Další odložení už pravděpodobně nehrozí.

Q3

Red Bully Sebastiana Vettela a Marka Webbera už čekají na konci boxové uličky. Připojil se k nim i Jean Eric Vergne. Všichni na modrých mokrých pneu.

10:00 – Zelená světla! Konečně!

8:30 – Všichni piloti na trati. Mark Webber jako první najíždí do měřeného kola.

6:30 – Vettel nejrychlejší, vypadá to však, že přechodné pneumatiky za chvilku opět uvidíme. Romain Grosjean jel nejrychlejší kolo, ale opustil ho a zajel do boxů pro přechodné pneu. Vettel říká, že chce také přechodné.

5:00 – Ostatní také zajíždí do boxů pro přechodné. První je nyní Vettel, druhý Rosberg, třetí Hamilton.

3:00 – Romain Grosjean jde na přechodných pneumatikách na první místo. Vettel už však zajel nejrychlejší první sektor.

2:00 – Mark Webber jde na první místo, ale vzápětí ho překonává právě Vettel. Vettel je přes sekundu rychlejší!

1:00 – Rosberg zajel velmi rychlé kolo, avšak na Vettela ani zdaleka nemá, jde na druhé místo. Hamilton jde na čtvrté za Webbera.

0:30 – Fernando Alonso jde na druhé místo! Stále však má Vettel náskok přes sekundu!

0:00 – Čas vypršel, mnoho důležitých časů však ještě přijde.

KONEC Q3! Pole position získává Sebastian Vettel! Za ním Rosberg, Alonso, Webber, Hamilton, Grosjean, Ricciardo, Vergne, Massa a Hülkenberg.

 

Toť vše z kvalifikace, uvidíme se zítra u poslední velké ceny sezóny 2013 – Velké ceny Brazílie! Přeji příjemný zbytek večera.

Sdílejte na:
Zavřít