Velká cena Monaka – Rosberg vítězí!

Velká cena Monaka – Rosberg vítězí!

Živý komentář k Velké ceně Monaka 2014.

Závod začíná ve 14:00.

Vítejte u živého komentáře k Velké ceně Monaka! Dnes to vypadá na napínavý závod, poněvadž Lewis Hamilton bude chtít první místo poté, co mu Nico Rosberg (ať už naschvál nebo ne) znemožnil útok na pole-position.

Na startu tedy budou v první řadě Mercedesy Rosberga a Hamiltona, v druhé řadě Red Bully v pořadí Ricciardo-Vettel, ve třetí řadě Ferrari v pořadí Alonso-Räikkönen, za nimi Vergne, Magnussen, Kvyat a Perez. Kompletní výsledky a průběh kvalifikace můžete nalézt zde.

Připomeňme si, že Pirelli do Monaka přivezlo žlutou měkkou a červenou super-měkkou směs pneumatik. Italský obuvník vozů si není jistý, zda bude rychlejší strategie s jednou zastávkou, nebo se dvěma. To se dozvíme až v závodě. Musíme si pamatovat, že na této pouliční trati je 80% šance výjezdu Safety Caru, což by také mohlo zatočit s pořadím a strategiemi, s čímž týmy musí počítat. Více informací o trati naleznete zde.

Asi hodinu před závodem se v paddocku šušká, že by na startu závodu nemusel být přítomen Kimi Räikkönen, který má údajně žaludeční problémy a nebyl na přehlídce pilotů.

Závod

Nyní už je jasné, že Kimi Räikkönen závodit bude, už sedí ve svém voze na startovním poli.

ZK – Máme tady zahřívací kolo, Nico Rosberg vede celé pole na projížďku uličkami Monaka. Kromě Pastora Maldonada, kterému se nepodařilo odlepit se ze svého místa, pravděpodobně ho tým odtlačí do boxové uličky a bude startovat za Marcusem Ericssonem v boxové uličce.

1/78 – Pět červených světel zhaslo a Velká cena Monaka je odstartována! Skvěle odstartoval Kimi Räikkönen, který se dostal před Alonsa a Ricciarda, který se propadl. A máme havárii! Sergio Perez! Vyjíždí na trať Safety Car!

2/78 – Nehoda se stala v zatáčce Mirabeau, vypadá to, že Sergia Perez popostrčil Jenson Button. Ale do kontaktů se tam dostali i další vozy.

3/78 – Traťoví maršálové už Force Indii Perez odtlačili. Hamitlon si stěžuje, že se mu nedaří udržet teplotu v pneumatikách. Safety Car do boxů zajede na konci tohoto kola.

4/78 – Nico Rosberg si pohlídal restart a udržel Hamiltona za sebou, znovu závodíme! A Kimi Räikkönen se dostal před Vettela! Sebastian Vettel má problém s vozem, všichni ho předjíždí a jede velmi pomalu.

5/78 – Vettel si stěžuje, že ztratil všechen výkon motoru. Stěžuje si, že to tak prostě nejde a vypadá to, že v boxu zůstane.

6/78 – Tak nakonec Sebastian Vettel vyjel z boxové uličky, ale do rádia říká, že je bez převodovky, nedaří se mu přeřadit z prvního stupně.

7/78 – Komisaři vyšetřují incident mezi Buttonem a Perezem, kvůli kterému Perez skončil a vyjel Safety Car. Lewis Hamilton se stále drží Nica Rosberga, je méně než sekundu za ním. Naopak třetí Kimi Räikkönen na ně ztrácí už téměř tři sekundy. Vettel dostal instrukce, aby zajel do boxů a odstoupil.

8/78 – A Vettel odstupuje, to je dnes již třetí závodník, krom Pereze, který se vyboural, totiž nejede ani Pastor Maldonado, kterému se nepodařilo odstartovat ani z boxů.

9/78 – Nico Rosberg v každém kole zajíždí nová nejrychlejší kola, ale Hamilton se ho pořád drží a rozestup je stále pod sekundu.

10/78 – Kimi Räikkönen již na Hamiltona ztrácí přes čtyři sekundy, ale povedlo se mu vytvořit náskok na Ricciarda okolo tří sekund. Podobný odstup má Alonso od Ricciarda.

11/78 – Aktuální pořadí: ROS, HAM, RAI, RIC, ALO, MAG, VER, HUL, BUT, BOT, MAS, GUT, KVY, KOB, BIA, CHI, ERI, SUT, GRO. Grosjean a Sutil po prvním kole museli do boxů kvůli kontaktům mezi vozy v prvním kole.

12/78 – Rosberg zajel další nejrychlejší místo. Na nehodě v prvním kole vydělali oba Williamsy, Massa po startu ze šestnáctého jede na jedenáctém a Bottas po startu ze třináctého jede na desátém místě.

13/78 – Vypadá to, že Daniil Kvyat odstupuje! Je v boxech a mechanici jeho Toro Rosso zatlačují do garáže! To je pro ruského mladíka velká smůla, zatím se mu vedlo dobře. Adrian Sutil předjel Marcuse Ericssona ve vlásence, zablokoval kola a došlo k malému kontaktu, ale řekl bych, že to byl závodní incident.

 14/78 – Räikkönen už na Hamiltona ztrácí přes šest a půl sekundy. Ricciardo ztrácí na Fina okolo čtyř sekund.

15/78 – Je vyšetřováno několik vozů na konci startovního pole, podle komisařů totiž několik pilotů nestartovalo ze správných pozic, pravděpodobně kvůli Maldonadovi, který ze startovního pole zmizel, mohlo to někoho zmást. Lewis Hamilton už prý cítí, že jeho zadní pneumatiky na tom nejsou nejlépe. Rosberg tím, že jede na čerstvé vzduchu, to má jednodušší a Hamilton si nyní nechává Rosberga trošku poodjet, aby šetřil pneumatiky.

17/78 – Hamilton si drží od Rosberg odstup zhruba sekundu a půl. Räikkönen na Hamiltona ztrácí osm sekund. Adrian Sutil při brzdění do šikany za tunelem předjel Maxe Chiltona. Sutil po svém pitstopu v prvním kole jede na super-měkkých pneumatikách, startoval na měkkých.

18/78 – Nico Rosberg nyní hodně probrzdil při nájezdu do páté zatáčky Mirabeau, ale moc neztratil.

19/78 – Räikkönen už ztrácí téměř deset sekund na Hamiltona, ale začíná ho dohánět Ricciardo.

19/78 – Bianchi, Chilton a Gutierrez dostávají penalizace 5 sekund stop&go, kterou si však mohou odbýt během pitstopů. Penalizace dostali za stání na špatných startovacích pozicích.

22/78 – Kontakt mezi Buttonem a Perezem z prvního kola bude vyšetřen po závodě. Hamilton už je opět velmi blízko za Rosbergem, rozestup těsně nad sekundou.

23/78 – Ricciardo už je pouze sekundu za Räikkönenem.

24/78 – Rosberg s Hamiltonem už dojeli závodníky na konci pole, nyní předjeli Romaina Grosjeana a jdou na Marcuse Ericssona. Daniel Ricciardo už je za Kimi Räikkönenem. Romain Grosjean v boxech pro super-měkké pneumatiky.

25/78 – Adrian Sutil stojí za tunelem v únikové zóně za šikanou! Při výjezdu z tunelu ztratil zadek vozu a naboural velmi tvrdě do bariéry. Ale vystupuje úplně v pořádku.

26/78 – A na trati máme opět Safety Car! Mnoho vozů zajíždí do boxů pro pneumatiky! Nico Rosberg z první pozice a ihned za ním Lewis Hamilton, Mercedes zvládl double-pitstop.

27/78 – Prakticky všechny vozy zajely do boxů pro nové pneu. Velmi nešťastně vypustilo Toro Rosso Jean-Erica Vergne, přímo do cesty Kevinu Magnussenovi, velmi těsné to mezi nimi bylo, očekávám penalizaci pro Vergneho.

29/78 – Velmi podivná volba u Ferrari, nejdříve při výjezdu Safety Caru zajel Räikkönen do boxů, ale Ferrari mu nasadilo další super-měkkou směs, nyní tam zajel zpět pro měkkou směs. Že by mechanici Ferrari spletli pneumatiky? Fin se vrací na trať až na čtrnáctém místě.

30/78 – Vypadá to, že po prvním pitstopu do Räikkönena vrazila nějaká Marussia a prorazila mu pneumatiku.

31/78 – Závod je restartován! Nico Rosberg si udržel první místo, za ním Hamilton, za nimi Ricciardo, za ním Alonso a za ním Massa, který nebyl v boxech.

33/78 – Hülkenberg pěkne předjel Magnussena při nájezdu do tunelu.

34/78 – Räikkönen se pokusil předjet Kobajašiho, ale zablokoval kola a musel to vzít únikovou zónou a pustit ho zpět.

35/78 – Duo Mercedesu jsou opět daleko před Ricciardem, Hamilton velmi nepříjemně tlačí na Rosberga, jsou velmi blízko za sebou.

36/78 – Jean-Eric Vergne dostává penalizaci průjezdem boxy za nebezpečné vypuštění z boxu.

38/78 – A nyní si jí odpykává. Räikkönen měl problémy vyhnout se Kobajašimu před sebou, který na moment ztratil kontrolu na vozem.

39/78 – Finský závodník nyní jede na jedenácté pozici.

40/78 – Aktuální pořadí: ROS, HAM, RIC, ALO, MAS, HUL, MAG, BUT, BOT, GUT, RAI, BIA, VER, KOB, GRO, ERI, CHI.

41/78 – Romain Grosjean předjel Marcuse Ericssona před šikanou, velmi pěkně, i když na okamžik zablokoval kola.

42/78 – Rosberg dostal zprávu, že nesmí řadit tak agresivně rychle, jinak bude ke konci závodu v kritické situaci s palivem.

43/78 – Třetí Ricciardo už na Mercedesy ztrácí deset a půl sekundy.

45/78 – Maxovi Chiltonovi to v zatáčce kolem bazénu trošku klouže.

46/78 – Felipe Massa se svými super-měkkými pneumatikami zajíždí k mechanikům pro měkké pneumatiky. Je to dost podivuhodné, na super-měkké odjel neuvěřitelných 45 kol a zbytek závodu, něco přes třicet kol odjede na tvrdší směsi!

47/78 – Hamilton rádiem dostal detailní popis Rosbergovo projíždění zatáčkami. Díky Massově pitstopu se Räikkönen dostává na desáté místo. Massa se vrací na jedenáctém místě.

49/78 – Schyluje se nám k velkému souboji o dvanácté místo mezi Bianchim a Vergnem.

52/78 – Jean-Eric Vergne ale z tohoto senzačního souboje odstupuje, začalo se mu totiž hodně kouřit z motoru a zajíždí do boxů, kde odstupuje.

54/78 – Nyní na chvíli jsou Mercedesy v klidné situaci. Rosberg byl pochválen za zlepšení managementu pneumatik.

55/78 – Räikkönen nalepen za devátým Gutierrezem, Massa je ihned za nimi.

56/78 – Připomenutí pořadí: ROS, HAM, RIC, ALO, HUL, MAG, BUT, BOT, GUT, RAI, MAS, BIA, GRO, ERI, KOB, CHI, VER.

57/78 – Valtteri Bottas je dalším, který končí kvůli motoru! Začaly se z něj valit obrovské oblaka kouře a svůj vůz odstavil za vlásenkou, ale obejdeme se bez Safety Caru, traťoví maršálové kouřící se vůz velmi rychle odklidili.

57/78 – Díky tomu se Felipe Massa posouvá na desáté místo. Na jedenáctém místě jede Bianchi, který momentálně jede na jedenáctém místě, ale je nyní vyšetřován komisaři za to, že si odbyl penalizaci pěti sekund během pitstopů BĚHEM Safety Car fáze, což pravidla nepovolují.

61/78 – Nico Rosberg si vytvořil menší náskok na Hamiltona, který na něj momentálně ztrácí dvě sekundy, navíc mezi nimi jede Romain Grosjean.

62/78 – Žluté vlajky! Esteban Gutierez se v předposlední zatáčce dotkl zdi a udělal hodiny, jen tak tak se mu vyhnul Kimi Räikkönen. Ale na Safety Car to asi nebude, i když stojí u vjezdu do pitlane.

63/78 – Hamilton už je opět méně než sekundu za Rosbergem.

64/78 – Žluté vlajky pryč, jede se na plno. Jules Bianchi díky odstoupení Gutierreze jede na bodovaném desátém místě!

66/78 – Ale nyní Bianchi dostává další penalizaci, pět sekund stop&go za to, že si odbyl penalizaci pět sekund stop&go během Safety Car fáze.

67/78 – Lewis Hamilton má problémy s viděním, možná mu něco spadlo do oka, ale významně zpomalil a nyní má čtyři sekundy ztráty na Rosberga a Ricciardo ho dohání. Toto Hamilton řekl do vysílačky: „I can’t see anything out of my left eye. I’ve got dirt in my eye.“

69/78 – Hülkenberg má za sebou Magnussena a Buttona a vypadá to na souboj o páté místo. Daniel Ricciardo dále dohání Hamiltona, který už na Rosberga ztrácí šest sekund, Ricciardo na Hamiltona ztrácí sedm sekund. 

70/78 – Do vláčku za Hülkenberga se připojil i Kimi Räikkönen za Buttonem. Hamilton už opět jede naplno a udržuje ztrátu na Rosberga i náskok na Ricciarda. Ve vysílačce se zeptal na situaci, inženýr mu řekl jak vypadají pneumatiky Ricciarda, Hamilton mu odsekl, že chce vědět, jak to vypadá s Rosbergem.

71/78 – Ricciardo zajel nejrychlejší kolo závodu a dostal informaci o Hamiltonových problémech. Ztrácí na něj pět sekund, tým mu říká, že ho rychle dohoní.

72/78 – A Ricciardo už je nyní pouze tři sekundy za Hamiltonem, opravdu na to tlačí.

73/78 – Hamilton nyní dojíždí skupinku za Hülkenbergem. Jako první předjíždí Kimiho Räikkönena, který pouští jak Hamiltona, tak Ricciarda. Hamilton v předposlední zatáčce probrzdil a Ricciardo je ihned za Hamiltonem. Button před nimi předjel Magnussena.

74/78 – Magnussen pustil Hamiltona a Ricciarda, Räikkönen se pokusil předjet Magnussena, ale oba se do vlásenky nevešli a museli v ní zastavit.

75/78 – Magnussen se vrací do závodu na desátém, Räikkönen musel do boxu a propadá se mimo body. Bianchi tedy určitě dojede na bodech.

76/78 – Po závodu se bude vyšetřovat nehoda mezi Räikkönenem a Magnussenem. Mezitím je Ricciardo nalepen na Hamiltonovi, ale nedaří se mu najít cestičku kolem něj.

77/78 – Räikkönen po svém pozdním pitstopu na superměkkých pneumatikách zajel nejrychlejší kolo závodu.

78/78 – Nico Rosberg najel do posledního kola.

KONEC! Nico Rosberg vyhrává ve Velké ceně Monaka! Na druhém místě dojíždí Lewis Hamilton, třetí Daniel Ricciardo!

Tento závod je prvním, ve kterém boduje tým Marussia. Jules Bianchi dojel na osmém místě, ale penalizace ho shodí na deváté místo, za které dostane dva body!

Závod dokončilo pouze čtrnáct vozů, osm vozů odstoupilo.

A monacká perlička nakonec: pódiové rozhovory dělá Benedict Cumberbatch! :) To je pro tento víkend všechno, uvidíme se opět za dva týdny při Velké ceně Kanady.

Sdílejte na:
Zavřít