Živě: 3. trénink – VC Singapuru

Živě: 3. trénink – VC Singapuru

Živý komentář ke třetímu tréninku na Velkou cenu Singapuru 2013.

Třetí trénink začíná ve 12:00.

Vítejte u živého komentáře k závěrečnému tréninku na Velkou cenu SIngapuru na městském okruhu Marina Bay. 

V prvním tréninku byl na čele tabulky Lewis Hamilton s Mercedesem, v druhém tréninku však neohroženě dominoval Sebastian Vettel, který byl o šest desetin rychlejší, než druhý Mark Webber a třetí Nico Rosberg na něj ztrácel už celou sekundu. Už například Jenson Button byl udivený nad rychlostí rakouského týmu. Kimi Räikkönen zase řekl, že Vettel je zde neporazitelný.

Během třetího tréninku, který se jede během Singapurského večera by nás opět mělo čekat suché a teplé počasí, stejně jako při včerejších trénincích.

Připomínám, že na Singapur Pirelli přivezlo super měkkou (červenou) a středně tvrdou (bílou) směs pneumatik. Zatímco v prvním a druhém tréninku jezdci používali především středně tvrdou k nastavování auta a simulaci závodu, ve třetím tréninku by se týmy měly zaměřit především na nastavení vozu pro kvalifikaci a měli bychom se tak dočkat velmi rychlých kol na super měkké sadě gum.

Paddock už je připraven na FP3.

Start 3. tréninku

1:00 – Zelená světla, čeká nás hodina tréninku.

0:59 – Na trati je mnoho kusů gumy z pneumatik vozů GP2, které zde dopoledne závodili. Sice pro vozy Formule 1 hezky pogumovali trať, ale mimo závodní stopu to nebude úplně pěkné.

0:58 – Už deset pilotů je na trati, všichni na střední směsi pneumatik.

0:57 – Žádná měřená kola, všichni zajeli pouze jedno instalační kolo pro kontrolu všech systémů a zajíždí zpt do boxů.

0:56 – I zbytek pole vyjíždí k měřeným kolům. Ricciardo si stěžuje, že má problémy s brzdami. Možná byly moc studené.

0:54 – Vettel si na konci boxové uličky vyzkoušel start.

0:53 – První měřený čas zajel Charles Pic s Caterhamem, ale nečekám, že tam zůstane moc dlouho.

0:52 – Navzdory tomu, že se zde jezdí v noci, vozy sem jezdí s větracími otvory navíc, poněvadž Singapurské podnebí je velmi horké i v noci. Včera v noci zde při druhém tréninku byla teplota 30°C. Ta když je přes den v Česku, tak zde všichni blázní.

0:51 – Nejrychlejší kolo nyní zajel Giedo van der Garde, ovšem v rychlém kole je nyní i Adrian Sutil, a ve druhém sektoru už byl o půl sekundy rychlejší.

0:51 – A Sutil jde na čelo s časem 1:51.402 na středně tvrdé směsi pneumatik. Na konci cílové rovinky lehce probrzdil kola. Podobné obrázky jsme zde viděli i včera, Force India tu na tom nevypadá nejlépe. Často oba její vozy vyjížděly mimo trať a blokovaly svá kola.

0:50 – Lotus Kimiho Räikkönena varuje před velkými kuličkami gumy na trati. Opravdu to na nich může nepříjemně skákat a pokud se kuličky oné gumy dostanou na pneumatiky, tak to může způsobovat ještě nepříjemnější vibrace.

0:49 – Van der Garde si zlepšil čas a je na prvním místě před Sutilem. Di Resta vyjíždí na trať. Charles Pic nyní v letmém kole. Všichni jezdí na středně tvrdé směsi.

0:46 – Lotus přes noc pracoval na voze Romaina Grosjeana, který měl velké problémy s řízením a oba tréninky prakticky celé prostál v garáži. Přesto včera ve druhém tréninku zajel pátý nejrychlejší čas. Instalační kolo však bylo v pořádku a Lotus už problémy neočekává.

0:45 – Jules Bianchi předvedl pěkné sklouznutí v zatáčce. Sauber Nica Hülkenberga se potýká s nedotáčivostí, kdežto Esteban Gutierrez má problémy s přetáčením, málem skončil ve zdi.

0:44 – Paul di Resta zajel nejrychlejší kolo. Valtteri Bottas v rychlém kole.

0:42 – Stále všichni jezdí na středně tvrdé směsi pneumatik. Více než polovina pole je nyní na trati. Valtteri Bottas jde na první místo, je o šest desetin rychlejší, než Paul di Resta.

0:41 – Ale nyní se na první místo dostal Nico Hülkenberg a vzápětí Pastor Maldonado. Velká jména jsou na trati teprve očekávána, takže Maldonado si první místo moc dlouho neužije.

0:41 – Maldonado se včera se svým vozem hodně pral, dokonce naboural i nos svého vozu po zablokování kol. Věčně jsme ho vídali mimo trať a s kouřem od pneumatik. Snad to Williams přes noc vyřešil. Bottas se se svým vozem tolik nepere.

0:40 – Ricciardo v Toro Rossu zajel ještě rychlejší čas než Maldonado o šest desetin. Kimi Räikkönen se svým Lotusem nevypadá moc rychle, nyní zajel až druhé místo.

0:39 – Hülkenberg si stěžuje na nedotáčivost, jak už jsem dříve avizoval. Druhý Sauber Estebana Gutierreze vypadá stále přetáčivě. Di Resta se dostal do velkého smyku, protože vyjel koly mimo bílou čáru, kde je velké množství gumy a málo přilnavosti.

0:37 – Kimi Räikkönen vyjel mimo trať při předjíždění Valtteriho Bottase, Daniel Ricciardo mocně zablokoval svá kola při nájezdu do první zatáčky.

0:36 – Na zítřejší závod většina lidí předvídá tří zastávky, ovšem u Red Bullu a Lotusu jsou možné i dvě zastávky. Pravděpodobné je, že většina vozů odstartuje na super měkké směsi a poté bude využívat pouze středně tvrdou směs, ale je téměř jisté, že se dočkáme i nějakých alternativních strategií.

0:35 – Nico Rosberg se vyšvihl na první místo, poté ho však předehnal jeho týmový kolega Hamilton a vzápětí je oba překonal Romain Grosjean s Lotusem, který zajel čas 1:46.883. Téměř o půl sekundy rychlejší, než Hamilton.

0:32 – Slunce v Singapuru už zapadá a na trati se už rozsvítilo umělé osvícení. Lewis Hamilton je nyní v hodně rychlém kole a jde na první místo, avšak Romain Grosjean je také velmi rychlí a zajel absolutně nejrychleji první dva sektory. Hamilton však zůstává první. Jenson Button zael se svým McLarenem velmi pěkné kolo a je na pátém místě.

0:31 – Jediný dva piloti bez času jsou zatím pouze Alonso a Webber.

0:30 – A to už neplatí, Webber zajel nejrychlejší kolo tréninku a jde z posledního na první místo se dvěma nejrychlejšími sektory ze všech. Fernando Alonso také už zajel měřené kolo, avšak bylo velmi pomalé, o pět sekund pomalejší než Chilton. Nyní se pouští do rychlejšího a jeho čas z prvního i druhého sektoru byl poměrně dobrý. Hamilton nyní zajíždí nejrychlejší první sektor.

0:27 – Včerejší nejrychlejší muž Vettel je nyní až na pátém místě. Fernando Alonso se zařadil za něj na šesté místo.

0:27 – TOP3: Webber, Hamilton, Grosjean.

0:25 – Sebastian Vettel zajel nejrychlejší první sektor, vypadá to na slibné kolo.

0:25 – Druhý sektor už tak rychlý není, ale stále je na tom velmi dobře.

0:24 – Sebastian Vettel jde na druhé místo za Marka Webbera. Webberův čas je 1:46.220.

0:23 – Di Resta měl svou chvilku mimo trať. Nyní je v rychlém kole Felipe Massa, režie hned využívá příležitosti a ukazuje nám záběry z termokamery umístěné na zádi Massova Ferrari.

0:20 – Gutierrezovi to trošku klouže. Zbývá nám dvacet minut, za chvilku bychom se mohli dočkat jízd na super měkké pneumatice. Maldonado mimo trať, ale hned se na ní vrací.

0:18 – Paul di Resta je jedním z mála pilotů na trati.

0:18 -A už ani on, zajíždí do boxů. Vozy se připravují na kvalifikační simulaci. Red Bully na středně tvrdé směsi nevypadají tak dominantně. Hamilton na Webbera ztrácí pouze dvě desetinky.

0:14 – Nico Rosberg trénuje vyměňování volantu, většina vozů je stále v boxech, krom Bianchiho, Chiltona, Vergneho a Ricciarda.

0:13 – Ricciardo už je také v boxech. Maxxi Chiltonovi to dost klouže, kouká se na to pěkně, ale příjemné to asi není. Mechanici McLarenu pracují na nose Jensona Buttona. U Ferrari se děje to samé u Alonsa – příprava na simulaci kvalifikačních jízd.

0:12 – Oba piloti Ferrari s potěšením hlásí, že ovládání jejich vozů je mnohem lepší než včera. Krom Marussií jsou všichni v boxech. Marussia pravděpodobně dělá závodní simulaci místo kvalifikačních jízd.

0:10 – Romain Grosjean opouští boxy na super měkké směsi, konečně. Už jsem si myslel, že se toho dočkáme. Je prvním, koho dnes na těchto pneumatikách vidíme. Momentálně je čtvrtým v tabulce.

0:09 – A další piloti vyjíždí; Rosberg, Alonso, Button, Sutil, Hülkenberg, Perez, Vettel. Prostě hodně pilotů.

0:08 – Romain Grosjean už najíždí do měřeného kola. Většina pilotů už je na trati na super měkké směsi. Teď bychom měli dostat obrázek toho, jak to asi bude vypadat v kvalifikaci.

0:06 – První měřené kolo dne na super měkkých pneu od Grosjeana: 1:44.364 a jde na první místo.

0:06 – Alonso je na též směsi o devět desetin pomalejší. Vettel v rychlém kole, je ale pouze o dvě desetiny rychlejší, než Grosjean, který je zde navzdory včerejším problémům velmi rychlý.

0:05 – Vettel jde na první místo o dvě desetinky před Grosjeanem.

0:04 – Gutierrez jediným v boxech.

0:04 – A Fernando Alonso zajíždí taktéž do boxů.

0:03 – Gutierrez vyjíždí na trať a Alonso taky, jenom jeli pro nové pneu.

0:03 – Grosjean zajíždí další rychlé kolo, vypadá to, že se svým Lotusem našel o mnoho více rychlosti, než Räikkönen, který je momentálně na sedmnáctém místě, svůj čas však Fin zajel na středně tvrdé směsi, na super měkké směsi jede až nyní.

0:02 – Van der Garde se dotkl zdi v zatáčce 21, ale žádné drama. Bottas v rychlém kole.

0:00 – Čas vypršel, ale několik pilotů je stále v letmém kole. Gutierrez se posouvá na šestnácté místo. Kimi Räikkönen je v posledním sektoru svého jediného rychlého kola na super měkké směsi. – jde až na dvanácté místo. Grosjean je o mnoho rychlejší, avšak může být na vině provoz, nebo chybička. Alonso na šestém místě.

To je ode mě pro teď teď, uvidíme se opět za dvě hodiny u živého komentáře ke kvalifikaci.

Sdílejte na:
Zavřít