Wolff: Rosberg už se musí soustředit na příští rok

Wolff: Rosberg už se musí soustředit na příští rok

Podle šéfa Mercedesu by se už Nico Rosberg neměl příliš trápit s myšlenkami na letošní titul a naopak by se měl začít soustředit na příští sezónu. Ztráta 73 bodů na týmového kolegu už je podle Wolffa nepřekonatelná.

Šéf Mercedesu přitom ještě minulý týden hovořil o tom, že Rosberg svůj hon za titulem určitě nevzdá pokud bude mít alespoň teoretickou naději na jeho získání. Po technických problémech, které Rosberga vyřadili v olympijském Soči je však všechno jinak. Loňský vícemistr světa nyní nejenže ztrácí na svého týmového kolegu 73 bodů (ve hře jich je stále 100), ale navíc klesl až za Vettela, který má sice objektivně výrazně horší vůz, ale podává konstantní výkony a s jistotou využívá všechny šance, které se mu naskýtají. Rozumnou variantou pro vedení Mercedesu tak může být sejmutí části tlaku z beder Nica Rosberga, což by mohlo vést k jeho jistějším výkonům a jak jistě v Německu doufají také k návratu na druhé místo v celkovém pořadí šampionátu.

Wolff sice stále uznává, že je Rosberg velkým bojovníkem, ale zároveň předpokládá, že už bude hledět spíše na příští rok: „Chápu, že je to pro něj teď hodně těžké, ale určitě se z toho dostane, pořád je klidný. Upřímně příliš nerozumím tomu, jak se s tím, co se během tohoto víkendu stalo vyrovnal. Má však hodně zkušeností. Tihle kluci jsou u závodění celý život. Zažili hodně výher, ale už za sebou mají také porážky. Všichni, kdo to dotáhli až do Formule 1 museli nějaké ty tituly vyhrát, ale také se smířit s tím, že některé ztratili.“

„Důvod, proč to dotáhli až sem je, že mají dobrý charakter a jsou to silné osobnosti. I přesto jak zničený teď musí nepochybně být, tak už v hlavě určitě má další rok a další šanci to všem nandat. Teď je možná Nico na dně, ale o to lepší pro něj bude pokud se příští rok vyšvihne na první místo,“ je přesvědčený bývalý rakouský jezdec.

Nico Rosberg však své fanoušky ujišťuje, že udělá vše pro to, aby letošní sezóna dopadla, co možná nejlépe: „Nemyslím na další rok. Soustředím se pouze na to, abych letos vyhrál další závody. Ohledně titulu samozřejmě musím zůstat realistou, protože ztrácím opravdu hodně bodů. To však rozhodně nemění můj přístup. Musím zůstat psychicky silný. Samozřejmě jsem z posledního víkendu zklamaný, protože jsem se těšil, že zmenším mezeru na Lewise. Teď se však soustředím na VC USA, kde do toho opět dám všechno a budu chtít vyhrát. „

Ať už však Rosberg na příští rok myslí nebo nemyslí, tak by Wolffa nepochybně měl více trápit jiný problém. Vozy Mercedesu se totiž ve druhé polovin sezóny nezdají být spíše spolehlivé. Rosberg musel z posledních čtyřech závodů kvůli selhání techniky odstoupit hned dvakrát – v Itálii a v Rusku – a Hamilton zase nemohl dokončit závod v Singapuru. 

Podle Wolffa však o žádné velké problémy nejde: „Nedělal bych si z toho zbytečně velké obavy, protože ty problémy jsou způsobeny spíše smůlou. Je však jasné, že když tlačíte na svůj vůz a snažíte se z něj dostat všechno, tak se něco takového přihodí. Problémy měl i Lewise. Nevěděli jsme, co se děje, ale zaznamenali jsme nestabilitu v oblast zadního křídla, takže jsme raději omezili využívání systému DRS.“

„U Lewise začali problémy z ničeho nic, takže jsme samozřejmě určité obavy měli. Během závodu jsme neměli možnost vyhodnotit jestli jde o problémy právě se systémem DRS, nebo jestli se na zadní křídlo nedostali nějaké částice, které tam nepatří, což bylo reálné díky velkému množství kolizí, které jsme během závodu bohužel viděli. Nakonec se naštěstí ukázalo, že nešlo o nějaký technický problém na našem voze, ale každý problém s tak citlivou částí vozu je pro jezdce rozhodně nepříjemný. Lewis to však zvládl výborně jako vždy,“ chválí Wolff svého svěřence a již téměř jistého mistra světa pro tuto sezónu.

Sdílejte na:
Zavřít