Velká cena Austrálie #1

Velká cena Austrálie #1

Již za pár hodin odstartuje prvním australským pátečním tréninkem nová sezona Formule 1 pro rok 2016. Pojďme se nyní podívat na historii a zajímavosti k Velké ceně Austrálie.

V Austrálii se závodí již od roku 1927, kdy se zde jel závod Formule Libre. V padesátých letech 20. století se například v této závodní sérii účastnili australské grand prix jezdci jakými byli Stirling Moss, Jack Brabham či Bruce McLaren, přičemž zde dokázali zvítězit. K dalším známým závodníkům, kteří zde dokázali zvítězit, tentokrát v Tasmánském poháru pro 2,5 litrové formule, se řadí Graham Hill, Jackie Stewart, Jim Clark nebo Chris Amon. Další závodní série odehrávající se v Austrálii byly například Formule 5000 či Formule Pacific.

Formule 1 (velká cena započítávaná do mistrovství světa) zavítala do Austrálie poprvé roku 1985, což samo o sobě je překvapující, že až tak pozdě, vzhledem k úspěchům a popularitě Jacka Brabhama či Bruce McLarena z „nedalekého“ Nového Zélandu. Velkou cenu hostil okruh v Adelaide, a to až do roku 1995. Následně se rychlé monoposty královny motorsportu přesunuly do Melbourne do Albert Parku. Od počátku zařazení do mistrovství světa F1 uzavírala Velká cena Austrálie každou sezonu. Tento její status trval až do roku 1996, kdy došlo ke zde zmiňovanému přesunu z Adelaide do Albert Parku v Melbourne, jež pro změnu otevírá nové sezony F1. Výjimku tvoří dva ročníky, a to sice 2006, kdy byla Austrálie až třetím závodem po Bahrajnu a Malajsii, a pak sezona 2010, kdy zdejší cena přepustila místo zahajovacího závodu Velké ceně Bahrajnu a byla druhým závodem této sezony.

V letech 1985-1995 sice Velká cena Austrálie uzavírala sezonu, ale v drtivé většině případů přijížděl k protinožcům již jistý mistr světa. Pouze dvakrát se zde rozhodovalo o zisku mistrovského titulu a to v roce 1986, kdy zde byl korunován Alain Prost, a v roce 1994, kdy si pro první mistrovský vavřínový věnec „dojel“ Michael Schumacher (závod nedokončil pro kolizi s Hillem). Naopak v letech 1996-2015, tedy v době, kdy australský závod v drtivé většině případů odemykal novou sezonu, zde celkem dvanáctkrát vyhrál jezdec, jenž na konci roku získal i titul.

Když už mluvím o závodnících, zaměřím se nyní na vítěze všech ročníků. Nejvíc vítězství má Michael Schumacher (4). Za ním následuje se třemi vítězstvím Jenson Button. Po dvou vítězstvích mají Alain Prost, Gerhard Berger, Ayrton Senna, Damon Hill, David Coulthard, Kimi Räikkönen a Lewis Hamilton. Jednou se zde radovali Keke Rosberg, jako úplně první vítěz australské grand prix, poté Thierry Boutsen, Nelson Piquet (starší), Nigel Mansell, Mika Häkkinen, Eddie Irvine, Giancarlo Fisichella, Fernando Alonso, Sebastian Vettel a výčet prozatím uzavírá syn prvně jmenovaného – Nico Rosberg.

Co se týče týmů, nejvíc vítězství získal McLaren, když v australské grand prix zvítězil celkem jedenáctkrát. Na druhém místě se umístilo Ferrari se sedmi vítězstvími a třetí Williams s pěti vítězstvími. Dále zde na prvních místech dojel dvakrát Renault s Mercedesem a jednou Benetton, Brawn GP, Red Bull a Lotus. Otázkou zůstává, který závodník a tým vyhraje nadcházející Velkou cenu Austrálie 2016?

Sdílejte na:
Zavřít