Vysvětlení: Proč Hamilton nedostal za zkrácení tratě v prvním kole penalizaci?

Vysvětlení: Proč Hamilton nedostal za zkrácení tratě v prvním kole penalizaci?

Po penalizaci Maxe Verstappena za střihnutí šikany v první zatáčce se rozvířila diskuze o tom, proč za stejný prohřešek z prvního kola nebyl potrestán také Lewis Hamilton. Tady je vysvětlení.

Lewis Hamilton měl po startu z pole position v první zatáčce značné problémy. Do úvodní šikany totiž probrzdil a zatáčku si následně střihl tak, aby minimalizoval následky a vyhl se případnému kontaktu se soupeři. Ideální průjezd neměla ani dvojice za ním, stájový kolega Nico Rosberg se totiž ťukl s Maxem Verstappenem a zatáčku také projel po přilehlém trávníku.

Ani jeden z jezdců stříbrných šípů však nebyl za tento incident potrestán penalizací. „Telemetrie ukázala, že okamžitě zvolnil a přišel tak o výhodu, kterou chvilku předtím získal,“ vysvětlila analýza webu Motorsport.com. „Mnoho jezdců se divilo, proč za to Hamilton nebyl potrestán, když Max Verstappen za stejný prohřešek trest dostal a právě tohle je vysvětlení.“

Ředitel závodu Charlie Whiting byl společně s komisaři spokojen s tím, že Hamilton při průjezdu první zatáčkou nezískal trvalou výhodu, což v případě Verstappena neplatilo. Ten si totiž třetí příčku udržel jen díky zkrácení šikany a krátce na to byl také vyzván, aby před sebe Sebastiana Vettela pustil. Ale nestalo se tak a holandský jezdec o pódium přišel krátce před tím, než na něj vystoupal.

S nepotrestáním Lewise Hamiltona souhlasil i Martin Brundle, podle kterého to bylo rozumné, navíc vzhledem k tomu, že safety car o pár vteřin později celé startovní pole neutralizoval. Naopak test pro britského pilota si přál Daniel Ricciardo z týmu Red Bull, který nedokázal pochopit, že i přes chybu v první zatáčce mohl Hamilton setrvat v čele závodu bez penalizace.

Sdílejte na:
Zavřít