Velká cena Bahrajnu #2

Velká cena Bahrajnu #2

Z Austrálie se nám cirkus Formule 1 přesouvá do pouštního Bahrajnského království. Pojďme se nyní podívat na historii a některé zajímavosti k bahrajnské velké ceně.

V Bahrajnském království, ostrovním státě v jižní části Perského zálivu, se závodí od roku 2004, a to na okruhu Bahrain International Circuit nedaleko města Sakhir. Formule 1 se tu zabydlela a kromě přestávky v roce 2011 se tu velká cena konala každý rok. V roce 2010 se ale závodilo na jiné specifikaci okruhu (celkem jich je šest). Od roku 2014 se v Bahrajnu závodí pod umělým osvětlením, čímž se místní Grand Prix stala třetím nočním závodem, po GP Singapuru a GP Abu Dhabi.

Jen šest závodníků zde dovezlo svůj monopost na první místo. Z historicky prvního vítězství se zde radoval Michael Schumacher. Je to jeho jediné vítězství na tomto okruhu. Nejvíce úspěšný je zatím v Bahrajnu Fernando Alonso, jenž na nejvyšším stupínku stanul celkem třikrát a to v letech 2005, 2006 a 2010. Po dvou vítězstvích mají Felipe Massa (2007, 2008), Sebastian Vettel (2012, 2013) a Lewis Hamilton (2014, 2015). Jedno vítězství má kromě Schumachera ještě Jenson Button z roku 2009. Zajímavé je, že jezdci, kteří zde dokončili závod na první pozici celkem dvakrát, zvítězili vždy dva roky za sebou.

A kdo zde obsadil nejvíce pole positions? To první zde získal Michael Schumacher, přičemž se ze zisku PP v Bahrajnu radoval ještě jednou v roce 2006. Dvě PP mají také Vettel s Rosbergem, který ale ani jedno nepřetavil ve vítězství v závodě. Jednou poté ještě startoval z nejvýhodnější pozice Alonso, Massa a Hamilton. Na závěr výčtu jsem si nechala dvě jména, tím prvním je pole position Roberta Kubici z roku 2008. Bylo to pro něj jeho první PP v jeho kariéře ve Formuli 1 a stejně tak i první pro BMW-Sauber. Tím druhým je Jarno Trulli, který se svým týmovým kolegou Timem Glockem z Toyoty obsadil první řadu v roce následujícím, tedy 2009. Těšit nás může, že více než polovina vítězů závodu zde nestartovala z PP.

Nyní se zaměřím na týmy. První vítězství na tomto okruhu získalo Ferrari, čímž zároveň dosáhlo mety celkových 170 prvních míst. Hned v roce 2005 se zde radoval Renault a i pro něj to bylo kulaté výročí, a sice celkové 20 vítězství ve Formuli 1. A jaký tým je v Bahrajnu za jeho krátkou historii nejúspěšnější? Asi vás nepřekvapí, že je to Ferrari se čtyřmi vítězstvími. Po dvou prvních místech mají Renault, Red Bull a Mercedes. Jednou se zde radoval Brawn GP. Třeba takový McLaren na zdejším pouštním okruhu neprojel pod šachovnicovou vlajkou ani jednou na prvním místě. Bohužel, pro jeho fanoušky, se nedá čekat, že by svou zdejší nelichotivou bilanci zlepšil. Mnohem větší šanci mají Ferrari s Mercedesem, ale třeba překvapí někdo jiný. To už se ale za pár dní dozvíme. Doufejme, že si užijeme nádherný a atraktivní závod se spoustou předjíždění. Pamatujete například krásnou bitvu o příčku nejvyšší mezi Hamiltonem a Rosbergem v roce 2014?!

Sdílejte na:
Zavřít