Velká cena Rakouska

Velká cena Rakouska

Živý komentář k Velké ceně Rakouska 2014.

Závod začíná ve 14:00.

Vítejte po jedenácti letech u Velké ceny Rakouska! Jede se na starém okruhu A1-Ring, který je sice přejmenován na Red Bull Ring, ale vypadá stále stejně. Jsou tu většinou štěrkové únikové zóny, trať je velmi úzká a rychlá. Více o okruhu se můžete dočíst zde.

Pirelli do Rakouska přivezlo nejměkčí pneumatiky ve své nabídce – červenou super-měkkou směs a žlutou měkkou směs. Okruh je na pneumatiky poměrně nenáročný.

Jako největší favorit do závodu jde Rosberg, který startuje se svým Mercedesem na třetím místě za vozy Williamsu, od kterých se obecně nečeká, že by rychlý Mercedes za sebou udržely. Lewis Hamilton v kvalifikaci udělal hodiny a startovat bude z devátého místa. Kompletní výsledky kvalifikace a její celý průběh naleznete zde.

Nad okruhem je nádherně modro, máme 0% šanci na déšť. Teplota vzduchu je okolo 25°C a teplota trati dosahuje až 45°C.

Romain Grosjean si před závodem nechal vyměnit převodovku a odstartuje z boxové uličky.

Závod

ZK – Jsem v zahřívacím kole, Felipe Massa na pole-position vede celé pole za sebou na prohlídku nádherného okruhu v rakouských Alpách.

ZK – Button, Maldonado, Perez, Bianchi, Ericsson a Chilton jsou jedinými vozy startujícími na tvrdší měkké sadě pneumatik.

ZK – Už jen pár sekund do startu.

1/71 – Pět červených světel zhaslo a je odstartováno!

1/71 – Massa skvěle odstartoval, Rosberg předjel Bottase, ten se ale dostal zpět na druhé místo o pár chvil později. Lewis Hamilton skvěle odstartoval a nyní jede na pátém místě za Alonsem. Räikkönen si o pozici polepšil.

1/71 – V předposlední zatáčce předjel Hamilton Alonsa a jede už na čtvrtém místě, výborný start.

2/71 – Sebastian Vettel má problém! Zpomaluje a zastavuje svůj vůz za druhou zatáčkou! Němec má tuto sezonu strašnou smůlu. To je třetí odstoupení pro čtyřnásobného mistra světa. Na rovince, kde stojí Vettel svítí žluté vlajky.

3/71 – Sebastian Vettel se nyní znovu rozjel a vypadá to, že se mu povedlo jako zázrakem opět rozjet své auto!

4/71 – Vettel musel resetovat veškerou elektroniku svého vozu a opět jede! Ale je o kolo pozadu, nyní má co dohánět.

4/71 – Williamsy a Mercedesy už mají slušný náskok na pátého Alonsa.

5/71 – Momentální pořadí: MAS, BOT, ROS, HAM, ALO, MAG, RAI, HUL, KVY, RIC. Ricciardo se propadl poté, co Vettel rozjel svůj vůz a způsobil na trati menší zmatky.

6/71 – Máme povolené DRS. Red Bull říká Vettelovi, aby se pustil do závodění. Také varoval Ricciarda, aby příliš nenamáhal svůj motor, který zde v horách dostává víc na frak.

7/71 – Mezi čtyřmi vozy na čele jsou rozestupy pod sekundu, Alonso je ale už o čtyři sekundy za nimi. O další necelé čtyři sekundy za ním jede vláček Magnussen, Räikkönen, Hülkenberg, Kvyat, Ricciardo, Perez, Button a další.

8/71 – Williamsy Mercedesům trošku poodjeli Mercedesům, třetí Rosberg už je mimo DRS zónu. Vypadá to, že Mercedesy se hodně trápí se zadními pneumatikami. Williamsy jsou známy tím, že jsou na zadní pneumatiky také velmi náročné.

9/71 – Hamilton je těsně za Rosbergem, ale není o dost rychlejší, aby ho mohl předjet.

9/71 – Jean-Eric Vergne je prvním vozem v boxech. Přezouvá ze super-měkkých na měkké pneumatiky.

10/71 – Hülkenberg je také v boxech, vzhledem ke krátké trati se při boxech piloti hodně propadnou polem.

11/71 – Kevin Magnussen zajel do boxů a další z vláčku za ním také, na trati zůstává Kimi Räikkönen.

11/71 – Magnussen se ze šestého místa propadl na patnácté. Všichni v boxech jdou na měkké pneu.

12/71 – Nico Rosberg ze třetího místa zajíždí na pitstop. Zařadil se za Jensona Buttona na osmé místo.

12/71 – Toro Rosso poměrně nebezpečně vypustilo Kvyata do cesty Ricciardovi. Uvidíme co na to komisaři.

13/71 – Williamsy a Hamilton zůstávají na trati. Gutierrez zastavil v boxové uličce a mechanici ho tlačí zpět na jeho místo.

14/71 – Lewis Hamilton jede do boxů. Vrací se až za Rosbergem, takže Hamilton nic nezískal. Uvidíme, jak to vyjde Williamsům.

15/71 – Felipe Massa zajíždí do boxů, pro měkké pneumatiky. A vrací se až za Nica Rosberga! A nyní jej předjel i Lewis Hamilton! Mercedes Rosberga se opět jednou ujímá vedení a Massa se propadá až na třetí místo!

16/71 – Valtteri Bottas zajel do boxů nyní, stejně jako jeho krajan Kimi Räikkönen. Bottas se vrací před Hamiltona na druhé místo a zatím se mu podařilo druhé místo udržet i po několika zatáčkách.

17/71 – Esteban Gutierrez je vyšetřován za nebezpečné vypuštění z boxů, jeho tým nesprávně upevnil pravé zadní kolo.

17/71 – Ve vedení je nyní Sergio Perez, který jede jinou strategii, avšak samozřejmě ještě nebyl v boxech, takže spíše překáží.

18/71 – Perez dostal rádiem zprávu, že klidně ať udrží Rosberga za sebou, ale ať tím neztrácí čas. Bottas je přímo za Rosbergem a přímo za Bottasem je i Hamilton. Massa se drží trošku opodál.

19/71 – Alonso předjel Maldonado a jde na sedmé místo. Jeho týmovému kolegovi Räikkönenovi nepřeje štěstí a po pitstopech se propadl až na třinácté místo.

20/71 – Perez stále jede. Na čerstvém vzduchu na první místě by mohl vydržet dlouho, je možné, že se pokusí o strategii jednoho pitstopu.

21/71 – Inženýr říká Hamiltonovi, aby se snažil šetřit své zadní brzdy, přehřívají se mu, podobně jako v Kanadě.

22/71 – Navzdory tomu však začíná tlačit na Valtteriho Bottase před sebou. Perez stále zůstává na prvním místě. Vypadá to, že i Hülkenberg se pokusí o jeden pitstop, avšak startoval na superměkké směsi, zatímco Perez stále jede na měkké pneumatice.

23/71 – Felipe Massa se trošku přiblížil Mercedesu Hamiltona.

24/71 – Hamilton dostal další zprávu, aby zvolnil v zatáčce, protože musí šetřit palivo a chladit brzdy. Hamiltonovi se ale očividně moc nechce a stále se drží za Bottasem.

24/71 – Gutierrez dostal penalizaci 10 sekund stop&go, kterou si teď odpykal zajetím do boxu a zastavením na svém místě na deset sekund.

25/71 – Nico Hülkenberg předjíždí Maldonada v nájezdu do kopce před druhou zatáčkou. Magnussen se před Maldonada také dostal o kolo dříve.

26/71 – Daniil Kvyat má defekt pravé zadní pneumatiky a vyjel do štěrkové únikové zóny, zajíždí za bariéry a odstupuje. Prý ztratil brzdy a pravá zadní pneumatika se roztrhla po vyjetí do štěrku.

27/71 – Nico Rosberg a Valtteri Bottas se oba dostávají před Sergia Pereze. Hamiltonovi se to zatím nedaří.

27/71 – Perez má nyní tlačit a vypadá to, že brzdy bude stavět. Hamilton za Perezem ztrácí čas, Rosberg s Bottasem nyní ujíždějí.

28/71 – Rosberg zajel nejrychlejší kolo. Hamilton o kolo později předjíždí Pereze, Massa za ním stále zůstává.

28/71 – Vypadá to, že Mercedesy jsou rychlejší než Williamsy, Rosberg Bottasovi pomalu ujíždí a Hamilton už je přímo za Bottasem.

29/71 – Z opakovaných záběrů to vypadá, že Kvyat měl defekt pneumatiky už před vyjetím do štěrku, stále není jasné, co se vlastně stalo.

30/71 – Perez zajel do boxů. pro super-měkkou směs. Valtteri Bottas naznačil útok na Rosberga, ale nepovedlo se mu to, Hamilton je přímo za nimi. Massa už má na Hamiltona ztrátu tří sekund.

31/71 – Bottas v posledním kole zmenšil náskok na Rosberga o sedm desetin. Bottas opět naznačil útok, ale Rosberg ho zavřel.

32/71 – Massa trochu zrychlil a snaží se úvodní trojici dojet. Bottas otevírá DRS, ale opět to nevypadá na předjetí. Vypadá to, že na brzdách si Bottas více věří.

33/71 – Opakovaný záběr ukazuje, že Vettel měl kontakt s Gutierrezem a musel si zajet pro nové přední křídlo. Je stále na posledním místě.

34/71 – Bottas si nyní nechal Rosberga trošku poodjet, nyní všichni budou chtít šetřit pneumatiky. Massovi se stále nedaří zrychlit.

35/71 – Vedoucí vozy nyní dojíždějí vozy okolo zpět, rozestupy mezi nimi se trošku zvětší.

36/71 – Perez zajel nové nejrychlejší kolo a nyní je přímo za svým týmovým kolegou Hülkenbergem. Jedou na sedmém a osmém místě.

37/71 – Vettel zajíždí do boxů a odstupuje! Velké neštěstí pro Němce.

38/71 – Rosberg dostal zprávu, aby nyní více tlačil, blíží se druhé kolo pitstopů. Hamilton dostal stejnou zprávu.

39/71 – Massa stále zhruba tři sekundy za Hamiltonem. Massa také dostal zprávu, aby začal tlačit.

40/71 – Lewis hamilton zajíždí do boxů a nasazuje další měkkou směs pneumatik. 4 sekundy mu trval pitstop. Ne zrovna nejrychlejší.

41/71 – A okolo později jede do boxů i Nico Rosberg. Oba Williamsy zůstávají na trati. Vedení závodů přejímá Bottas, za ním Massa a Alonso, který na Massu ztrácí pět sekund.

42/71 – Valtteri Bottas zajíždí pro nové pneumatiky. Rosberg i Hamilton se před něj dostali, Hamilton zajel nejrychlejší kolo. Snad Bottas Mercedesy dohoní, nebo se vše vrátí do starých kolejí vyjetých už před Velkou cenou Kanady.

44/71 – Z vedení zajíždí do boxů i Felipe Massa. Sledujeme souboj o deváté místo mezi Räikkönenem a Buttonem.

44/71 – Fernando Alonso nyní zůstává na trati ve vedení. Räikkönen z osmého místa do boxů, velmi rychlý pitstop.

46/71 – Massa je po pitstopech za Perezem…

47/71 – Räikkönen dostal varování, aby nevyjížděl moc ze zatáčky číslo osm, která je velmi problémová a komisaři dávají dobrý pozor na rozšiřování si trati a získávání výhody.

48/71 – Fernando Alonso zajíždí z prvního místa do boxů. Stejně rychlý pitstop jako u Räikkönena. Vrací se na šestém místě.

48/71 – Massa stále za Perezem, dostává zprávu, že Perez bude ještě stavět.

49/71 – Mercedesy už Bottasovi odjely, mají náskok přes pět sekund.

50/71 – Hamilton se dotazuje, jak jsou na tom brzdy Rosberga, dostává odpověď, že jsou na tom oba podobně. Nyní předjíždí piloty o kolo zpět.

52/71 – Rosberg je nyní o trošku rychlejší než Hamilton, který jede stejně rychle jako Bottas.

53/71 – Massa zvyšuje tlak na Perez, ale trošku poodstoupil poté, co zablokoval svá kola.

54/71 – Hamilton dostal zprávu, že má o něco lepší zadní pneumatiky než Rosberg.

56/71 – Ferrari říká Kimimu, že musí zrychlit, Kimi si stěžuje, že motor prostě nemá dost síly.

56/71 – Sergio Perez zajíždí ze čtvrtého místa do boxů. Padá až těsně před týmového kolegu Hülkenberga. Nasadil super-měkkou směs.

57/71 – Vypadá to, že Vergne má problém s brzdami, hodně se mu z nich kouří. Daniel Ricciardo jede na desátém místě tlačí na Hülkenberga, který je přímo před ním.

60/71 – Alonso se dostává velmi blízko za Massa, už je rozestup mezi nimi pod dvě sekundy. Perez zajel nové nejrychlejší kolo. Jede na sedmém místě a ztrácí necelé tři sekundy na Magnussena před ním.

61/71 – Vergnovi nakonec brzdy opravdu selhaly a odstupuje v boxech.

62/71 – Alonso už je v dosahu DRS na Massu.

63/71 – Souboj na dálku mezi Räikkönenem a Buttonem dopadla tak, že Button se po pitstopu za Fina propadl, nyní je o čtyři sekundy za ním na čerstvých pneumatikách. Jde o souboj o desáté místo.

64/71 – Hamilton se ptá, jak to vypadá a co musí dělat, aby byl rychlejší než Rosberg, který má nyní náskok sekundu a půl.

66/71 – Perez na sedmém místě je přímo za Magnussenem, který je pod tlakem, ale chyby nedělá.

66/71 – Teď jí ale udělal, probrzdil do první zatáčky a Perez jde na šesté místo.

67/71 – Na čele jsou rozestupy stále poměrně vyrovnané. Mezi Rosbergem a Hamiltonem něco přes sekundu, Bottas o šest sekund pozadu, Massa o další tři sekundy za ním. Alonso na Brazilce taktéž ztrácí tři sekundy.

69/71 – Hamilton dostal zprávu, že na to nyní může tlačit až do konce. Rosberg ale jede pěkně a hlavně čistě. Oba zrychlili a Bottas nyní ztratil další sekundu a půl. Ale dobré zprávy pro něj, Massa, je o trošku pomalejší než on.

71/71 – Poslední kolo, ale Rosberg má prostě navrch. Ve třetí zatáčce Rosberg probrzdil a Hamilton se mu přiblížil, ale dostal se do smyku a musel zpomalit. Daniel Ricciardo předjel Hülkenberga a dojíždí na osmém místě.

KONEC! Velkou cenu Rakouska vyhrává Nico Rosberg! Za ním HAM, BOT, MAS a ALO.

Rosberg dále rozšiřuje náskok na Hamiltona v šampionátu, Bottas si dojel pro své první pódium v životě a porazil při tom Massu, který startoval před ním na pole-position.

Na šestém místě Perez, za ním MAG, RIC, HUL, RAI, BUT, MAL, SUT, GRO, BIA, KOB, CHI, ERI, GUT.

Všechna tři odstoupení na trati, která patří Red Bullu, mají na svědomí vozy, které patří Red Bullu. Kvyat a Vergne v Toro Rossech a Vettel v Red Bullu.

To byl skvělý závod, ale pro dnešek je to vše, uvidíme se za dva týdny na Silverstonu v Británii!

Sdílejte na:
Zavřít