Velká cena Ruska #4

Velká cena Ruska #4

Čtvrtý závod letošní sezony se tento víkend koná v Rusku. Pojďme se podívat do krátké historie tohoto podniku.

V Rusku se poprvé závodilo v roce 1913, a sice v Petrohradě. Jejím vítězem se stal domácí jezdec carského Ruska Georgij Suvorin na voze Benz a v následujícím roce zde zvítězil Willy Schöll, pocházející z Německého císařství, taktéž na voze Benz. Poté veškeré závodní aktivity přerušila vypuknuvší první světová válka. Za dob éry Sovětského svazu se zde žádný závod podobného formátu nekonal, i přesto, že se debatovalo (zejména od roku 1983) o velké ceně například v Moskvě. A tak jediným závodem ve východním bloku byla Velká cena Maďarska.

Nakonec se přeci jen pořádání velkých cen do Ruska vrátilo a spolu s ním přišla Formule 1. Stalo se tak přesně sto let po konání posledního ruského závodu. První Velká cena Ruska se tedy konala v roce 2014 v závěru šampionátu jako 16. závod z celkových 19 na International Street Circuit v Sochi, jenž leží v prostorách, kde se konaly v témže roce zimní olympijské hry. Tuto velkou událost si nenechal ujít ani prezident Ruské federace Vladimir Putin.

Historicky první pole position získal v Sochi Lewis Hamilton s časem 1:38,513 a byl tak o 0,2 sekundy rychlejší než jeho týmový kolega Nico Rosberg, který obsadil druhé místo. Překvapit zde mohl Valtteri Bottas, který měl šanci se před oba Mercedesy dostat, ale chybou v poslední zatáčce se připravil o šanci startovat z první pozice a musel se spokojit se třetí. O míře vydařenosti první ruské grand prix, nechť se rozhodne každý sám, ale poté co Nico Rosberg při startu závodu divoce probrzdil v první zatáčce a odepsal své pneumatiky, bylo o vítězi skoro již rozhodnuto. Lewis Hamilton se poté stal prvním vítězem Velké ceny Ruska.

V následujícím ročníku panovaly obavy, jak se bude závod vyvíjet vzhledem ke vzpomínkám na minulý ročník. Kvalifikaci vyhrál tentokrát Nico Rosberg s časem 1:37,113 a byl o 0,320 sekundy rychlejší než druhý Lewis Hamilton. Zajímavé je, že třetí pozici na startu vybojoval jako minulý rok Valtteri Bottas. Závod se nesl v naprosto odlišném gardu než v předchozím ročníku. Jmenujme například děsivou nehodu Romaina Grosjeana či kolizi Botttase s Kimim Räikkönenem v závěru závodu. V závodě nakonec vyhrál Lewis Hamilton, který se dostal před Nica Rosberga, jehož trápila technika, a musel odstoupit kvůli problémům s plynovým pedálem. Druhý skončil Sebastian Vettel a třetí překvapivě Sergio Perez na Force Indii. Mercedes zde také oslavil zisk Poháru konstruktérů (po penalizaci Räikkönena). Není bez zajímavosti, že velké ceny v letech 1913 a 1914 vyhrál vůz Benz a v letech 2014 a 2015 zase vůz Mercedes (od roku 1926 Mercedes-Benz).

Jak se bude vyvíjet letošní závodní víkend, který se koná na rozdíl od předchozích dvou ročníků na začátku sezony, je zatím jen ve hvězdách. Doufejme, že se obejde bez komplikací typu okruhu znečistěného naftou z vozu údržby při prvním volném tréninku v roce 2015. Nebo bude platit rčení, že toto se může stát jen v Rusku? Nechme se překvapit.

Sdílejte na:
Zavřít