Víkend v motorsportu: Druhý závod NASCAR Monster Energy Cup Series ovládl Harvick

Víkend v motorsportu: Druhý závod NASCAR Monster Energy Cup Series ovládl Harvick

Šampion z roku 2014 zvítězil v Atlantě kromě hlavní série i v Xfinity Series.

Ani během posledního víkendu v měsíci únoru neměli fanoušci motorsportu o přísun závodění nouzi. O zábavu postaráno měli jak fanoušci formulového závodění, motocyklového sportu anebo také příznivci amerických šampionátů. První jmenovaná skupina si přišla na své díky arabskoemirátskému šampionátu Formule 4, jehož předposlední podnik sezony 2017-2018 se konal na okruhu Yas Marina v Abu Dhabí a motocyklovým fanouškům se postaraly o zábavu osmý podnik sezony AMA Supercross v Tampě a spolu s ním také úvodní podniky sezony WSBK a WSSP, které se tradičně konaly na australském okruhu Phillip Island. Kromě závodu AMA Supercross se v USA uskutečnil také druhý podnik letošní sezony série NASCAR.

Formule 4 SAE-Yas Marina

Před pátým podnikem sezony patřilo vedení v šampionátu Belgičanu Charlesu Weertsovi, který nasbíral dohromady 210 bodů. Na druhé příčce se ztrátou 15 bodů se nacházel syn bývalého pilota Formule 1 Ralfa Schumachera David Schumacher, který uspěl ve čtvrtém podniku sezony, který se konal 2-3. února rovněž v Abu Dhabí a mladý Němec v něm ovládl dva závody ze čtyř. Třetí příčka patřila jednomu z dvojice českých závodníku Tomu Beckhäuserovi, jenž měl na svém kontě 175 bodů. Druhý český pilot v šampionátu Petr Ptáček byl s 80 body na osmém místě. V pátém podniku se ovšem z českých reprezentantů představil pouze Tom Beckhäuser. Předposlední podnik sezony byl totiž velmi slabě obsazen a startovní listina obsahovala pouhých 8 jmen. Kromě Petra Ptáčka patřil mezi absentující závodníky například také Brazilec Caio Collet, který v posledním podniku vystoupil ve všech čtyřech jízdách na stupně vítězů a v průběžném pořadí se nacházel na páté příčce.

 

první oficiální test

Závodní víkend začal na okruhu Yas Marina již ve čtvrtek, kdy byly na programu tři oficiální testy. V tom prvním zvítězil David Schumacher s časem 2:11,986. Druhý nejrychlejší čas zajel Lucas Petersson. Švéd ztratil na Schumachera 93 tisícin sekundy. Třetí pozici obsadil William Alatalo. Vedoucí muž šampionátu Charles Weerts vstoupil do víkendu pátým nejrychlejším časem. Tom Beckhäuser se umístil hned za ním na šestém místě.

kompletní výsledky prvního oficiálního testu

druhý oficiální test

Druhý oficiální test se nejvíce povedl lídrovi šampionátu Charlesu Weertsovi. Belgičan si připsal čas 2:11,546. Na druhém místě skončil Weertsův krajan Amaury Cordeel. Třetí čas si stejně jako v předcházející připsal finský pilot William Alatalo. Český pilot Tom Beckhäuser zajel čtvrtý nejrychlejší čas. Vítěz prvního oficiálního testu a zároveň druhý muž šampionátu David Schumacher skončil na pátém místě.

kompletní výsledky druhého oficiálního testu

třetí oficiální test

Ve třetím oficiálním testu se vrátil do čela David Schumacher. Jeho čas měl hodnotu 2:11,120. S téměř půlvteřinovou ztrátou se umístil na druhé příčce William Alatalo. Do první trojice se ve třetím oficiálním testu vešel také Tom Beckhäuser. Charles Weerts tentokrát nedokázal navázat na vyhraný druhý oficiální test a čtvrteční program zakončil na šesté pozici.

kompletní výsledky třetího oficiálního testu

 

volný trénink

Pátek zahájil vítězně William Alatalo, který se po třetích příčkách v prních dvou oficiálních testech a druhé pozici ve třetím dostal ve volném tréninku na vedoucí pozici. Se ztrátou pouhých 66 tisícin sekundy skončil na druhé pozici David Schumacher a třetí nejrychlejší čas si připsal vedoucí muž šampionátu Charles Weerts. Čech Tom Beckhäuser skončil s rozdílem pouhých 47 tisícin sekundy na čtvrtém místě.

kompletní výsledky volného tréninku

kvalifikace

V kvalifikaci si dojel s časem 2:11,525 David Shumacher. Jeho největší soupeř v boji o mistrovskou korunu Charles Weerts se umístil hned za ním na druhé pozici. Nejlepší trojici uzavřel Amaury Cordeel. Vítěz volného tréninku William Alatalo se v kvalifikaci poprvé během víkendu nedostal do nejrychlejší trojice a zajel čtvrtý nejrychlejší čas. Tom Beckhäuser obsadil pátou příčku.

kompletní výsledky kvalifikace

první závod

V prvním závodě víkendu zvítězil s těsným náskokem Charles Weerts. Belgičan si připsal čtvrté vítězství v sezoně, díky kterému znovu narostl jeho náskok na prvním místě šampionátu. Jako druhý projel pod šachovnicovou vlajkou David Schumacher, jehož ztráta na Weertse činila pouhé čtyři desetiny sekundy. Na bronzový stupeň vítězů vystoupil Amaury Cordeel, který tak potvrdil své kvalifikační umístění. Na své startovní pozici dokončil závod rovněž Tom Beckhäuser, který své páté místo z kvalifikace zopakoval i v prvním závodě.

kompletní výsledky prvního závodu

 

druhý závod

Ve druhém závodě byl rozšířen počet pilotů, kteří během sezony dokázali zvítězit. Nově zapsaným jménem na tento seznam se stal Amaury Cordeel, který protnul cílovou pásku s velmi dobrým téměř čtvrtminutovým náskokem. Na druhém místě dojel stejně jako v úvodním závodě David Schumacher. Třetí příčku obsadil lídr šampionátu Charles Weerts. Na pódium se tak objevila stejná trojice jako v prvním závodě, tentokrát ovšem v trochu jiném gardu. Tom Beckhäuser obsadil šestou příčku.

kompletní výsledky druhého závodu

třetí závod

I ve třetím závodě byli diváci svědky premiérového triumfu v sezoně. Z vítězství se tentokrát radoval William Alatalo. David Schumacher obsadil i ve třetím závodě stříbrnou příčku. Vedoucí muž šampionátu Charles Weerts rovněž vystoupil během víkendu potřetí na pódium. když dokončil závod jako třetí. Tom Beckhäuser se umístil na páté pozici.

kompletní výsledky třetího závodu

čtvrtý závod

William Alatalo si svoji vítěznou formu přenesl i do čtvrtého závodu, ve kterém stejně jako v předchozím závodě zvítězil. Na pódiu se ve čtrvrtém závodě ukázala další nová tvář a to německý závodník Niklas Krütten, který dojel do cíle na druhé pozici. David Schumacher i v posledním závodě víkendu vystoupil na stupně vítězů. Po třech druhých místech se ale tentokrát musel spokojit se třetí příčkou. Charles Weerts se tentokrát umístil na čtvrtém místě.

kompletní výsledky čtvrtého závodu

Před posledním podnikem sezony, který se uskuteční již příští týden na autodromu v Dubaji, se na vedoucí pozici v šampionátu i nadále nachází Charles Weerts s 277 body. Belgičan ale stále nemá nic jistého šanci. Kromě Weertse jsou totiž ve hře o titul také David Schumacher(264 bodů), který i nadále drží druhou pozici a lídra šampionátu ztrácí 13 bodů, dále třetí Tom Beckhäuser(205 bodů), jehož ztráta na Weertse ovšem činí již 72 bodů a šance na titul jsou v případě českého závodníka spíše již jenom matematické, stejně jako u čtvrtého Lucase Peterssona(198 bodů). Petr Ptáček se po vynechání tohoto podniku propadl v průběžném pořadí na desátou pozici.

kompletní průběžné pořadí

NASCAR-Atlanta

O víkendu pokračovaly druhým letošním podnikem také americký šampionát NASCAR a jeho šampionáty Monster Energy NASCAR Cup Series, NASCAR Xfinity Series a také NASCAR Camping World Truck Series. Sezona americké série byla zahájena minulý týden v Daytoně. V nejvyšší kategorii zvítězil ve slavném závodě Daytona 500 Austin Dillon, který si v daytonské pětistovce připsal svůj první triumf. Zároveň šlo o jeho druhý triumf v Monster Energy NASCAR Cup Series. Jako druhý dojelo do cíle největší překvapení závodu a to nováček Darrell Wallace Jr. Třetí pozici obsadil Denny Hamlin. Úřadující šampion Martin Truex jr. vstoupil do nové sezony 18.místem. Šampionát ovšem vedl po prvním závodě sezony Ryan Blaney se 48 body, který sice protnul cílovou pásku jako sedmý,nicméně díky třetí pozici v první části závodu a vítězství ve druhé části si z Daytony odvezl nejvíce bodů právě jezdec stáje Teamu Penske. Druhá pozice patřila s 42 body vítězovi závodu Austinu Dillonovi. Stejný počet bodů měl na svém kontě i třetí Denny Hamlin.

Ve třísetmílovém závodě v kategorii NASCAR Xfinity Series se z triumfu radoval Tyler Reddick. Za ním dojeli do cíle druhý Elliot Sadler a třetí Ryan Reed.

Závod šampionátu NASCAR Camping World Truck Series byl vypsán na 250 mil. Vítězně začal sezonu šampion této série z roku 2016 Johnny Sauter. Na druhém místě skončil Justin Haley a do nejlepší trojice se vešel také 54letý veterán Joe Nemechek, který dokončil závod na třetí příčce.

NASCAR Xfinity Series

první volný trénink

V prvním volném tréninku se blýsknul nejrychlejším časem nováček a loňský šampion NASCAR Camping World Truck Series Christopher Bell. Druhý skončil jeden z pilotů hlavní séie, jenž ve vybraných podnicích startují i v nižších kategoriích, Joey Logano. Třetí pozici obsadil Cole Custer. Vítěz závodu v Daytoně Tyler Reddick se v prvním volném tréninku umístil na šesté příčce. Dalším pilotům hlavní série NASCAR Monster Energy Cup Series se dařilo následovně: Kevin Harvick skončil pátý a Ty Dillon zajel šestnáctý čas.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Druhý volný trénink patřil Johnu Hunteru Nemechkovi. Vítěz prvního volného tréninku Christopher Bell zajel ve druhých tréninkových jízdách druhý nejrychlejší čas. Cole Custer zopakoval ve druhém volném tréninku třetí příčku z úvodního tréninku. Ty Dillon obsadil čtvrtou příčku, vítěz z Daytony Tyler Reddick skončil sedmý, Joey Logano zajel jedenáctý nejrychlejší čas a Kevinu Harvickovi patřila ve výsledkové listině druhého volného tréninku třinácté místo.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

kvalifikace

V kvalifikaci se vrátil na čelo výsledkové listiny Christopher Bell a dojel si pro pole position. Druhé místo v první řadě si vyjel Joey Logano. Na třetím místě skončil vítěz druhého volného tréninku John Hunter Nemechek. Kevin Harvick obsadil pátou příčku, Tyler Reddick skončil jedenáctý a Ty Dillon se umístil na šestnácté příčce.

kompletní výsledky kvalifikace

závod

V závodě suverénním způsobem triumfoval Kevin Harvick. Dvaačtyřicetiletý Kaliforňan zvítězil kromě celého závodu i ve všech jeho částech a v jeho čele absolvoval 141 kol z celkových 163 okruhů. Jako druhý dojel do cíle další z pilotů Monster Energy NASCAR Cup Series a to Joey Logano. Třetí pozici obsadil po startu z pole position Christopher Bell. Třetí účastník závodu z řad jezdců nejprestižnější série NASCAR Ty Dillon dokončil závod na 13.příčce. Vítěz z Daytony Tyler Reddick se tentokrát musel spokojit s 19.pozicí.

kompletní výsledky závodu

Po úvodních dvou závodech je v čele šampionátu Elliott Sadler s 84 body. Tyleru Reddickovi patří druhá pozice(80 bodů) a Ryanu Reedovi třetí místo(70 bodů). Série NASCAR Xfinity Series pokračuje tento týden v Las Vegas.

kompletní průběžné pořadí

NASCAR Camping World Truck Series

první volný trénink

V prvním volném tréninku zvítězil Justin Haley. Vítěz z Daytony Johnny Sauter obsadil druhou pozici a třetí nejrychlejší čas si připsal Myatt Snider. I v sérii Camping World Truck se v Atlantě představila dvojice závodníků působící v NASCAR Monster Energy Cup Series a to Kyle Busch s Austinem Dillonem. Zatímco šampion z roku 2015 zajel osmý čas, letošní vítěz Daytony 500 Austin Dillon skončil na čtrnáctém místě.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Druhý volný trénink patřil Noahu Gragsonovi. Druhý skončil Bewn Rhodes a vítěz prvního volného tréninku Justin Haley tentokrát obsadil třetí pozici. Kyle Busch zajel šestý nejrychlejší čas, Johnny Sauter obsadil devátou příčku a Austin Dillon uzavřel první desítku.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

kvalifikace

Kvalifikační vítězství vybojoval Kyle Busch. Druhou pozici na startovním roštu si vyjel Matt Crafton a na třetím místě se umístil vítěz druhého volného tréninku Noah Gragson. Vítěz z Daytony Johnny Sauter skončil v kvalifikaci na deváté příčce. Austin Dillon obsadil třináctou pozici.

kompletní výsledky kvalifikace

závod

 

Druhý závod letošní sezony NASCAR Camping World Truck Series vyhrál Brett Moffitt a to i přesto, že v čele závodu strávil pouhá dvě kola. Jako druhý přijel do cíle Noah Gragson, který v čele absolvoval celkem 43 okruhů a zvítězil v úvodní části závodu. Třetí pozici obsadil v cíli závodu Johnny Sauter, který se tak i v Atlantě umístil v TOP3. Austin Dillon dokončil závod na desáté pozici a druhý pilot NASCAR Monster Energy Cup Series Kyle Busch skončil po startu z první pozice na jednadvacáté příčce. V čele Busch absolvoval 67 kol a ovládl druhou část závodu.

kompletní výsledky závodu

I po závodě v Atlantě se na čele šampionátu udržel Johnny Sauter(105 bodů). Druhá pozice patří Mattu Craftonovi(75 bodů) a třetí Grantu Enfingerovi(73 bodů). Atlantský vítěz Brett Moffitt se nachází na páté příčce s 66 body. Šampionát pokračuje tent víkend na oválu v Las Vegas.

kompletní průběžné pořadí

Monster Energy NASCAR Cup Series

první volný trénink

V prvním volném tréninku zvítězil Ricky Stenhouse jr. Druhý nejrychlejší čas si připsal Kyle Larson a na třetí pozici skončil nováček Darrell Wallace jr. Vedoucí muž šampionátu Ryan Blaney obsadil 25.pozici a vítěz z Daytony Austin Dillon zahájil atlantský víkend 28.příčkou.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

kvalifikace

V kvalifikaci si vyjel pro závod nejlepší startovní pozici šampion sezony 2015 Kyle Busch. Druhý nejrychlejší čas zajel Ryan Newman. Třetí pozici pro start závodu získal Kevin Harvick. Vítěz prvního volného tréninku Ricky Stenhouse jr. se umístil na šestém místě. Vítěz úvodního závodu sezony Austin Dillon obsadil 25.příčku. O pozici hůře se umístil vedoucí muž šampionátu Ryan Blaney, který zajel 26. nejrychlejší čas. Úřadující šampion Martin Truex jr. nezajel v kvalifikaci žádný čas a do závodu tak musel odstartovat až z 35.pozice.

kompletní výsledky kvalifikace

druhý volný trénink

Druhý volný trénink patřil Ryanu Newmanovi. Druhou pozici obsadil loňský šampion Martin Truex jr. a nejlepší trojici uzavřel Paul Menard. Lídr šampionátu Ryan Blaney se v posledním volném tréninku umístil jako osmý. Poleman Kyle Busch tentokrát skončil na patnácté pozici. Austin Dillon obsadil 24.příčku.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

závod

Ve druhém závodě letošní sezony se z vítězství radoval Kevin Harvick, který si tak den po triumfu v Xfinity Series připsal vítězství i v hlavní kategorii. Kromě celého závodu Harvick zvítězil také v první části závodu. Šampion z roku 2014 absolvoval na čele závodu celkem 181 kol. Jako druhý projel cílem Brad Keselowski, který triumfoval ve druhé části závodu. Třetí pozici obsadil Clint Bowyer. Úřadující šampion Martin Truex jr. i přes start z chvostu pole dokončil druhý letošní závod na páté pozici. Kyle Busch své první místo na startu ve výhru přeměnit nedokázal a cílovou páskou projel na sedmém místě. Ryan Blaney, který před závodem vedl šampionát, dojel ve druhém letošním závodě na dvanáctém místě. Vítěz z Daytony Austin Dillon obsadil 14.místo.

kompletní výsledky závodu

Po závodě v Atlantě se novým lídrem průběžného pořadí stal Joey Logano, který dojel v Atlantě na šesté pozici. Na jeho kontě je aktuálně 89 bodů. Ryanu Blaneymu, kterému vedení v šampionátu patřilo po závodě v Daytoně, nyní patří druhá příčka s 83 body. Na třetím místě se nachází se ziskem 77 bodů Denny Hamlin. Vítězi závodu Kevinu Harvickovi patří čtvrtá pozice a na svém kontě má o dva body méně než Hamlin. Martinu Truexovi jr. patří sedmé místo. Loňskému šampionovi se v úvodních dvou závodech podařilo nasbírat celkem 69 bodů. Sedminásobný šampion této série Jimmie Johnson je po dvou úvodních závodech, ve kterých se umístil na 38. a 27. pozici, až na celkovém 35.místě s 11 body. Sezona pokračuje již tento víkend a to závodem v Las Vegas.

kompletní průběžné pořadí

AMA Supercross-Tampa

 450SX

první kvalifikace

Ve skupině A si připsal nejrychlejší čas vítěz předchozího podniku v dallasském Arlingtonu Eli Tomac. Druhý skončil Justin Hill a třetí pozici obsadil Marvin Musquin.

kompletní výsledky skupiny A v první kvalifikaci

Ve skupině B zvítězil Justin Starling. Druhou pozici obsadil Adam Enticknap a na třetí příčce se umístil Dakota Tedder.

kompletní výsledky skupiny B v první kvalifikaci

Skupina C patřila v prvních kvalifikačních bojích Sedricu Coubeyrasovi. Druhý nejrychlejší čas si připsal Carlen Gardner a na třetím místě skončil Joe Perron.

kompletní výsledky skupiny C v první kvalifikaci

druhá kvalifikace

Eli Tomac zvítězil ve skupině A rovněž i ve druhých kvalifikačních jízdách. Druhý nejrychlejší čas si připsal Cooper Webb a na třetí příčce se umístil Jason Anderson.

kompletní výsledky skupiny A ve druhé kvalifikaci

Skupina B měla také stejného vítěze jako v první kvalifikaci. Znovu vyhrál Justin Starling před Adamem Enticknapem. Třetí pozici obsadil Dakota Tedder.

kompletní výsledky skupiny B ve druhé kvalifikaci

Ke změně na čele nedošlo ani ve skupině C. První místo si i ve druhé kvalifikaci udržel Cedric Soubeyras. Na druhé pozici skončil Bryce Stewart a třetí pozici obsadil Carlen Gardner.

kompletní výsledky skupiny C ve druhé kvalifikaci

Nejrychlejší čas celé kvalifikace, který měl hodnotu 48,916, zajel Eli Tomac. Druhý nejrychlejší čas kvalifikace zajel Cooper Webb a třetí pozici obsadil v kombinovaných kvalifikačních výsledcích Jason Anderson.

kompletní kombinované výsledky kvalifikace

první jízda

V první jízdě si připsal triumf Justin Hill. Jako druhý přijel do cíle Marvin Musquin a na třetí pozici skončil Cooper Webb.

kompletní výsledky první jízdy

druhá jízda

Druhá jízda patřila Jasonu Andersonovi. Vítěz kvalifikace a posledního závodu Eli Tomac dokončil jízdu těsně za ním na druhé příčce. Třetí příčku obsadil Malcolm Stewart.

kompletní výsledky druhé jízdy

LCQ

V LCQ si dojel pro vítězství Chad Reed. Na druhé pozici se umístil Ben LaMay a na třetím místě projel cílem Matt Bisceglia. Do hlavního závodu se kromě zmiňované trojice dokázal kvalifikovat také Brandon Scharer, který dokončil jízdu jako čtvrtý.

kompletní výsledky LCQ

hlavní závod

Hlavní závod si podmanil Eli Tomac a po vítězství ve druhém závodě v Anaheimu, v Glendale a v Arlingtonu si dojel pro čtvrté letošní prvenství. Jako druhý přijel do cíle Marvin Musquin a na třetím místě skončil Jasob Anderson.

kompletní výsledky hlavního závodu

Šampionát vede i nadále Jason Anderson se 181 body. Na druhém místě se nachází Marvin Musquin(142 bodů) a na třetím Blake Baggett(134 bodů). Elimu Tomacovi patří i přes čtyři prvenství celková sedmá pozice, přičemž na svém kontě má 116 bodů. Šampionát pokračuje již tento víkend v Atlantě.

kompletní průběžné pořadí

250SX East

první kvalifikace

V první kvalifikaci zvítězil ve skupině A Dylan Ferrandis. Druhý čas zajel Zach Osborne a třetí Jeremy Martin.

kompletní výsledky skupiny A v první kvalifikaci

Skupina B patřila Chrisu Bloseovi. Na druhém místě se umístil Jerry Robin a třetí příčku obsadil Jacob Williamson.

kompletní výsledky skupiny B v první kvalifikaci

Ve skupině C byl nejrychlejší Jeremy Smith. Na druhé pozici skončil Yannis Irsuti a nejlepší trojici uzavřel Wilson Fleming.

kompletní výsledky skupiny C v první kvalifikaci

druhá kvalifikace

Dylan Ferrandis zůstal na čele skupiny A také ve druhé kvalifikaci. Druhý nejrychlejší čas tentokrát zajel Austin Forkner a třetí příčku obsadil Martin Davalos. Vítěz z Arlingtonu Zach Osborne se tentokrát umístil na čtvrté pozici.

kompletní výsledky skupiny A ve druhé kvalifikaci

Ve skupině B se tentokrát umístil na první pozici Jerry Robin. Druhé místo obsadil vítěz z první kvalifikace Chris Blose a na třetím místě skončil Jacob Williamson.

kompletní výsledky skupiny B ve druhé kvalifikaci

Vítězem skupiny C se stal Yannis Irsuti. Na druhé příčce se umístil Wilson Fleming a třetí pozici obsadil Tanner Basso. Jeremy Smith, který v první kvalifikaci zvítězil, tentokrát zajel nejpomalejší desátý čas.

kompletní výsledky skupiny C ve druhé kvalifikaci

Po zkombinování kvalifikačních výsledků se nejúspěšnějším jezdcem kvalifikace stal s časem 49,402 Dylan Ferrandis. Na druhé pozici se umístil Austin Forkner a na třetí Martin Davalos.

kompletní kombinované kvalifikační výsledky

 první jízda

Triumf v první jízdě připadnul Zachu Osbornovi. Na druhém místě jízdu dokončil Colt Nichols a na třetím místě projel cílem Austin Forkner.

kompletní výsledky první jízdy

druhá jízda

Ve druhé jízdě zvítězil Martin Davalos. Za ním dojel do cíle na druhé pozici R.J. Hampshire a na třetím místě skončil vítěz kvalifikace Dylan Ferrandis.

kompletní výsledky druhé jízdy

LCQ

V LCQ si pro prvenství dojel Chris Blose. Druhou pozici obsadil Jacob Williamson a na třetím místě se umístil Challen Tennant. Do hlavního závodu postoupil také John Short, který LCQ dokončil na čtvrté pozici.

kompletní výsledky LCQ

hlavní závod

V nejdůležitější části podniku, tedy v hlavním závodě, se z vítězství radoval Austin Forkner. Spolu s Forknerem se vešel do jedné vteřiny také Dylan Ferrandis, který obsadil druhou příčku. Vítěz z Arlingtonu Zach Osborne se v Tampě musel spokojit „pouze“ s bronzem.

kompletní výsledky závodu

V čele hodnocení kategorie 250SX East je Zach Osborne, který má na kontě 47 bodů. Druhá pozice patří vítězi závodu v Tampě Austinu Forknerovi(42 bodů) a třetí R.J.Hampshireovi(38 bodů).

kompletní průběžné pořadí

WSBK-Phillip Island

Tento víkend se konečně dočkali fanoušci závodů silničních motocyklů. Na Phillip Islandu již tradičně totiž byla zahájena nová sezona WSBK, ve které bude v letošním roce znovu obhajovat mistrovský titul jezdec továrního týmu Kawasaki Jonathan Rea, který po titulech v letech 2015 a 2016 přidal v loňském ročníku již třetí primát. Počítat ovšem musíme také s Reovým týmovým kolegou a šampionem z roku 2013 Tomem Sykesem. Dá se předpokládat, že jako každoročně bude Kawasaki dýchat na záda také italská Ducati, barvy jejíhož továrního budou hájit Chaz Davies a Marco Melandri. Zapomínat ovšem nesmíme ani na tovární Yamahu(Alex Lowes, Michael Van Der Mark) anebo na další japonskou značku Hondu, která se po nevydařené loňské sezoně bude chtít jistě posunout zpět na vyšší pozice. Dopomoci by jí k tomu měli Leon Camier a americký mladíček Jacob Gagne. Dalšími zajímavými postavami ve startovním poli budou Loris Baz, jenž se po tříletém působení v MotoGP vrátil zpět do WSBK, kde pojede s motocyklem BMW v týmu Gulf Althea BMW Racing Team, a Kolumbijec Yonny Hernandez, který má rovněž zkušenosti s MotoGP, kde působil v letech 2012-2016. Stejně jako v loňské sezoně uvidíme ve startovní listině českého závodníka Ondřeje Ježka, který ovšem změnil „dres“ a jeho novým působištěm se stal tým Guandalini Racing, kde bude sedlat motocykl Yamaha. Dalším lákadlem pro české fanoušky je závod v Brně, který je naplánován na 9.-10. června. WSBK se na Masarykův okruh vrátí po šesti letech a kromě Ondřeje Ježka by se v něm mohli na divokou kartu představit také jiní čeští závodníci. Mluví se o Jakubu Smržovi nebo o Karlu Hanikovi.

první volný trénink

Do víkendu vstoupil nejlépe Marco Melandri. Ital s časem 1:42,974 totiž opanoval první volný trénink. O jednu desetinu pomalejší než Melandri byla patrně největší hvězda současného startovního pole WSBK Jonathan Rea. Brit obsadil druhou příčku. Na třetím místě skončil Eugene Laverty z týmu Milwaukee Aprilia. Velmi slušný šestý nejrychlejší čas zajel nováček P.J.Jacobsen, který závodí na motocyklu Honda u nově příchozího týmu TripleM Honda. V prvním volném tréninku nijak neoslnili Chaz Davies a Tom Sykes. Zatímco Davies obsadil osmou pozici, šampion roku 2013 otevíral druhou desítku. Spokojen mohl být Yonny Hernandez, který obsadil desátou příčku. Další jezdec se zkušenostmi z MotoGP Loris Baz skončil na patnáctém místě. Český závodník Ondřej Ježek nezajel žádný měřený čas.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Výsledky druhého volného tréninku měly poněkud překvapivou podobu. Nejrychlejší čas totiž zajel jezdec týmu Milwaukee Aprilia Lorenzo Savadori. Druhý nejrychlejší čas si připsal Leon Camier a na třetí příčce se umístil Savadoriho týmový kolega Eugene Laverty. Vítěz prvního volného tréninku Marco Melandri tentokrát obsadil pátou příčku. Trojnásobný šampion Jonathan Rea skončil na šesté pozici. Znovu se příliš nevedlo Chazu Daviesovi, který tentokrát zajel devátý nejrychlejší čas. Ondřej Ježek se umístil na 21.pozici.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

Třetí volný trénink patřil Jonathanu Reovi. Druhou pozici obsadil jezdec týmu Barni Racing Xavi Fores. Mezi nejrychlejší trojici se stejně jako ve druhém volném tréninku vešel jezdec továrního týmu Honda Leon Camier. Ten nyní skončil na třetím místě. Lorenzu Savadorimu se tentokrát dařilo o poznání méně než ve druhém volném tréninku, ve kterém zajel nejrychlejší čas. Tentokrát obsadil pouze 12. místo. Ondřej Ježek zajel 20.čas.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

čtvrtý volný trénink

V posledním volném tréninku pokračoval v dobrýh výkonech Xavi Fores. Španěl závodící na satelitním motocyklu Ducati po druhé příčce ve třetím volném tréninku nyní zvítězil. Za ním se umístili jezdci týmu Kawasaki. Druhý čas zajel Jonathan Rea a třetí Tom Sykes. Ondřej Ježek zopakoval dvacátou příčku z třetího volného tréninku.

kompletní výsledky čtvrtého volného tréninku

superpole

V superpole 1, kde se představila pomalejší skupina jezdců z volných tréninků, zvítězil jezdec týmu MV Augusta Reparto Corse Jordi Torres. Spolu s Torresem doplnil nejlepší dvanáctku druhý Toprak Razagatlioglu. V sítu první části superpole uvízli například jezdec továrního týmu Honda Jacob Gagne, který si vyjel třináctou příčku pro start závodu, nebo navrátilec do šampionátu Loris Baz, jenž skončil v první části superpole čtvrtý a pro start tak vybojoval čtrnáctou příčku. Český závodník Ondřej Ježek zajel desátý čas, což znamenalo dvacátou pozici pro start závodu. Nedařilo se P.J. Jacobsenovi, který poněkud překvapivě skončil na poslední příčce.

kompletní výsledky superpole 1

V superpole 2 získal pole position pro první závod Tom Sykes. Zbylá dvě místa v první řadě si vyjeli Eugene Laverty, který skončil na druhém místě a Marco Melandri, který obsadil třetí pozici. Obhájce titulu Jonathan Rea si pro start prvního závodu vyjel šestou pozici.

kompletní výsledky superpole 2

první závod

V prvním závodě sezony si pro vítězství dojel Marco Melandri. Za zkušeným Italem skončil jezdec Kawasaki a zároveň poleman Tom Sykes, který na vítěze pěti závodů MotoGP ztratil zhruba jednu vteřinu. Melandriho se Sykesem doplnila na stupních vítězů druhá tovární Ducati, kterou dovezl do cíle na třetí pozici Chaz Davies. Velmi dobrý výkon znovu podal jezdec týmu Barni Racing Xavi Fores, který závod dokončil jako tvrtý jen těsně za Daviesem. Španěl si navíc tímto výsledkem zajistil pole position pro druhý závod. Nijak oslnivý vstup do sezony nezažil úřadující šampion Jonathan Rea, který obsadil pátou pozici. Navrátivší se Loris Baz dokončil první závod na jedenácté pozici. Radost udělal českým fanouškům Ondřej Ježek, který se umístil na poslední bodované patnácté pozici a hned na úvod sezony si připsal bodový zisk. Bývalý pilot MotoGP Yonny Hernandez neprožil povedený debut, neboť závod nedokončil.

kompletní výsledky prvního závodu

warm up

Ve warm upu, který se uskutečnil v neděli ráno před startem druhého závodu, byl nejrychlejším jezdcem sobotní vítěz Marco Melandri. Na druhé pozici se umístil Xavi Fores a třetí pozici obsadil Jonathan Rea. Dobrý výkon podal jezdec stáje Kawasaki Pucetti Racing Toprak Razgatlioglu. Jednadvacetiletý Turek zajel šestý nejrychlejší čas a za sebou nechal mimo jiné také jezdce továrního týmu Kawasaki Toma Sykese, který obsadil sedmé místo. Ondřej Ježek skončil na obstojném čtrnáctém místě.

kompletní výsledky warm upu

druhý závod

Marco Melandri dokázal triumfovat také ve druhém australském závodě a z Phillip Islandu tak odjíždí s maximálním ziskem 50 bodů. Poté, co byl v loňské sezoně ze čtveřice jezdců Kawasaki a Ducati spíše tím „čtvrtým vzadu“, vstupuje do letošní sezony vskutku znamenitě. Ve druhém závodě se ovšem zapotil mnohem více. Až do posledního kola s ním totiž bitvu o vítězství sváděl Jonathan Rea, který nakonec protnul cílovou pásku na druhém místě se ztrátou pouhých 21 tisícin sekundy. Třetí pozici obsadil ve druhém závodě Xavi Fores, který na Phillip Islandu předváděl na satelitním motocyklu Ducati velmi dobré výkony. Loris Baz ve druhém závodě proniknul do první desítky a cílem projel jako devátý. Závod se příliš nevydařil Eugenu Lavertymu, který dojel se dvěma koly ztráty na patnácté příčce. Ondřej Ježek tentokrát závod kvůli technickým problémům nedokončil. Do cíle nedojel ani Chaz Davies, který upadl. Ve druhém závodě museli jezdci během závodu povinně měnit motocykly. Ředitelství závodu toto nařízení vydalo z důvodu problémů s pneumatikami, které se v průběhu víkendu objevovaly.

kompletní výsledky druhého závodu

Po prvním podniku sezony tedy vede šampionát s maximálním počtem 50 bodů Marco Melandri. Italův náskok na druhého Toma Sykese(33 bodů) činí 17 bodů. Trojnásobný šampion a Sykesův týmový kolega Jonathan Rea má na svém kontě 31 bodů a na svého týmového kolegu ztrácí dva body. Na velmi slušné čtvrté pozici se nachází Xavi Fores s 29 body. Loňský vicemistr světa Chaz Davies je po nedokončeném druhém závodě až na sedmé příčce, přičemž na svém kontě má 16 bodů. Návratilci Lorisu Bazovi patří devátá pozice. Ondřej Ježek se nachází s jedním bodem na sedmnácté pozici. Letošní sezona bude pokračovat až 24.-25. března, kdy WSBK zavítá na thajský okruh Chang ve městě Buriram.

kompletní průběžné pořadí

WSSP-Phillip Island

Spolu s WSBK odstartovala na Phillip Islandu také sezona doprovodného šampionátu této série WSSP. Titul bude v letošním roce obhajovat jezdec tovární Yamahy Lucas Mahias, který loni získal první mistrovskou korunu. Mezi jeho největší soupeře by mohli patřit pětinásobný šampion z let 2007,2010,2012,2015 a 2016 Kenan Sofuoglu, dále Mahiasův týmový kolega Federico Caricasulo anebo Jules Cluzel. Dalšími zajímavými jmény ve startovní listině jsou šampion Moto3 z roku 2012 Sandro Cortese, který opustil po pěti sezonách Moto2, dále bývalý jezdec MotoGP Mike Di Meglio, který je rovněž držitele titulu nejslabší kategorie MS a to z roku 2008, a také Anthony West. Australan, který je pověstný svými jezdeckými schopnostmi na mokré trati, letos absolvuje kompletní sezonu. Zapomínat nesmíme ani na Švýcara Randyho Krummenachera, který se po sezoně strávené ve WSBK vrac zpět do WSSP, kde v roce 2016 obsadil celkovou třetí příčku.

první volný trénink

V prvních tréninkových jízdách zajel nejrychlejší čas obhájce titulu Lucas Mahias. Do víkendu vstoupil dobře rovněž navrátilec Randy Krummenacher, který skončil na druhém místě. Třetí pozici obsadila nová tvář Sandro Cortese. Kenan Sofuoglu začal australský víkend pátou příčku. Dobrý výkon podal také Anthony West, jenž zajel sedmý nejrychlejší čas. Mike Di Meglio obsadil osmnáctou příčku.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku vystřídal Mahiase na čele Kenan Sofuoglu. V první trojici se znovu objevil nováček Sandro Cortese. Německý závodník si tentokrát připsal druhý nejrychlejší čas. Na třetím místě skončil vítěz prvního volného tréninku Lucas Mahias. Anthony West zopakoval solidní sedmé místo z prvního volného tréninku, přičemž se mu podařilo pokořit například také druhého jezdce tovární Yamahy Federica Caricasula, který obsadil osmou příčku.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

Ve třetím volném tréninku se do čela vrátil Lucas Mahias. V dobrých výkonech pokračoval Sandro Cortese, který stejně jako ve druhém volném tréninku zajel druhý nejrychlejší čas. Třetí pozici obsadil Jules Cluzel. Opět si skvěle vedl Anthony West. Ten dokonce nyní skončil na čtvrtém místě. Nejrychlejší muž druhého volného tréninku Kenan Sofuoglu klesnul ve třetím volném tréninku na šestou příčku.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

superpole

První část superpole vyhrál Ayrton Badovini. Druhým nejrychlejším časem se spolu s Badovinim kvalifikoval Hikari Okubo. Bývalý jezdec MotoGP Mike Di Meglio obsadil šestou pozici, čímž si pro start závodu vybojoval šestnáctkou příčku.

kompletní výsledky superpole 1

Ve druhé časti superpole si dojel pro pole position úřadující šampion Lucas Mahias. Na druhé pozici se umístil jeho týmový kolega Federico Caricasulo a místo v první řadě získal rovněž Kenan Sofuoglu, který zajel třetí nejrychlejší čas. Sandro Cortese se poté, co se ve všech volných trénincích umístil mezi třemi nejrychlejšími jezdci, kvalifikoval do svého premiérového závodu ve WSSP na čtvrtém místě. Spolu s ním se do druhé řady kvalifikovala také domácí hvězda Anthony West. Ten zajel pátý nejrychlejší čas.

kompletní výsledky superpole 2

warm up

Ve warm upu zajel nejrychlejší čas Randy Krummenacher. Druhou příčku obsadil Lucas Mahias a na třetí příčce se umístil Kenan Sofuoglu. Federico Caricasulo, který se kvalifikoval na druhé pozici, zajel ve warm upu sedmý čas. Anthony West skončil na osmé pozici.

kompletní výsledky warm upu

závod

Lucas Mahias vstoupil do letošní sezony stejným způsobem, jakým zakončil loňský ročník, tedy vítězstvím. Francouz dojel do cíle s více než vteřinovým náskokem na druhého Randyho Krummenachera, který oslavil svůj návrat do WSSP druhou pozicí. Na pódium vystoupila takém nová tvář WSSP Sandro Cortese, který obsadil při svém debutu třetí příčku. Těsně za Cortesem dojel do cíle na čtvrtém místě Federico Caricasulo. Kenanu Sofuoglovi vstup do nové sezony příliš nevyšel. Turek totiž dojel až na třináctém místě, za které si připsal pouze tři body. Domácí Anthony West, kterému se ve volných trénincích a také v kvalifikaci dařilo, v závodě bohužel nedojel. 

kompletní výsledky závodu

Průběžné pořadí šampionátu se pochopitelně shoduje s výsledky úvodního závodu sezony. Vede Lucas Mahias s 25 body před druhým Randym Krummenacherem(20 bodů) a třetím Sandrem Cortesem(16 bodů). Druhý podnik letošní sezony WSSP se uskuteční stejě jako v případě WSBK v Thajsku na závodním okruhu v Buriramu 25.března.

 

 

Sdílejte na:
Zavřít