Van der Garde, Tincknell a Dolan vítězí na úvod ELMS v Silverstone

Van der Garde, Tincknell a Dolan vítězí na úvod ELMS v Silverstone

Šampionát European Le Mans Series, jakási druhá liga World Endurance Championshipu, letos sestává ze šesti závodů a minulou neděli se v Anglii konal první z nich. V Silverstone se ELMS prezentovala velmi zdravým polem více než čtyř desítek účastníků, z toho 15 prototypů třídy LMP2 a 19 vozů rychle rostoucí nové kategorie LMP3.

V mokré kvalifikaci se prosadil Oreca-Nissan 05 zkušeného týmu Thiriet-TDS (Thiriet/Beche/Hirakawa) před ruským SMP-BR-Nissanem (Coletti/Leal/Wirth), Morganem-Nissan francouzské organizace Pegasus (Taitinger/Striebig/Roussel) a Jota-Gibsonem-Nissan posádky Dolan/Tincknell/van der Garde.

Čtyřhodinový závod ovšem patřil vozu Gibson-Nissan britského milionáře Simona Dolana. Start absolvoval za Dolanův tým Jota profík Harry Tincknell a mladý Angličan se ještě během prvního kola probojoval na špičku závodu, zatímco poleman Pierre Thiriet zmařil naděje své posádky nehodou.

Střední stint absolvoval za stáj Jota poloamatér Dolan a jen díky neutralizaci a z ní plynoucích taktických posunů na čas vedení ztratil. Za pozastavení stojí, že v této fázi držel první místo Fabian Barthez, brankář mistrů světa v kopané roku 1998. Francouz letos startuje ve třídě LMP2 poprvé za vlastní tým, který založil společně s bývalým jezdcem Formule 1 Olivierem Panisem.  Dolan ovšem brzy dokázal ustanovit staré pořadí a když předal vůz do finálové fáze Giedo van der Gardemu, nebylo o vítězství Joty-Gibsonu pochyb. Ex-jezdec Caterhamu zpečetil bezchybnou jízdou vítězství Dolanovy organizace.

Na druhém místě skončila ruská konstrukce BR-Nissan ruského týmu SMP, obsazená bývalými nadějemi GP2 a ChampCar Stefanem Colettim, Andreasem Wirthem a Julianem Lealem. Třetí Capillaire, Lombard a Coleman na Ligieru-Judd již měli na vítěze kolo ztráty.

Hodnocení vozů GT vyhrál tovární Aston Martin Howarda, Turnera a MacDowalla. Druhý závod šampionátu ELMS se bude konat  v polovině května v Imole, českým fandům lze ovšem vřele doporučit třetí podnik mistrovství, v polovině července na Red Bull Ringu v sousedním Rakousku. 

Výsledek 1. závodu ELMS 2016 v Silverstone

1. Dolan, Tincknell, Van der Garde, Jota-Gibson-Nissan
2. Coletti, Leal, Wirth, SMP-BR-Nissan
3. Capillaire, Lombard, Coleman, Lombard-Ligier-Judd
4. Krohn, Johnsson, Wirdheim, Krohn-Ligier-Nissan
5. Gelael, Evans, Giovinazzi, SMP-BR-Nissan
6. Leutwiler, Winslow, Mailleux, Performance-Oreca-Nissan

Sdílejte na:
Zavřít